מפכ"ל המשטרה האריך בשנה את צו הסגירה לגן הילדים באבו טור

כל 64 הילדים הלומדים בגן, מלבד אחד, יושבים בבית. במשטרה טוענים כי מפעילי הגן יהפכו אותו לקן חמאס

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים נודע ל-64 ילדי גן הילדים "אחמד סאמח" באבו טור שבמזרח ירושלים, שהגן שלהם ייסגר, בצו מפכ"ל המשטרה, לתקופה של כחודש. הסיבה לסגירה, נאמר להורים המתוסכלים, היא ביטחונית. השבוע נודע להורים שלא זו בלבד שהמפכ"ל דוחה את הערעור שהגישו לו בעניין הסגירה הראשונה, הוא אף האריך את מועד צו הסגירה בשנה שלמה, עד 1 באוקטובר 2012. רובם המכריע של הילדים יושבים עדיין בבית.

צו הסגירה ניתן ב-1 בספטמבר, חמישה ימים לפני שהילדים עמדו להתחיל ללמוד בגן. על הצו נכתב כי מידע מודיעיני מעורר חשש סביר שעמותת נג'את, המפעילה את הגן זה חמש שנים, תהפוך את המקום לקן פעילות של החמאס. על פי הצו, כוחות הביטחון חוששים בעיקר משני אנשים הקשורים בעמותה ושהיה להם עבר חבלני, ושאחד מהם אף ריצה מאסר בכלא ישראלי בשל כך.

מלבד ילד אחד, שהוריו הצליחו למצוא לו גן חלופי, כל שאר הילדים של "אחמד סאמח" יושבים מאז תחילת השנה בבית. לדברי הוריהם מדובר במעמסה אדירה, שמקשה עליהם לתפקד כאנשים עובדים. בחודש האחרון ניסו הורי הילדים כל דרך לשנות את ההחלטה.

מלבד הערעור שהגישו נגד הצו, הם שיגרו עצומה עם 121 חתימותיהם ללשכת המפכ"ל, בבקשה שיבטל את הצו. אבל ללא הצלחה. ההורים גם עתרו לבג"ץ להוצאת צו ביניים שיקפיא את צו הסגירה. בעניין זה טרם ניתנה החלטה. מהמשטרה נמסר כי "לאחר עיון ובחינה נוספים של החומרים שנאספו על ידי זרועות הביטחון, הוחלט לדחות את הערעור ולהשאיר את הצו על כנו".

בעיריית ירושלים היו קולות שקראו למצוא לילדים חלופה. מחזיק תיק החינוך במזרח ירושלים, פפה אללו, טען כי מחובתה של העירייה למצוא לילדים פתרון מהיר. תגובתה הרשמית של העירייה היתה כי מדובר בגן פרטי וכי אם הורים יפנו לעירייה, היא תשתדל למצוא לילדים פתרון לימודי.

ילדי הגן באבו טור. בהיעדר גן, ההורים מתקשים לעבוד צילום: אמיל סלמן

עו"ד מחמוד רבאח, המייצג את ההורים, אמר בתגובה להארכת הצו בשנה, כי "מלכתחילה סברנו שהמידע שבידי המשטרה הוא מידע מוטעה. עדיין אנו סבורים כך. קיווינו שהמפכ"ל לא יאריך את הצו. הופתענו מהתגובה ומכך שלא קיבלנו כל התייחסות עניינית להארכת הצו".

מהמשטרה נמסר בתגובה ש"צו הסגירה הוצא למבנה ריק שהיה בשיפוצים, שאין ולא היה בו גן ילדים. גן הילדים של מוסד נג'את באבו טור פעל בשנת הלימודים הקודמת במבנה אחר, שעליו לא הוצא צו סגירה. על צו הסגירה הוגשה עתירה לבית המשפט העליון. בשלב זה קיבל בית המשפט את טענות המדינה וקבע שאין מקום להוצאת צו ביניים למניעת סגירת המבנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ