יחסי י-ם-קייב מתחממים 70 שנה אחרי באבי יאר

"אני צופה עתיד ורוד ליחסים בין המדינות" אמר שר התרבות האוקראיני ל"הארץ" ביד ושם. "היום אנו זוכרים את לקחי העבר"

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

ביום חמישי האחרון התקיים ב"יד ושם" שבירושלים טקס לציון 70 שנה לטבח באבי יאר, בטקס נכח שר התרבות של אוקראינה, מיכאילו קוליניאק, שהדליק בצוותא עם מיכאל סידקו, ניצול גיא ההריגה, את אש התמיד לזכר יותר מ-120 אלף קורבנות שנטבחו ב-1941 בתוך ימים על ידי הנאצים ועוזריהם האוקראינים. 

כמה שעות לפני הטקס התראיין השר האוקראיני ל"הארץ". במהלך השיחה ניכר היה שהוא מתרגש מאוד מהמעמד, "יש משהו מאוד סמלי בהשתתפותי בטקס הזה ליחסי אוקראינה-ישראל. כשר אני כאן בפעם הראשונה, למרות שביקרתי בישראל רבות ואהבתי את המקום כל פעם מחדש. הסיבה לביקורי הפעם הרבה פחות משמחת, אבל אני גאה לייצג את אוקראינה בטקס. טבח באבי יאר הוא¬ טרגדיה איומה שאסור שתתרחש פעם נוספת, אירוע שמותיר צלקת בנפש של כל אדם שפוי. זכר מכך אנו חייבים להעביר לדורות הבאים  פן ילמדו ויפנימו את המושגים של שפל, אך מנגד גם גאות של נפש האדם", אמר השר.

האירועים המרכזיים לציון 70 שנות טבח בבאבי יאר נערכו בתחילת השבוע שעבר בקייב, והם אורגנו ברמה ממלכתית עם הוועדה מארגנת שהוקמה בהוראה של הנשיא ויקטור יאנוקוביץ', אשר בראשה עמד ראש הממשלה. אירועי זיכרון, סרטים דוקומנטריים וטקס ממלכתי מרשים בנוכחות כל צמרת השלטון האוקראינית, הסגל הדיפלומטי ומשלחת ישראלית בראשות שר החוץ ליברמן.

האם שיתוף פעולה ברמות הכי גבוהות, כפי שטוען השר האוקראיני, מסמן את "עידן הזהב" ביחסים בין אוקראינה לישראל? למשל, לגבי הקמת אתר הנצחה רשמי במקום הטווח? 

"בעבר הלא רחוק לא ניתן היה להביא כל החלטה לסיומה ההגיוני, כיום, עם היבחרו של ויקטור יאנוקוביץ' לתפקיד הנשיא, נוצרת אפשרות לסיים תוכניות, תוך כדי שיתוף פעולה הדדי. קיימנו התייעצויות עם נציגי הארגונים היהודיים, בנוגע לאופן בו הם היו מעוניינים לראות את אתר ההנצחה בקייב, כולל 'שדרת הצדיקים', כשדעת הארגונים האלה היא הקובעת. בתיאום עם אלכסנדר פלדמן, מראשי הקהילה היהודית באוקראינה, סיכמנו על הקמת המוזיאון היהודי. סוף כל סוף, קיימות תוכניות ברורות בנושא והן יתגשמו".

השר האוקראיני ביד ושםצילום: אפלבאום תומר

לפני כמה שבועות ממשלת אוקראינה אסרה באופן רשמי וברור על שלטונות העיר לבוב, שבמערב המדינה, להקים בתי מלון על הריסות בית כנסת עתיק עתיק ומפואר מימי הביניים. "האישור לבניה בתי מלון התקבל עוד בתקופת הממשל הקודם, מתוך אנארכיה, בה ניתן היה לקבל את האישורים הנדרשים בקלות בלתי נסבלת וללא בדיקות", מסביר השר קוליניאק. "עוד ב-2010 כשקיבלנו פניות והתרעות בנושא, ניסינו לעצור את הבניית בתי המלון, אבל היזמים בלבוב המשיכו ללא אישור, בטענה שהם חייבים להספיק לקראת יורו-2011. פניתי באופן אישי לנשיא יאנוקוביץ' והוא הורה לממשלה לעצור לגמרי את הבנייה, מה עוד שמדובר באתר היסטורי רב חשיבות, במורשת תרבותית, המשותפת לשני העמים".

בראש השנה הגיעו לשדה התעופה של אודסה שבאוקראינה 6,500 חסידי ברסלב בדרכם לפקוד את קברו של הרבי נחמן. על פי נתונים רשמיים במהלך החגים מבקרים בקברו כ-40,000 בני אדם. המספר הרב של המבקרים יוצר לעיתים חיכוכים בין האוכלוסייה המקומית למבקרים. הארגון הלאומני "סבובודה" כבר ניסה לארגן במקום עצרת "אומן ללא חסידים". לדברי השר הארגון הזה "מתבלבל בין המושגים 'דמוקרטיה' ו'אנרכיה'. על ידי הפרובוקציות הם מנסים לצבור הון פוליטי. את רוב האנשים הם פשוט לא מעניינים. אחרי הכול, ליהודים ולאוקראינים היו מאות שנים של חיים בצוותא ובכבוד, מה גם שעשרות אלפי החסידים מספקים פרנסה לתושבים המקומיים", אמר קוליניאק.

ממשלת אוקראינה צפויה לפעול לקידום תיירות דתית בשני האתרים הנוספים שבשטחה -"בגאליץ' (אזור פולטאבה) ובעיירה מדז'יבוז' (כ-40 קילומטרים מהעיר חמלניצקי), בה קבור מייסד החסידות הבעל שם טוב. מבחינתם של האוקראינים, ישראל היא יעד לתיירות דתית, גם ארץ של רפואה ברמה גבוהה ביותר. מובן מאליו שמספר התיירים משני הצדדים יעלה פלאים עם ביטול הצורך באשרות. (על פי הערכות, ב-2012 מספר התיירים מאוקראינה עתיד להגיע ל-250-300 אלף איש).

"אני רואה עתיד ורוד ליחסים בין המדינות", אומר השר, "מה גם שקרוב ל-600 אלף אזרחי ישראל הם יוצאי אוקראינה. בין ה-16-22 בנובמבר נקיים בישראל את 'שבוע התרבות של אוקראינה', עם 4 ערים במוקד האירועים - בת ים, אשדוד, הרצליה וחיפה. אזרחי ישראל יוכלו ליהנות מביקור הכוכבים שלנו, ברמות הגבוהות ביותר".

הבשורה האחרונה מפיו של שר התרבות היא כי סוף כל סוף נמצא מימון למרכז התקרבות האוקראינית. הוא יוקם בבת ים, וייפתח ככל הנראה בנוכחות הנשיא ויקטור יאנוקוביץ', אשר יגיע לביקור רשמי בישראל ב-1 בדצמבר השנה, לקראת 20 שנות כינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

"התוכניות רבות והמלאכה מרובה", מסכם את השיחה השר קוליניאק. "היום אנו זוכרים את לקחי העבר והעתיד המשותף שלנו צריך להיות בהיר, אני מאמין גדול בכך".

מיכאיל קוליניאק, שר התרבות של אוקראינהצילום: סלמן אמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ