ליף: איפה הדיור במסקנות טרכטנברג?

אישור הדו"ח זכה לביקורת חריפה של מנהיגי המחאה וגורמים פוליטיים; ח"כ יחימוביץ': "החלטה אומללה, אוסף המלצות מן הגורן ומן היקב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד פרופסור מנואל טרכטנברג בירך על אישור ההמלצות של הוועדה שלו בידי הממשלה, במערכת הפוליטית ובקרב מנהיגי המוחים נשמעה ביקורת חריפה על ההחלטה.

דפני ליף, ממובילי המחאה החברתית שאלה - "אם הסיבה שהוציאה אותנו לרחוב היא משבר הדיור, למה הממשלה לא מציעה שום פיתרון משמעותי בתחום הזה? איפה הדיור הציבורי? איפה הדיור בר-ההשגה? במדינות רבות בעולם הבינו ממשלות שיש להתערב בשוק הדיור. בדו"ח הזה אין שום בשורה, רק המשך של אותה מדיניות שהביאה אותנו למצב הנוכחי. הרפואה הציבורית אפילו לא מוזכרת בצורה עקיפה - כאילו הממשלה לא מודעת למשבר החמור שקיים במערכת הבריאות הישראלית".

"יש פתרונות", הוסיפה ליף. "הרבה מהם כלולים בדו"ח ספיבק-יונה. אני שבה וקוראת לראש הממשלה לגלות אומץ ולא להסתפק בהמלצות ועדת טרכטנברג, אלא להביא בשורה אמיתית לאזרחי ישראל בדמות תקציב חברתי חדש".

דפני ליף וסתיו שפיר

במפלגת קדימה אמרו בתגובה לאישור הממשלתי כי "דו"ח טרכטנברג לא משקף את סדרי העדיפויות החדשים שדרש העם ושמגיעים לחברה הישראלית ובצדק.. הוא דו"ח חלקי ולא מספק. שרי הממשלה יודעים זאת והיום הם הוכיחו שהשרדותם האישית חשובה להם מצדק חברתי ומשינוי סדרי העדיפויות".

"המתכונת הנפסדת של חוק ההסדרים"

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחמוביץ', מתחה ביקורת חריפה אף יותר. "מדובר בהחלטה אומללה והממשלה הצביעה בעצם עבור חוק הסדרים חדש, שיש בו אוסף של המלצות מן הגורן ומן היקב אשר מקצתן מזיקות מאד, אחרות אינן מהוות אלא מיחזור של החלטות קיימות, ורבות ממילא לא ימומשו". יחימוביץ הביעה דאגה מן ההמלצות בדו"ח "על הפרטות בתחומים שונים, ומהכוונה לפתוח את הגבולות לייבוא חסר בקרה, אשר יגרום נזק כבד לתעשייה הישראלית היצרנית ולאלפי עובדים, ויפגע בצמיחה".

לדברי יחימוביץ', "גם ההצבעה היום נעשתה בדיוק במתכונת המגונה והנפסדת של חוק ההסדרים, כשבתוך כמה שעות מחולקים לשרים המרדנים כמה מיליוני שקלים כדי לזכות בקולם תוך התעלמות מהנזק שגורם אוסף ההמלצות".

גם יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר כי אישור הדו"ח כמקשה אחת בממשלה מהווה שגיאה חמורה. "הדו"ח מכיל אמירות חשובות אך בצידן מעשים דלים, שלא יפתרו את הבעיות בתחום הדיור ובפרט את תחום הדיור הציבורי, מיגור תופעת עובדי הקבלן והפחתת יוקר המחיה של מוצרי היסוד. לא ניתן לפתור את הבעיות בעזרת קוסמטיקה ולהטוטי מילים. בכוונתנו להמשיך את המאבק ואף להחריפו הן ברחובות והן במסדרונות הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ