מנהיגי המחאה: מערכת הבריאות קורסת

דפני ליף, סתיו שפיר וצוות המומחים האלטרנטיבי ערכו מסיבת עיתונאים בהשתתפות רופאים שהתפטרו. מתמחה משיבא: זה יותר ממאבק על שכר

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ראשי המחאה החברתית ערכו היום (שלישי) מסיבת עיתונאים בתל אביב שבה הביעו הזדהות עם מאבקם של הרופאים המתמחים. "כשסיימנו לקרוא את החלק הראשון של דו"ח טרכטנברג, וביקשנו את החלק השני, נאמר לנו שהוא לא יגיע. ואנו שואלים, היכן נשכחה הבריאות?", אמרה דפני ליף, "בעבר ישראל הצטיינה בטיפול מסור, הומאני ואוהב אדם בחולים באשר הם, שהוביל את ישראל להיות אחת המדינות עם תוחלת חיים מכובדת. בהווה אנו חווים הרס של מערכת הבריאות, החשובה ביותר לאזרחים".

סתיו שפיר הבהירה כי "כשישראל תחת איום ביטחוני, אומרים שהמדינה עושה הכול כדי להגן על אזרחיה. האם גם בבריאות המדינה עושה הכול להגן על חיינו? אלו שהפרוטה מצויה בכיסם יכולים לפנות למערכת הפרטית. הגענו לפי תהום. בישראל 2011, אם אתה עשיר תוכל לחיות טוב, ותוחלת חייך תושפע באופן מכריע מתכולת הארנק. התהליכים שעוברים על המתמחים הצעירים מביאים אותם לנטוש את מקצועם. רבים מהם לא יחזרו יותר לעולם וזה ההרס של המערכת הזו". רגב קונטס ציטט משבועת הרופא, וקרא לפקידי האוצר: "לצטט גם כן מתוך השבועה החשובה הזו".

במהלך מסיבת העיתונאים הציג צוות המומחים של המחאה, בראשות פרופ' דני פילק מהמחלקה לפוליטיקה וממשל וד"ר נדב דוידוביץ מבית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, את המלצות הצוות לשיפור מערכת הבריאות. לדברי פרופ' פילק, שמנה את ההמלצות, "המשבר עם המתמחים הוא סימפטום למערכת חולה, והטיפול צריך להיות במחלה ולא בסימפטום".

בין המלצות הצוות מטעם המחאה: הגדלת ההוצאה הציבורית לבריאות והשוואתה לרמה הנהוגה במדינות אירופה; שיפור תשתיות במערכת הבריאות; עידוד לימודי מקצועות הסיעוד להגדלת מספר האחיות; הפסקת תשלומי ההשתתפות העצמית בשירותי הרפואה הציבורית, המהוות כיום מכשול לקבלת שירותים באוכלוסיות מעוטות יכולת. "רק כשנטפל במערכת הבריאות באופן כולל, משבר המתמחים ימצא את פתרונו במסגרת הזו, ולא כתרופת אקמול שהפכה למחלה ממאירה", אמר פילק.

דוידוביץ אמר כי "אם לפני כמה שנים היתה השקעה של המדינה בבריאות הציבור וברפואה מונעת, כיום שירותים אלה במצב משברי חמור. המחאה של המתמחים היא רק סימפטום. יש מערכת שלמה של רפואת קהילה במשבר, בריאות ציבור שלא מצליחה למלא תקני אחיות בדרום וטיפות חלב נסגרות. יש להחזיר את אחריות המדינה לתחום הרפואה הציבורית ובריאות הציבור". דוידוביץ חזר על קריאה שהעבירו לפני מספר חודשים ארגונים חברתיים, להקמת וועדה ממשלתית לצמצום פערים בשירותי בריאות.

פרופ' גבי בן נון, לשעבר סמנכ"ל לכלכלה במשרד הבריאות מאוניברסיטת בן גוריון, מתח ביקורת קשה על דו"ח טרכטנברג ואמר כי "הקשר בין תיאור מערכת הבריאות בדוח כמערכת שוויונית ויעילה לבין המציאות הוא מקרי לחלוטין. אין התייחסות לפערים, לאי שוויון, לנושא תשלומים עולים, למשבר המתמחים שפורץ עתה לכל בית בישראל. יש פער אדיר בין המציאות בדוח למציאות האמיתית".

במסיבת העיתונאים הופיעה ד"ר שירי טננבאום, מתמחה בת 35 מהמחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי שיבא, שלא הגיעה לעבודתה הבוקר ובחרה לממש את התפטרותה. "הבוקר הצטרפתי לעשרות מחבריי בשיבא שהתפטרו ולמאות שהתפטרו ברחבי הארץ. מדובר בהרבה יותר ממאבק על שכר, כמו שהממשלה אוהבת להציג את זה. מדובר בקול זעקת כאב אוטנטית וכנה של המתמחים שמתסכלים על מערכת ציבורית שמתפוררת להם מול העיניים.

יניב פניג, סטודנט לרפואה בשנה השישית ללימודיו מאוניברסיטת תל אביב, אמר כי "אני מודאג ממערכת הבריאות הציבורית אליה אני נכנס. כרופא לעתיד, אין לי כלים לטפל בחולים שמגיעים למערכת הממשלתית. אנו עומדים לצד המתמחים במחאתם החשובה". אתמול כבר הודיעו נציגי הסטודנטים לרפואה כי לא יפתחו את שנת הלימודים הקרובה בבתי הספר לרפואה ברחבי הארץ כאות הזדהות עם מאבק המתמחים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ