מאות אלפים דרשו צדק חברתי ברחבי העולם

ההפגנות תחת הכותרת "מאוחדים למען שינוי עולמי", התקיימו ב-71 מדינות; ברומא גלשו ההפגנות לאלימות; לרחבת מוזיאון ת"א הגיעו כאלף איש בלבד

אסף שטול-טראורינג
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג
הארץ

מאות אלפי בני אדם נאספו היום (שבת) במוקדים שונים ברחבי העולם להפגין בדרישה לצדק חברתי. מסידני, עד לאלסקה ודרך לונדון, מוחים המפגינים נגד בנקאים ופוליטיקאים, ונושאים שלטים נגד הקפיטליזם.

בישראל התאספו כאלף אנשים ברחבת תל אביב, במקביל לאירועי מחאה נוספים בחיפה, קרית שמונה וירושלים. האירועים בישראל כללו פעילויות לילדים, שיחות ומעגלי דיון. על רקע שידור חי על גבי מסך של הפגנות בניו יורק, ברומא וערים אחרות, התיישבו המפגינים על גבי מחצלות והקשיבו להרצאותיהם של דוברים שונים, בהם פרופ' יוסי זעירא, פרופ'דני רבינוביץ, ד"ר אמיר פז-פוקס, ד"ר הני זוביידא ואחרים.

לאחר מעגלי ההרצאות התקיימה אסיפה כללית בהשתתפות המשתתפים הרבים, בהם דנו על ניסוח הצהרה משותפת לכלכלה גלובלית צודקת. גם בעצרות ברחבי העולם ניסחו הצהרות דומות. האסיפה התפזרה למעגלי דיון, כשלאחר מכן הציגו נציגי המעגלים את סיכומי הדיון לפני כל מאות המשתתפים. סתיו שפיר, שהשתתפה באירוע, אמרה כי "ברור שהמחשבה הכלכלית המקומית היא חלק מזרם מחשבה גלובלי שדוחף לכיוון של קפיטליזם קשה שבו חלק הולך וקטן באוכלוסיה שולט באמצעים הכלכליים".

"זה אירוע חסר תקדים בהיסטוריה", אמרה איה שושן, ממובילות מחאת האוהלים שהיתה ממארגני אירוע הנוכחי, "15 באוקטובר מצוין ברחבי העולם כיום שבו כל תנועות המחאה השונות מתאחדות למסר אחד. זו פעם ראשונה שכל תנועות המחאה האלה יוצאות בתנועה מתואמת לרחוב. במלבורן, בוקרשט, סן פרנסיסקו והוואי אנשים יוצאים לרחובות לדרוש את העתיד שלהם בחזרה".

"הקרנו שידורים ישירים, ערוצי סטרימינג של פעילים בכל רחבי העולם", אמרה שושן לקהל שהתאסף. "כל השידורים האלה מגיעים לצוותי מדיה בניו יורק ובמדריד. כך אנו יכולים לראות מה קורה במאות מוקדים בעולם. גם אותנו משדרים לעולם דרך המצלמה פה".

דור נחמן, דובר ההתארגנות שמאחורי האירוע, אמר כי המסר המאחד של המחאות השונות היום הוא "ההכרה שמדובר בבעיה גלובלית ושאנו שואפים לשינוי השיטה הכלכלית, לחיזוק ולקידום זכויות האדם. אלה דברים שאני חושב שקשורים לכל אוכלוסיה וחברה באשר היא. כמובן שבכל אזור ובכל מדינה בעולם יש את הבעיות הלוקאליות שלה אבל בגדול זכויות האדם ושינוי השיטה הכלכלית-חברתית רלוונטיים לכולם".

ההפגנות, שמתקיימות ב-71 מדינות ברחבי העולם תחת הססמה "מאוחדים למען שינוי עולמי", החלו היום בניו זילנד. מאות אנשים צעדו באוקלנד, העיר הגדולה במדינה, ונשאו שלטים עליהם נכתב "אנחנו 99 האחוזים". בסידני הפגינו כ-2,000 אנשים מול הבנק המרכזי של אוסטרליה.

במדינות רבות באירופה התקיימו הפגנות קטנות, אולם ברומא התאספו מעל ל-100,000 אנשים, והמחאה הפכה לאלימה. מפגינים הלבושים במסכות וקסדות ניפצו חלונות של חנויות ובנקים, הציתו מכוניות, ואף את דגלי איטליה והאיחוד האירופי. פצצות עשן נזרקו לאוויר, ומפגינים רבים נמלטו מחשש מהאלימות.

בברלין נאספו ברחובות כ-4,000 מפגינים, הנושאים שלטים נגד הקפיטליזם. בלונדון דיבר מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' מול כמה מאות מפגינים, ותקף את הבנקים במדינה. בשטוקהולם התאספו מפגינים לשמוע נאומים, ונשאו שלטים עליהם נכתב "אנחנו מסרבים לשלם עבור משבר הקפיטליזם". "יש כאלו שאומרים שהמערכת שבורה, אבל היא לא", אמר אחד המפגינים, "מה ששבור זה האופן בו היא נבנתה, במטרה להפוך קומץ אנשים לעשירים יותר".

גם בסרייבו צעדו מאות ברחובות, נושאים שלטים עם דמותו של צ'ה גאוורה ודגלים קומוניסטים. ובטוקיו נאספו עשרות אנשים מול השגרירות ארצות הברית, במחאה על "האימפריאליזם האמריקאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ