ישראל מסרבת להעניק מקלט לפליטים סומלים

למרות קביעה גורפת של נציבות האו"ם לפליטים כי סומליה נתונה במלחמת אזרחים מ-1991, מסרב משרד הפנים להעניק מקלט לאזרחיה שנמלטו לכאן

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

ישראל מסרבת להעניק מקלט לאזרחים סומליים, בניגוד להמלצה גורפת של נציבות האו"ם לפליטים, המבוססת על מלחמת האזרחים במדינה מאז 1991.

נציבות האו"ם לפליטים ממליצה להעניק הגנה קיבוצית לאזרחי דרום ומרכז סומליה. ההמלצה מתבססת על החלטה כללית של הוועדה המייעצת לענייני פליטים לבדוק בקשות באופן פרטני. אלא שהחלטת משרד הפנים, מסתבר, התבססה רק על מסמכים שצוטטו במגמתיות או הופרכו.

באחרונה עתרו ארבעה סומלים, באמצעות עו"ד יונתן ברמן, היועץ המשפטי היוצא של מוקד סיוע לעובדים זרים, לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד החלטות שר הפנים והוועדה המייעצת לענייני פליטים, בבקשה להכיר בהם כפליטים ולהעניק להם מקלט. בישראל שוהים כיום בסך הכל כ-20 אזרחי סומליה.

בקשות למקלט בישראל נבדקות על ידי היחידה ה-refugee status determination) - R.S.D). אנשי היחידה מראיינים את המבקש ובוחנים אם הוא עומד בתנאי האמנה הבינלאומית בדבר מעמדם של פליטים וכן את מצב מדינת המוצא. היחידה מעבירה המלצתה לוועדה המייעצת לענייני פליטים וזו מעבירה המלצתה לשר הפנים, הקובע אישית אם יש להעניק מקלט.

פליטים סומלים צילום: רויטרס

סומליה נמצאת במלחמת אזרחים מ-1991, והממשלה אינה שולטת בפועל משום שחלקים נרחבים מהמדינה נשלטים על ידי מיליציות צבאיות. התנאים השוררים באזור דרום ומרכז סומליה בכלל, ובבירה, מוגדישו, בפרט, קשים. מכאן ברור כי הרחקה לאזורים אלה מעמידה בסכנת חיים ממשית את המגורשים.

על בסיס עובדות אלה קבעה נציבות האו"ם לפליטים, במאי 2010, כי מוגדישו וכל אזור דרום ומרכז סומליה מוגדרים בשנים האחרונות כאזור מוכה אסון, שעצם השהייה בו מסכנת חיים. במקביל נקבע כי החזרת אנשים לאזור זה מהווה הפרה של הדין הבינלאומי.

בנובמבר 2010 הודיע הממשל האמריקאי כי הוא מאריך הגנה קבוצתית זמנית הקיימת לאזרחי סומליה מ-1991 עד ספטמבר 2012. זאת, לנוכח העובדה שהחזרת אזרחי סומליה למדינתם תעמיד אותם בסיכון חמור.

למרות עובדות אלו, בהתבססה על חוות דעת שהוכנה במשרד הפנים, החליטה בינואר האחרון הוועדה המייעצת לענייני פליטים באופן כללי ש"על אף האמור בחוות הדעת שהוגשה מטעם נציבות האו"ם לפליטים, חברי הוועדה תמימי דעים כי אין להעניק הגנה קולקטיבית זמנית לאזרחי סומליה וכי יש ליתן החלטה בעניינם של מבקשי מקלט מסומליה על יסוד בדיקה פרטנית של כל מבקש ומבקש".

עבאס סעיד עומר, בן 28, נולד במנבוליו, חלק מבירת סומליה מוגדישו, כבן לשבט המיעוט טומאל. עם תחילת מלחמת האזרחים ב-1991 נרצח אביו על ידי מיליציות שבטיות חמושות בפתח בית המשפחה. ב-2005 עזב עומר את העיר ובא למצרים. שם נעצר לחודש ושוחרר, עם הכרת הנציבות בו כפליט.

אולם לנוכח העובדה שאין זכויות בסיסיות לפליטים במצרים חצה עומר את הגבול לישראל במארס 2009. עם מעצרו בישראל, ביקש עומר להיות מוכר כפליט. לכן רואיין על ידי נציג הנציבות, שטיפלה בנושא באותה העת, וגולל בפניו קורותיו: מעקירתו מהעיר, דרך רצח אביו, מלחמת האזרחים במדינה, המצב הפוליטי המורכב ועוד.

בעקבות הראיון פנתה הנציבות ביולי 2009 למשרד הפנים ובית הדין לביקורת משמורת בבקשה לשחרר את עומר ממעצר, מאחר שהוא הוכיח, מעבר לכל ספק, כי הוא אזרח סומליה. בפברואר 2010 קבעה הנציבות בחוות דעתה כי עומר עומד בתנאי האמנה בדבר מעמדם של פליטים וכי יש להעניק לו מעמד פליט בישראל.

אולם עומר שוחרר ממעצר רק באפריל 2010. במקביל, בקשתו נדחתה על ידי משרד הפנים. החלטת הוועדה המייעצת, שבעקבותיה נדחתה בקשתו של עומר, התבססה על חוות הדעת שהוכנה במשרד הפנים.

אלא שמהעתירה עולה כי חוות הדעת לא ממש גובשה עצמאית אלא הועתקה משלושה מקורות. הראשון, הוא הנחיות משרד הפנים הבריטי לפיהן ניתן להחזיר אזרחים לסומליה "כפי שניתן לראות מהשוואת שני המסמכים", נכתב בעתירה, "'חוות הדעת' של משרד הפנים היא כמעט כולה תרגום (לא לחלוטין מוצלח) של חלקים נבחרים מתוך הנחיות משרד הפנים הבריטי, תוך העתקת הערות השוליים שבהנחיות הבריטיות".

בחודש יוני ניתן פסק דין עקרוני בבית הדין האירופי לזכויות אדם בעניין סומליה. פסק הדין פסל את מדיניות בריטניה, שלפיה ניתן להחזיר מבקשי מקלט לאזור זה. המקור השני שעליו נסמכת חוות הדעת הוא דיווח של נציבות האו"ם מאפריל 2009. זאת, חרף קיומה של המלצה ברורה ממאי 2010.

הדיווח עסק בשובם של 60 אלף עקורים פנימיים מחלקים אחרים של סומליה אל הבירה מוגדישו. "משרד הפנים בחר ב'חוות דעתו' להביא פסקה אחת מדיווח ארוך תוך שהוא מסתיר מהוועדה המייעצת את האמור בשאר חלקי הדיווח", נכתב בעתירה, "כך, למשל, לא טרח כותב ‘חוות הדעת' ליידע את הוועדה המייעצת כי הנציבות ממליצה לאנשים, באותו מקור ממש, שלא לחזור למוגדישו לנוכח המצב הביטחוני הרעוע בה".

המקור השלישי המועתק בחוות הדעת הינו דיווח נוסף של האו"ם מפברואר 2009 שלפיו 40 אלף עקורים פנימיים שבו למוגדישו. הפעם ציטטו גם את דברי הנציבות בדבר הסכנה מפני החזרה למוגדישו. אולם גם הפעם הושמטו פסקאות מהותיות שלפיהן בסומליה 1.3 מיליון עקורים פנימיים, וכי מספר הפליטים הסומלים במדינות השונות קרוב ל-450 אלף.

"התנהלות משרד הפנים ביחס לאזרחי סומליה היא דוגמה נוספת לאופן בו נחתכים גורלות של פליטים ולאופן שבו מתקבלות החלטות באופן בלתי אחראי תוך אדישות מוחלטת לחיי אדם", אומר עו"ד ברמן, "כמו כן מדובר בדוגמה נוספת לדרך שבה יחידת הטיפול במבקשי מקלט במשרד הפנים מגבשת חוות דעת בלתי מקצועיות, שאותן היא מכנה ‘מחקר' ביחס למדינות המוצא של מבקשי המקלט".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי "הוועדה המייעצת לענייני פליטים דנה בבקשות פרטניות למקלט מדיני ובוחנת אם במקרה המובא בפניה, נשקפת סכנה אישית לרדיפת המבקש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ