ביהמ"ש שחרר את הפעילים החברתיים שנעצרו בחיפה

השופטת מתחה ביקורת על המשטרה ואמרה כי "לא ברור אם מדובר בהתרחשות שנופחה או באירוע אלימות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בחיפה שחרר היום (ראשון) את שלושת הפעילים החברתיים שנעצרו אתמול במהלך אירוע מחאה ברחוב מסדה בחיפה בחשד לתקיפה והפרעה לשוטרים. השופטת, ג'אדה בסול, מתחה ביקורת על המשטרה ואמרה כי "לא ברור אם מדובר בהתרחשות שנופחה מעבר למידות האמיתיות שלה או אם אכן מדובר באירוע אלימות כלפי שוטרים" ולבסוף קבעה כי "לא נראה לי כי מדובר באירוע המצדיק המשך החזקתם של החשודים במעצר".

אנשים נוספים שנכחו באירוע המחאה בחיפה, שהיה חלק מגל ההפגנות ששטף אמש את העולם, תקפו את המשטרה על התנהלותה האלימה והביעו תמיהה על מעצר הפעילים והבקשה להארכת מעצרם.

אמש פיזרה המשטרה את אירוע המחאה בו השתתפו 200 מפגינים. במקום התפתחה מהומה גדולה כשהשוטרים שהגיעו למקום ביקשו מהפעילים לכבות את מערכת ההגברה ולהפסיק את המוסיקה. הפעילים נענו לדרישה אולם המשיכו לתופף ולנגן בכלי הנגינה שהיו ברשותם.

ניידות משטרה נוספות הגיעו למקום והאירוע גלש לפסים אלימים כשהשוטרים השתמשו בכוח פיזי ובגז מדמיע כדי לפזר את ההתכנסות. מארגני האירוע הביעו ביקורת על התערבות המשטרה והאלימות בה נקטה לדבריהם.

בכוונת המארגנים להגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים. "המשטרה הגיעה מראש עם גישה שלילית והתסיסה את האווירה", אמר אחד המארגנים, יובל בן ארי. "הם בחרו להשתמש בגז מדמיע, זה היה ממש מדהים. הפעם האחרונה שבה הרגשתי גז מדמיע היה כשהייתי בצבא בהפגנות בשטחים".

האירוע היה ספונטני ולדברי המשתתפים בו, רחוב מסדה כלל לא נסגר לתנועה לא בוצעו בו חסימות כלשהן, כך שהתערבותה של המשטרה, תמוהה. רויטל, שהשתתפה גם היא באירוע סיפרה שהפעילים בסך הכל הגיעו להמשיך את פעילות המחאה שהחלה עוד בקיץ. לדבריה,  "מדובר בילדים טובים שהגיעו לקחת באירוע שלא צריך להכביר בחשיבות הגדולה שלו. המשטרה בחרה להשתמש בגישה כוחנית כאשר ניגשה לחלק מהפעילים, תקפה, דחפה והרחיקה אותם מהמקום. היא ביקשה מכל אחד תעודת זהות ובסוף עצרה חלק מהילדים הטובים האלה".

אביו של אחד העצורים אמר ל"הארץ" כי "במקרים אחרים של הפגנות, של מתנחלים למשל, השחרור הוא מיידי. מוזר מאוד שילדים שהשתתפו בפעילות מחאה, שהעיתונות עסקה בה ובחשיבותה בהרחבה, נשארים את הלילה במעצר והמשטרה מבקשת להאריך את מעצרם בחמישה ימים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ