הוצגה להתנגדות הציבור: שכונה יהודית חדשה במזרח ירושלים

תוכנית גבעת המטוס כוללת בניית 2,610 יחידות דיור, ששליש מהן מיועדות להרחבת השכונה הפלסטינית בית צפאפא, שבגבולה הדרומי של ירושלים

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

לראשונה מאז הקמת שכונת הר חומה, בתקופת כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה בשנות התשעים, עומדת לקום במזרח ירושלים שכונה יהודית חדשה. ביום שלישי האחרון פורסמה להתנגדות הציבור תוכנית רה-פרצלציה - תוכנית לחלוקת מגרש לחלקות המיועדות לבנייה - בשכונת גבעת המטוס, שמפרידה בין ירושלים לבית לחם. התוכנית כוללת הקמת 2,610 יחידות דיור, ששליש מהן מיועדות להרחבת השכונה הפלסטינית בית צפאפא, שבגבולה הדרומי של ירושלים.

הקרקע המיועדת להקמת השכונה החדשה היא בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, ולפיכך הסמכות בנוגע לבנייתה של השכונה או דחיית התוכנית נתונה בידי הממשלה. בתום תקופה של 60 יום, שניתנה לציבור לצורך התנגדות לתוכנית, ניתן יהיה להוציא היתר בנייה לשכונה. הידיעה על הכוונה להקים את השכונה הגיעה בערב החג לוושינגטון ולבירות אירופה ועוררה זעם וביקורת כלפי ישראל מפי דרגים בכירים ביותר.

בניגוד לתוכניות בנייה אחרות בשכונות היהודיות במזרח ירושלים, שהובאו לאישור בוועדה המחוזית, אישור תוכנית גבעת המטוס נתונה בסמכותה של עיריית ירושלים. לנוכח הרוב הימני המוצק בוועדה המקומית, מובטח שהתוכנית תאושר במהירות. גם אם ראש הממשלה ייכנע ללחץ בינלאומי, יהיה לו קשה לעכב את אישורה של התוכנית. עם זאת העובדה שמינהל מקרקעי ישראל ההוא הגוף שפרסם את תוכנית הרה-פרצלציה, מאפשרת לדרג המדיני להקפיא את התוכנית בכל עת, גם אם העירייה תשאף לאשרה.

יש לצפות כי גורמי ימין ימחו נגד הכוונה להקצות קרקעות בשטח המוניציפלי של ירושלים לצורך הרחבה של שכונה פלסטינית. שכונת בית צפאפא סובלת מצפיפות רבה והקצאה קמצנית של היתרי בנייה. התוכנית להקים 1,700 יחידות עבור יהודים בגבעת המטוס גדולה יותר בהיקפה מהוספת אלף ומאה דירות לשכונת גילה - החלטה שעוררה ביקורת נוקבת נגד ישראל, ואף לשיחת נזיפה של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם נתניהו.

הקמת השכונה החדשה בגבעת המטוס, צפויה להקטין במידה מכרעת את הסיכוי להגיע להסדר עתידי בין ישראל לפלסטינים, על פי המתווה של נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון וליצור רצף טריטוריאלי בין השכונות הפלסטיניות. היקף הבנייה ומיקומה של השכונה החדשה דומים במידה רבה לתוכנית אי-1, שמיועדת לחבר את מעלה אדומים לירושלים. במשך שנים ישראל נמנעה ממימושה של תכונית זו, עקב התנגדות עזה מצד ארה"ב. תוכנית גבעת המטוס משתלבת ביוזמות אחרות להרחבת השליטה הישראלית מעבר לקו הירוק במזרח ירושלים, תוך יצירת חגורת התיישבות הכוללת הרחבה של גילה והר חומה מדרום ורמת שלמה, פסגת זאב בצפון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ