במאה שערים מתעלמים מבג"ץ ושוב מפרידים

החרדים מתכוונים להקצין את ההפרדה שביצעו בשנה שעברה בשמחת בית השואבה. ארגוני זכויות אדם נערכים למאבק

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

שנה לאחר שבג"ץ אסר הפרדה בין גברים ונשים ברחובות מאה שערים, נראה כי העדה החרדית מתכוננת לשוב על המעשה בסוף השבוע, בשינוי קל - הפעם לא יוקצו מדרכות נפרדות, אלא רחובות נפרדים. השנה, כמו בשנה שעברה, הסיבה להפרדה היא שמירת הצניעות בחגיגות שמחת בית השואבה המתקיימות בחול המועד סוכות בבית המדרש של חסידות תולדות אהרון, שאליהן צפויים להגיע אלפים רבים. במודעות רחוב גדולות שנתלו השבוע ברחבי השכונות החרדיות בירושלים נאמר לנשים לא להיכנס לרחוב מאה שערים בחגיגות. "הנשים המשתייכות לקהילות הקודש", נאמר שם. "מתבקשות להשתמש ברחובות חילופיים בדרכן לביתן ולבתי המדרש... ובכך לסייע במניעת התערובת".

כזכור, בשנה שעברה ניהלה העדה החרדית את ההפרדה באמצעות מחיצות ברזנט שנמתחו לאורך חלק מהרחובות שטראוס ומאה שערים ויצרו מעין שביל צר אשר הוקצה למעבר נשים. המדרכה השנייה ומרכז הרחוב הוקצו למעבר גברים. במקביל הפעיל גוף שכינה עצמו ועד השכונה של מאה שערים, סדרנים אשר וידאו כי ההפרדה אכן מתבצעת. הדבר עורר זעם גדול בקרב ארגוני זכויות נשים וארגונים המתנגדים לכפייה דתית בישראל, אשר באבטחה משטרתית כבדה קיימו הפגנה מתוקשרת בערב שמחת תורה אשתקד שהגיעה סמוך מאוד לכיכר השבת. במקביל הגיעה הסוגיה למדרגות בית המשפט, באמצעות עתירה שהגישו חברות מועצת העיר ירושלים רחל עזריה (ירושלמים) ולורה ורטון (מרצ). השתיים דרשו "לחייב את המשטרה לבטל לאלתר את ההפרדה הכפויה", לשון העתירה. בית המשפט הכריע לטובתן וההפרדה הוסרה.

השנה, יומיים לפני חג הסוכות, נראה כי בעדה החרדית לא מתכוונים לכבד את פסיקת בג"ץ ולקיים הפרדה נוספת. גורם בכיר בוועד הפעולה של העדה החרדית אמר אתמול ל"הארץ": "יקרה השנה מה שקרה בשנה שעברה. אבל זה לא בשביל להרע או להציק לנשים, זה בשביל להקל על אנשים שבאים לחגיגות. יגיעו 15,000 גברים לשמחת בית השואבה ו-1,500 נשים, אז פשוט מפנים את הנשים לרחוב שבטי ישראל ומשם הן ייכנסו לעזרת נשים. זה גם יהיה להן נוח יותר".

גורם בחסידות תולדות אהרון סיפר כי החסידות כבר הוציאה עשרות אלפי דולרים שישמשו בין היתר לשכר עבור סדרנים שיוצבו ברחובות ועבור מחיצות שיוקמו שם.

הפרדה בין נשים לגברים במאה שערים, בשנה שעברהצילום: אפלבאום תומר

ארגוני זכויות האדם שפעלו לפני שנה נגד ההפרדה הודיעו כי אם ההפרדה אכן תצא אל הפועל הם ייצאו גם השנה למאבק. חברת המועצה ורטון אמרה אתמול: "זאת חוצפה ועזות מצח של המארגנים לחזור על אותם דברים כאשר הם יודעים שהחוק אוסר זאת עליהם. החלטת בג"ץ לפני שנה אמרה באופן חד-משמעי שאסור לקיים הפרדה במרחב הציבורי וחובה על המשטרה ומוסדות אכיפת החוק לדאוג שדברים כגון אלו לא יקרו. אני מתכוונת לפנות גם לבג"ץ וגם למשטרה כדי לוודא שהם מודעים לכוונות המארגנים ושהם ידאגו שלא תהיה הפרה של החוק ויבטיחו שמאה שערים תישאר במסגרת מדינת ישראל וחוקיה".

מתנועת ישראל חופשית נמסר: "במהלך היום נוציא מכתב למפקד המחוז שדורש לאכוף את הכרעת בית המשפט בנושא. אם דרישות החוק לא ימולאו נצעד גם השנה כמו שעשינו בשנה שעברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ