עימותים בין פעילים חברתיים למשטרה בת"א

שוטרים התעמתו עם פעילים שחסמו את שדרות רוטשילד בתום הפגנה שנערכה ברחבת המוזיאון בעיר. לפחות מפגין אחד נפצע באורח קל

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

פעילים חברתיים שהשתתפו באירוע המחאה בתל אביב חסמו הלילה (שבת) את שדרות רוטשילד בתום ההפגנה שנערכה מוקדם יותר ברחבת המוזיאון. שוטרים שהגיעו לפנות את הפעילים והתעמתו איתם, מפגין אחד נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי על ידי מגן דוד אדום.

הערב הגיעו כאלף בני אדם להפגנה ברחבת המוזיאון בתל אביב, במסגרת המחאה החברתית העולמית, במקביל לאירועים דומים גם בחיפה, קרית שמונה וירושלים. בתום ההפגנה עברו חלק מהמפגינים לשדרות רוטשילד בתל אביב שם ערכו מסיבה וחסמו את הכביש.

האירועים בישראל כללו היום פעילויות לילדים, שיחות ומעגלי דיון. על רקע שידור חי על גבי מסך של הפגנות בניו יורק, ברומא וערים אחרות, התיישבו המפגינים על גבי מחצלות והקשיבו להרצאותיהם של דוברים שונים, בהם פרופ' יוסי זעירא, פרופ'דני רבינוביץ, ד"ר אמיר פז-פוקס, ד"ר הני זוביידא ואחרים.

לאחר מעגלי ההרצאות התקיימה אסיפה כללית בהשתתפות המשתתפים הרבים, בהם דנו על ניסוח הצהרה משותפת לכלכלה גלובלית צודקת. גם בעצרות ברחבי העולם ניסחו הצהרות דומות. האסיפה התפזרה למעגלי דיון, כשלאחר מכן הציגו נציגי המעגלים את סיכומי הדיון לפני כל מאות המשתתפים. סתיו שפיר, שהשתתפה באירוע, אמרה כי "ברור שהמחשבה הכלכלית המקומית היא חלק מזרם מחשבה גלובלי שדוחף לכיוון של קפיטליזם קשה שבו חלק הולך וקטן באוכלוסיה שולט באמצעים הכלכליים".

14 מתוך 14 |
צילום: אשר שכטר
1 מתוך 14 |
הפגנות ברומא, היום
2 מתוך 14 |
הפגנות אלימות ברומא, היום

ההפגנות, שמתקיימות ב-71 מדינות ברחבי העולם תחת הססמה "מאוחדים למען שינוי עולמי", החלו היום בניו זילנד. מאות אנשים צעדו באוקלנד, העיר הגדולה במדינה, ונשאו שלטים עליהם נכתב "אנחנו 99 האחוזים". בסידני הפגינו כ-2,000 אנשים מול הבנק המרכזי של אוסטרליה. במדינות רבות באירופה התקיימו הפגנות קטנות, אולם ברומא התאספו מעל ל-100,000 אנשים, והמחאה הפכה לאלימה. מפגינים הלבושים במסכות וקסדות ניפצו חלונות של חנויות ובנקים, הציתו מכוניות, ואף את דגלי איטליה והאיחוד האירופי. פצצות עשן נזרקו לאוויר, ומפגינים רבים נמלטו מחשש מהאלימות.

בברלין נאספו ברחובות כ-4,000 מפגינים, הנושאים שלטים נגד הקפיטליזם. בלונדון דיבר מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' מול כמה מאות מפגינים, ותקף את הבנקים במדינה. בשטוקהולם התאספו מפגינים לשמוע נאומים, ונשאו שלטים עליהם נכתב "אנחנו מסרבים לשלם עבור משבר הקפיטליזם". "יש כאלו שאומרים שהמערכת שבורה, אבל היא לא", אמר אחד המפגינים, "מה ששבור זה האופן בו היא נבנתה, במטרה להפוך קומץ אנשים לעשירים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ