בעקבות ההפרדה: עימותים בין חרדים לפעילים חברתיים במאה שערים

פעילים מארגון "ישראל חופשית" הגיעו לשכונה כדי לוודא שמחיצות ההפרדה הוסרו בהתאם להנחיית בג"ץ, והותקפו באבנים. אדם אחד נעצר

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

קבוצה של כ-40 פעילים מארגון זכויות האזרח "ישראל חופשית" נכנסה הערב (שבת) לשכונת מאה שערים בירושלים כדי לברר אם התבצעה הפרדה בין גברים ונשים בשכונה בחול המועד, בניגוד לפסיקת בית המשפט.

זמן קצר לאחר כניסתם למקום, הושלכו לעברם אבנים, זכוכיות וטיטולים. הם נמלטו מהשכונה וכוחות גדולים של המשטרה הגיעו למקום ונכנסו לשכונה. אחד מתושבי השכונה נעצר. תושב אחר אמר ל"הארץ" כי שכניו במאה שערים נערכים לעימות עם השוטרים.

לדברי הפעילים בארגון, בעקבות הפרסומים על ההפרדה בשכונה בימי החג, הם ביקשו לבדוק אם אכן זו עדיין קיימת. לטענתם, לאחר שצעדו כ-20 מטרים החלו תלמידי ישיבה סמוכה להתעמת איתם, זרקו עליהם אבנים והשליכו בקבוקי זכוכית כאשר במקביל, תושבים השליכו לעברם טיטולים מלוכלכים ממרפסות הבתים.

פעולה נדרשת או פרובוקציה של הפעילים בשכונה החרדית? דברו על זה בפייסבוק

לדברי אחד הפעילים, עילי הר סגור- הנדין, "באנו לבדוק האם תושבי המדינה יכולים ללכת בשקט בכל מקום במדינת ישראל. התחלנו בהליכה שקטה ללא פרובוקציה בשכונת מאה שערים, אבל מהר מאוד הותקפנו בצורה אלימה. הוא הוסיף כי "הוכחנו באופן חד משמעי שיש מקומות בישראל שהחוק לא חל עליהם. לצערנו, באיזור הזה חוקי התורה שולטים. אין דין ואין דיין".

חרדים בשכונת מאה שערים, הערבצילום: אפלבאום תומר

בג"ץ הורה באחרונה למשטרה להסיר את המחיצות שהוקמו בין גברים לנשים בשכונה מיד לאחר חג הסוכות. מדובר במחיצות בדי יוטה שנפרשו בסמוך לבית המדרש של חסידות תולדות אהרון בשכונה, במטרה להפריד בין המינים בחגיגות בית השואבה הנערכות בחול המועד.

 על אף שבג"ץ התיר להשאיר את המחיצות, במהלך החגיגות, נשיאת העליון דורית ביניש אמרה כי בשנה הבאה לא תאפשר הקמת מחיצות שכאלו, שכן לדבריה הן מהוות בעיה בטיחותית.

פסיקת בג"ץ נקבעה בעקבות עתירה שהגישה חברת מועצת העיר ירושלים רחל עזריה (מסיעת "ירושלמים"). לטענתה, היא סיירה במוצאי החג הראשון בשכונת מאה שערים, ונתקלה שם במחיצה המפרידה בין גברים ונשים, וכן בסדרני רחוב שדאגו כי ההפרדה תישמר. לדבריה, הדבר נוגד את פסיקת בג"ץ משנה שעברה, לפיה הפרדה שכזו אינה חוקית. עזריה דרשה מבג"ץ כי יורה לרשויות לאכוף מיידית את פסיקתו מאשתקד, על כל המשתמע מכך. בעקבות עתירתה של עזריה הוסרו בדי היוטה מהמחיצות.

בעקבות העתירה פיטר ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, את עזריה מתפקידה. עזריה היתה חברת הקואליציה העירונית מאז בחירת ברקת לראש עיר ולפני כמה חודשים אף היתה המועמדת של ברקת לתפקיד סגן ראש העיר. בשבוע שעבר היא קיבלה הודעה מלשכת ברקת שהיא מסולקת מחברותה בקואליציה ושהתיקים שהחזיקה - תיק המנהלים הקהילתיים ותיק החינוך לגיל הרך - יילקחו ממנה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ