לאחר פיצוץ המשא ומתן

אחה"צ: דיון של הרגע האחרון בביה"ד לעבודה

מאות מתמחים לא התייצבו הבוקר למשמרת, לאחר שאמש טענו כי האוצר "הונה אותם ודרס את הסיכומים עליהם יתחייב"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

דיון מכריע בבית הדין לעבודה צפוי הערב בצהריים, בניסיון למנוע את התפטרותם של הרופאים המתמחים.

המדינה תבקש בבית הדין הוצאה גורפת של צווי מניעה לכלל המתמחים, בטענה כי מדובר בהתפטרות קולקטיבית. לחלופין מבקשת המדינה צווי מניעה מדורגים להתפטרויות במחלקות חיוניות, שבהן מעל למחצית מהמתמחים מתפטרים, כדי למנוע סיכון לחיי אדם. אם יופעל אפיק צווי המניעה, לא ברור אם יחול על 229 המתמחים שהתפטרו בבתי החולים בבעלות קופת חולים כללית. גם בית החולים הדסה אינו נכלל בהליך המשמעתי.

לפי הערכות במשרד הבריאות, אם לא יוצאו צווי מניעה כנגד המתמחים, או שלא יושג הסדר חדש, ייכנסו הלילה בחצות כ-80% מההתפטרויות לתוקף. להערכת משרד הבריאות, מדובר בלפחות 558 התפטרויות: בבית החולים איכילוב 119 מתפטרים; בשיבא 92; במאיר 90; ברמב"ם 83; בבילינסון 69; בשניידר 29; באסף הרופא 27; בבני ציון 26; בוולפסון 20; ובכרמל 3. בבתי החולים כבר החלו להציב רופאים בכירים במשמרות תורנות החל מהיום אחרי הצהריים.

נציגי המתמחים, אליעז מילר וגבי הרן, אתמולצילום: תצלום: מוטי מילרוד

בהצהרה שפרסמו המתמחים לאחר פיצוץ המשא ומתן נאמר כי "צוות המתמחים נענה שוב ושוב לדרישותיה של נשיאת בית הדין, נילי ארד, להידבר עם נציגות האוצר אולם "במהלך המו"מ התברר כי הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, דרס את הסיכומים עליהם התחייב בבית הדין, הונה את נשיאת בית הדין, הונה את צוות המו"מ ועשה ככל יכולתו להוביל את המשבר להקצנה".

אמש נפגשו מנהלי בתי החולים איכילוב, שיבא ורמב"ם עם נציגי האוצר בניסיון לפתור את המשבר. נציגי האוצר לא נענו לבקשות המנהלים והפגישה הסתיימה ללא תוצאות. מוקדם יותר עזבו נציגי הרופאים המתמחים את ישיבת המשא ומתן שנערכה עם האוצר ונציגי ההסתדרות הרפואית במשרדי הארגון ברמת גן, לאחר שלטענתם לא קיבלו הצעה משמעותית שתוביל לפתרון המשבר. הרופאים הצעירים מסרו לאחר הישיבה הסוערת כי "המשא ומתן עם האוצר הופסק לאחר שהתברר שהאוצר אינו מתכוון להציע פתרון ומתעקש להביא את המשבר להקצנה ולנהל משא ומתן למראית עין, במטרה לעמוד טכנית בהחלטת בית הדין. מתוך אחריות ביקשנו לעצור את מצג השווא הזה, ואנו קוראים לראש הממשלה לנצל את הזמן שניתן ולהתערב אישית בפתרון המשבר".

במשרד האוצר הופתעו מהחלטת חברי נציגות הרופאים הצעירה לפוצץ את המשא ומתן. "בעוד נציגים רשמיים מטעם המדינה מקיימים איתם משא ומתן, המתמחים איימו כי בהמשך השבוע ימותו בארץ פגים ועזבו בצעקות את הדיון. מדובר בחבורת גרילה שלא ניתן עוד להיכנע לדרישותיה", אמר גורם באוצר.

במערכת הבריאות עומד כרגע פער גדול בין דרישות המתמחים, המסתכמות בחצי מיליארד שקל מעבר לעלות ההסכם שנחתם בסוף אוגוסט בין הרופאים לאוצר (ועלותו 2.5 מיליארד שקל), לבין הטבות בסכום של כ-100 מיליון שקל שמציע האוצר. באוצר מוכנים לתת הטבות בסכום גבוה יותר תמורת הטבה כלשהי מצד המתמחים, למשל תוספת שעות עבודה.

בשלב זה האוצר מסרב לדון בבקשתם המרכזית של הרופאים המתמחים, לקצר את תקופת ההסכם שנחתם מתשע לשלוש עד ארבע שנים. באוצר מותחים ביקורת על דרישת המתמחים לתוספות שכר בעבור תורנויות מעבר להסכם שנחתם, ולטענתם בהסכם נקבע שעל כל תורנות (16 שעות, לאחר 8 שעות העבודה הרגילות) יקבל רופא מומחה צעיר 2,999 עד 3,651 שקל במרכז הארץ ו-3,407 עד 4,423 שקל בפריפריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ