השכנים החילונים בי-ם נאבקים במעליות השבת

סכסוך על מעלית שבת מסעיר את דיירי הבניין בירושלים כבר יותר משלוש שנים. במובילי המאבק להקמתה: אשתו של חיים יבין

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

זה למעלה משלוש שנים סובל הבניין המשותף בעל שבע הקומות שברחוב ז'בוטינסקי 14 בירושלים מסכסוך שכנים דתי-חילוני חריף. הסיבה לכך היא ויכוח על הפיכת המעלית היחידה בבניין למעלית שבת. בין מובילות המאבק להקמת מעלית השבת היא דווקא יוספה יבין, אשתו של מי שנחשב בעיני רבים לאחד מסמלי ההוויה החילונית בישראל, חיים יבין, שהתגורר בעבר עם משפחתו בבניין.

יבין ורעייתו עקרו לפני כמה שנים לתל אביב, אולם לטענת השכנים החילונים המתנגדים להפיכת המעלית למעלית שבת, הזוג מקדם את המהלך בירושלים כדי להתאים את הדירה לאופי שכונת טלביה ההולכת ומתחרדת. "אנחנו חוששים מהכחדה שלנו", אומרת ימימה גבאי, דיירת בבניין. "טלביה זה המעוז החילוני האחרון בירושלים. הדתיים שנכנסו לבניין קיבלו את זה שלא מדובר במבנה דתי אבל עכשיו רטרואקטיבית רוצים להפוך את המעלית לשומרת שבת ואותנו החילונים לדחוק הצדה. אני חרדה לחילוניות שלי".

הפיכת המעלית בבניין לשומרת שבת זה רק סימפטום נוסף בדרך להתחרדות מבחינת גבאי. זמן קצר לפני שמשפחת יבין העלתה את הסוגיה לדיון בפני הדיירים, לפני כשלוש שנים, הוסבה אחת הדירות בבניין לכולל יום מאולתר של בחורי ישיבות. בעלי הדירה היה אמריקאי מניו ג'רזי שלא התגורר במקום כך שעול המטרד נפל על כתפי הדיירים החילונים בבניין. "בכל פעם שמישהו היה דופק בדלת הבחורים היו מתחבאים בחדרים בבית כדי שלא יידעו כמה הם שם", מספר אחד הדיירים.

חשוב לציין כי הדיירים התומכים במעלית שבת אינם עושים מעשה לא חוקי. תיקון לחוק המעליות שיזם לפני כשנה ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) ועבר בכנסת בחודש מארס השנה קובע כי בבניין שבו מעלית אחת, כבר אין צורך בהסכמה כוללת של הדיירים כדי להסב אותה לשומרת שבת, די ברוב וההחלטה עוברת. המשפחות המתגוררות בז'בוטינסקי 14 ומתנגדות למעלית שכזו חשות את התוצאה על בשרן. "כשבכנסת הצביעו על החוק הזה זה היה נראה כאילו צודק", אומרת דינה אילן, דיירת המתנגדת למעלית שבת. "אבל הם כנראה לא שמו לב שיש פה למעשה גם קצה קרחון של כפייה דתית". בין התומכים בחוק אגב היו חברי כנסת חילונים רבים, בהם למשל ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) וח"כ איתן כבל (עבודה), שהיה אף מיוזמי החוק. המתנגדים למעלית השבת מז'בוטינסקי 14 פנו לאיתן כבל והטיחו בפניו כי הוא "נרדם בשמירה", "אז הוא ענה לנו: כנראה", מתארת אילן.

לאחרונה התכנסו הדיירים כדי לדון בסוגיית המעלית והצביעו בעד. הגם שהאסיפה זומנה בשם גבאי ואילן, שהן ועד הבניין, הן לא הוזמנו אליה. "זה היה מחטף", אומרת גבאי. "זה נעשה בצורה דורסנית".

בינתיים הדיירים התומכים, רובם הגדול דתיים וחרדים, כבר הזמינו מעלית חדשה עם מנגנון שבת שבקרוב תותקן בבניין למורת רוחם של המתנגדים. "נוצר מצב אבסורדי", אומר שלמה, אחד הדיירים המתנגדים. "אנשים כמו משפחת יבין, שעזבו זה מכבר את ירושלים על רקע התחרדותה, הם שרוצים למכור את דירותיהם למרבה במחיר והם שגורמים לכך שירושלים תתחרד עוד יותר".

עו"ד יוספה יבין אמרה בתגובה: "הבית הזה קיים שנים רבות ואופיו השתנה בדיוק כפי שאופייה של שאר העיר השתנה. אילו הרוב היה מתנגד למעלית היא לא היתה קמה... היא פועלת בשעות התפילה בלבד, בין היתר כדי לאפשר לאנשים מבוגרים שחיים בבניין להגיע לביתם בלי לעלות ברגל בשבת. אני ממש לא מבינה את צרות העין של המתנגדים. מדובר בשלושה אנשים. 15 משפחות, שכמעט מחצית מהן חילוניות, מעוניינות במעלית שבת". באשר לטענות בדבר הצבעה חשאית בעד המעלית אמרה כי "התהליך נעשה באופן סופר דמוקרטי, על פי כל הכללים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ