נהגי הרכבת הקלה בירושלים פתחו בשביתה ללא הגבלת זמן

הנהגים השביתו את הרכבת במחאה על תנאי העסקתם. מדי יום נוסעים ברכבת 40,000 בני אדם

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

נהגי הרכבת הקלה בירושלים פתחו הבוקר (ראשון) בשביתה במחאה על תנאי העסקתם. הרכבת הקלה, שפועלת זה כחודשיים, הפכה בתקופה הזו לכלי תחבורה חיוני עבור תושבי העיר. כ-40 אלף בני אדם משתמשים בשירותיה מדי יום. הבוקר לא יצאה אף רכבת לעבודה.

58 נהגי הרכבת הקלה מועסקים על ידי חברת קונקס ישראל, מפעילת הרכבת הקלה בירושלים וחברת בת של החברה הצרפתית ויאוליה.

יוסי חזן, יו"ר ועד הנהגים, אמר כי השביתה תהיה ללא הגבלת זמן ועד שההנהלה תשב למו"מ רציני". לדברי חזן, דרישות העובדים נוגעות בנושא השכר. נהגי הרכבת מרוויחים באופן משמעותי פחות מנהגי אוטובוס. "לא יכול להיות ששכר של נהג אוטובוס יהיה גבוה יותר, הרכבת אולי קלה אבל האחריות עלינו מאוד כבדה", אומר חזן. לדבריו, השכר הממוצע הוא כ- 6,000 שקלים עבור 200 שעות עבודה.

העובדים גם דורשים שיפור בתנאים הסוציאליים והגדלת תשלומי הפנסיה שלהם. בשל התנאים, טוען חזן, עזבו נהגים רבים את החברה והעומס על הנהגים שנותרו גבר וכיום הם נאלצים לעבוד 10 – 11 שעות ברציפות, בניגוד לתקנות הבטיחות. לדבריו, ובניגוד לטענת החברה, ההנהלה קיבלה בשבוע שעבר מכתב המתריע על כוונת העובדים לפתוח בשביתה. "אנחנו מוכנים לחזור לעבודה בתוך שעה, אבל שיישבו איתנו".

סמנכ"ל קונקס ישראל, תומר בס, תקף את החלטת השביתה וטען כי העובדים פתחו בה למרות התקדמות שחלה במשא ומתן בין הצדדים. "ההכרזה על השבתת פעילותה של הרכבת הקלה, ללא התראה מראש ובמיוחד במהלך חול המועד, מהווה מעשה בריונות כלפי ציבור לקוחותיה של הרכבת, אמר בס.

"אני מצפה מנציגי ההסתדרות הכללית לנהוג באחריות כלפי העובדים וכלפי נוסעי הרכבת ולשנות את ההחלטה התמוהה. הנהלת חברת ההפעלה הסכימה למרבית דרישות העובדים במסגרת הדיונים ואף יזמה את העלאת שכרם, מבלי להמתין להשגת ההסכם הקיבוצי. בסופו של יום, ההנהלה והעובדים פועלים באותה המסגרת ולכן צר לי על ניסיונם של גורמים זרים לפגוע בשיתוף פעולה זה", אמר.

צילום: סלמן אמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ