הסגל הזוטר: נשבית את פתיחת שנת הלימודים

ההשבתה: במחאה על תנאי העסקת 9,300 חברי הסגל כעובדי קבלן. לטענתם, הוועדה לתכנון ותקצוב בראשות פרופ' טרכטנברג מתעלמת מהם

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

ארגוני הסגל הזוטר של האוניברסיטאות הכריזו היום (שלישי) על השבתה של היום הראשון של שנת הלימודים האקדמית ב-30 באוקטובר, במחאה על תנאי העסקתם ובשל אי התקדמות המשא ומתן עם ועדת ראשי האוניברסיטאות (ור”ה) על שיפור התנאים.

הפורום המתאם של הארגונים דורש להפסיק את שיטות ההעסקה "במתכונת של עובדי קבלן", לדבריהם, שאינן מקנות כל ביטחון תעסוקתי לחברי הסגל הזוטר, ולהקצות כ-60 מיליון שקל לטובת שיפור תנאי העבודה שלהם ואפשרויות הקידום שלהם. 

פורום ארגוני הסגל הזוטר, שמייצג 9,300 חברי סגל אקדמי זוטר שמלמדים כמחצית מכלל שעות ההוראה באוניברסיטאות, הודיע שהשיבושים בתחילת שנת הלימודים האקדמית יימשכו עד לחתימה על הסכם חדש עם ועד ראשי האוניברסיטאות.

הודעת ארגוני הסגל הזוטר מצטרפת לדברי יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי אתמול, כי בהתאחדות הסטודנטים שוקלים להשבית את הלימודים במחאה על העסקת עובדי קבלן בקמפוסים וכחיזוק למאבק המתמחים.

פרופסור טרכטנברג

פורום ארגוני הסגל הזוטר מנסה לקדם הסכם חדש שיעניק למרצים ביטחון תעסוקתי ותעסוקה רב-שנתית, במקום העסקה מסמסטר לסמסטר. חברי הסגל הזוטר גם דורשים להעלות את שכרם של רבים מעוזרי ההוראה, בהם דוקטורנטים ומסטרנטים, לבטל את מסלול ההעסקה של מרצים מן-החוץ, ולהסדיר את מערך מלגות הקיום והמחקר. הפורום מחה על כך שהרפורמה בהשכלה הגבוהה, בהובלת יו"ר הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב) פרופ' מנואל טרכטנברג, אינה מתייחסת כלל לחברי הסגל הזוטר, שמרבית נטל ההוראה נופל על כתפיהם.

לדברי ד"ר דניאל מישורי, יו"ר צוות המשא ומתן של הפורום, הם "נאלצים לנקוט בצעדים חריפים לאור אי התקדמותו של המגעים מול ועד ראשי האוניברסיטאות, ולאור התעלמות הות"ת בראשות הפרופסור טרכטנברג, מהצורך להסדיר את מעמד הסגל האקדמי הזוטר, למרות ניסיונות הידברות שנמשכים יותר משנה". לדבריו לא ניתן לשמור על רמה גבוהה של הוראה ומחקר באוניברסיטאות ללא מתן תנאים נאותים לחברי הסגל האקדמי הזוטר, "רבים מהם בעלי תואר ד"ר", אמר מישורי והוסיף כי "ההשבתה ביום הראשון ללימודים הינה המהלך הראשון בסדרת צעדים שבהם ננקוט עד אשר ייחתם הסכם".

הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות הוא ארגון הגג של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות, והוא מייצג עוזרי הוראה, אסיסטנטים, מדריכים, מרצים מן-החוץ, עמיתי הוראה, מורים לשפות, מורי מכינות ואחרים.

האוניברסיטאות: הדרישות גבוהות מההסכם של הסגל הבכיר

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "לצערנו, במקום להמשיך ולקיים מו"מ רציני מתוך רצון אמיתי למצוא פתרונות, בוחרים נציגי הסגל הזוטר להודיע כבר כעת, באמצע מו"מ וימים רבים לפני פתיחת שנת הלימודים, כי הם בחרו בדרך של השבתה, שמטרתה בראש ובראשונה לפגוע בסטודנטים ובהשכלה הגבוהה בישראל. דרישות הסגל הזוטר חריגות בהיקפן והן עולות בהרבה על מה שניתן במשק ועל ההסכם עם הסגל האקדמי הבכיר.

"רק לפני שנתיים נחתם הסכם עם הסגל הזוטר במסגרתו הוסדרו כלל התנאים הסוציאליים של העובדים והוענקו להם תוספות שכר של עשרות אחוזים, ועכשיו הם מעלים דרישות חדשות, שעיקרן סידור עבודה לקבוצה מצומצמת מכלל הסגל הזוטר במדינת ישראל.

"הסגל הזוטר אינו מיקשה אחת ואין דין תלמידי המחקר, שהם ליבת המחקר והעתודה המדעית של האוניברסיטאות, כדינם של מורים מן החוץ ועמיתי הוראה שאינם עוסקים במחקר, מרוויחים מאות שקלים לשעת עבודה, ולרובם מקום עבודה מרכזי אחר. ור"ה קורא לסגל הזוטר לחזור לשולחן המו"מ לדיון עניני מבלי להשתמש באופן ציני ובלתי ראוי בגל המחאה הציבורית".

מוות"ת נמסר בתגובה: "בשבועות האחרונים מתנהל משא ומתן בין נציגי הסגל והאוניברסיטאות בליווי ות"ת. אנו משוכנעים כי ניתן להגיע להבנות בהקדם. צר לנו על השביתה שאינה משרתת אף אחד מהצדדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ