יוזמה: חילונים לא ידריכו מורים דתיים לאזרחות

את ההנחיה מגבש ראש מינהל החינוך הדתי במשרד, ד"ר אברהם ליפשיץ: "הציבור שלנו מכיר את המינוחים". האחראי על המקצוע מתנגד ליוזמה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

במינהל החינוך הדתי מתגבשת יוזמה שלפיה מורים דתיים בלבד יורשו להדריך מורים לאזרחות בחינוך הממלכתי-דתי (חמ"ד). על פי משרד החינוך, היוזמה טרם הפכה להנחיה גורפת ובינתיים נמצאת בדיונים, אולם מקור הבקי בפרטים סיפר אמש כי בחלק מבתי הספר לא הבינו כי אין מדובר בהנחיה מחייבת וכבר התחילו לפעול בהתאם.

מקור אחר הבהיר כי ראש מינהל החינוך הדתי, הד"ר אברהם ליפשיץ, לא חזר בו מהיוזמה אולם יהיה קשה ליישמה מאחר שאין די מורים דתיים שיוכלו לתפקד כמדריכים. בכינוס השנתי של מורי האזרחות בחמ"ד, שהתקיים אתמול באוניברסיטת בר-אילן, הסביר ליפשיץ את ההיגיון מאחורי יוזמתו: "כמדריכים וכמורים לאזרחות אנחנו למעשה עוסקים בסוגיות החינוכיות המשמעותיות ביותר. דווקא בגלל שאני מתייחס בצורה משמעותית-חינוכית לנושא האזרחות, צריך ליצור מצב שהמדריכים מובילים את התלמידים בצורה נכונה. לעניות דעתי, מי שמכיר את הטרמינולוגיה בצורה הטובה ביותר מגיע מתוך הציבור שלנו".

כנס המורים לאזרחות בחינוך הממלכתי-דתי באוניברסיטת בר-אילן, אתמול. צבי צמרת עורר סערה כשגינה את ספר הלימוד החדשצילום: תצלום: דודו בכר

יו"ר מועצת החמ"ד, הרב אברהם גיסר, גיבה את היוזמה בכך ש"יש ללמוד את התשתית ההלכתית למקצוע". לדבריו, "השפה הדמוקרטית היהודית היא שפה שדורשת לימוד של בית מדרש יהודי, כך שראשי הישיבות ומורי בתי הספר יראו את מקצוע האזרחות כהשקפת עולם של איש אמונה דתי. דווקא משום שהמקצוע עוסק בנקודה הפנימית של הזהות הדתית כל כך חשוב להכשיר את המורה לשפה הדתית".

יו"ר ועדת המקצוע באזרחות, הוועדה המייעצת למשרד החינוך, הפרופ' אשר כהן, שילדיו לומדים בחינוך החמ"ד, יצא נחרצות נגד היוזמה. לדבריו, על מנהל החמ"ד לחזור בו מהכוונה כיוון שמדובר במקצוע המשותף לכל מורי המערכת. "אני מבין שככל שהמקצוע ערכי יותר יש בעיה שמורים חילוניים ילמדו ילדים דתיים, אך כאן מדובר על מדריכים למורים, שאינם אמורים להנחיל להם את זהותם".

אזרחות אחת לחילונים ואחרת לדתיים? דברו על זה בפייסבוק

כהן שאל: "מה אני אמור לענות לטענות שאיני מתאים לשמש יו"ר ועדת המקצוע שיושבים בה מהזרם הממלכתי והערבי בהיותי דתי, אם מדריך חילוני לא מתאים להדריך מורה דתי". לדבריו, "שמעתי טיעון מעניין שלפיו יש שתי שפות: דמוקרטית ותורנית-דתית ולמורה הדתי יש את שתי השפות. הלוואי והייתי יכול לומר שכל החמ"ד מכיר את השפה הדמוקרטית. דלות הטיעונים בהתנתקות למשל היווה מקרה בוחן: התקיים שיח דמוקרטי של זכויות וחובות והנציגים הדתיים לא ידעו לדבר בשפה הזו ולטעון טיעונים ולכן אני לא בטוח שיש להם את השפה הדמוקרטית".

אחת המורות שנכחה בכנס אמרה כי מדובר בהחלטה לא נכונה: "השתלמנו אצל מדריכים חילונים מעולים והאמת היא שיש הרבה מה ללמוד מהם גם בהיבט המקצועי וגם מעצם היותם רחבי אופקים וממוקדים גם יחד. יש ללא ספק מה ללמוד במשותף". אחרת סיפרה כי לדעתה "מדובר בהחלטה תמוהה שנוגדת בדיוק את מה שמנסה המקצוע להנחיל: סובלנות ופלורליזם". לדברי מורה נוספת, "יש לנו כמורים דתיים בעיה רצינית: אין לנו תשובות בנוגע למתח בין מדינה יהודית ודמוקרטית וגם אין מספיק דגש על המדינה היהודית. לי יש מדריכה חילונית ואני מרגישה את הבעיה הזו. עם זאת, המדריכה החילונית מאירה את עיני פעמים רבות ולכן אם כבר יש לשנות משהו, אז באופן ההכשרה שיעברו המדריכים ולא בביטול המפגש אתם".

בתוך כך, עורר אתמול יו"ר המזכירות הפדגוגית היוצא, הד"ר צבי צמרת, סערה כשיצא בפומבי נגד ספר האזרחות החדש, "יוצאים לדרך אזרחית" של "רכס". צמרת ציין כי מדובר בספר "המטריד אותו מאוד בהיותו מוטה ומטעה". ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "אין כל הנחיה גורפת המתייחסת לאופי המדריכים המלמדים אזרחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ