הגשר הגדול: ההורים נאלצו להגיע לעבודה עם הילדים

הורים ומורים לא מרוצים מהחיבור החדש של שר החינוך בין יום הכיפורים לסוכות: "עצוב שהילדים לא מכינים יותר קישוטים לסוכה"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46
טלילה נשר

מקומות עבודה רבים ברחבי הארץ התמלאו אתמול (ראשון) בהמוני ילדים, שיצאו לראשונה ל"חופשת גשר" בין יום הכיפורים לסוכות. החופשה הוסיפה 3 ימי חופש במערכת החינוך היהודית, בעקבות קיצור החופש הגדול החל משנת הלימודים הנוכחית.

השינוי החדש הגיע בעקבות המלצות ועדת סלבין, שדנה במבנה שנת הלימודים החדש, ואומצו על ידי שר החינוך, גדעון סער. על פי ההמלצות, יקוצר החל מהשנה החופש הגדול בחמישה ימים לצורך יצירת רצף לימודי מתחילת שנת הלימודים עד חגי תשרי. במקום חמשת הימים שקוצצו מהחופש הגדול, התווספו השנה ימי חופשה במגזר היהודי: שלושה כעת – בין יום כיפור לסוכות ושני ימים נוספים, האחד לפני חופשת חנוכה והשני לפני פסח.

הורים ומורים רבים אינם מרוצים מהמהלך, ובעיקר אינם מבינים את שעומד מאחוריו. גם כעת הרצף הלימודי נפגע בגלל "חופש גדול קטן", ועוד יותר מכך נפגעים ההורים העובדים שנותרו ללא פתרון לילדיהם. "עוד לפני שמגיעים לכל הבעיות הגדולות, עצובה אפילו העובדה שהילדים לא מכינים יותר קישוטים לסוכה בגן ולא לומדים על החג", הם מספרים.

הורים וילדיהם בחופש. צילום: ניר כפרי

מאיה, אם מירושלים שאחד מילדיה לומד בחינוך המיוחד, סיפרה כי אפילו לא ידעה על החופשה מראש. "אף אחד לא הודיע בצורה מסודרת על מנת שניערך, שמעתי על זה ממש במקרה כמה ימים לפני. בחינוך המיוחד זו בכלל קטסטרופה – זהו קושי מאוד גדול לילדים, שרק אחרי שהתחילו את השנה כל שגרתם נשברת, רגע אחרי שהחלו להסתגל אליה. מעבר לכך גם אין שום פתרונות, כי אנחנו עובדים, אז אנחנו נתלים במה שאפשר, נעזרים בסבים ובסבתות".

אתי בנימין, יו"ר ארגון ההורים הארצי טוענת כי מדובר בלעג לרש. "זו זריית חול בעיני ההורים שביקשו להקים ועדה שתדון בכל מערך החופשות במערכת החינוך, בניסיון להתאים את מערך החופשות של הילדים לזה של ההורים. בתמורה הם קיבלו ימי חופש לילדים בזמני עבודה, ועוד בכאלה שהרבה יותר בעייתי לקחת בהם חופש מאשר בקיץ". לדבריה, המדינה חשבה על כמה תצטרך לשלם על ימי החופשה של מורים שיהפכו לימי עבודה במקום להבין כמה יפסיד המשק מכך שהורים לא מגיעים לעבודה או מביאים את הילדים איתם. "הוועדה עשתה עבודה לא מקצועית ויצרה קיצור מדומה של החופש הגדול תוך פגיעה בהורים, באינטליגנציה שלהם ובעיקר בכלכלה של מדינת ישראל", הוסיפה בנימין.

טרם התקבלה תגובת משרד החינוך.

צילום: קמינסקי ירון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ