עיתוני העולם: דפני ליף - גיבורה ישראלית

מאמרי מערכת בגרדיאן ולה מונד משבחים את המחאה החברתית. "לפוליטיקאים יש עד בחירות 2013 להתחבר למדינה", מסכם לה מונד

גרדיאן
לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
לה מונד

עיתוני העולם מכתירים את דפני ליף לגיבורה הישראלית החדשה, מאמר מערכת של העיתון הבריטי גרדיאן קרא היום (חמישי) לעולם להפסיק לזלזל במחאה החברתית בישראל. "אם 430 אלף בני אדם,¬ 7% מהאוכלוסייה, היו יוצאים לרחובות בכל מקום אחר בעולם, ודורשים צדק חברתי, שכר דירה הוגן והפחתה של עלויות המחיה, היינו מצפים לראות בכל כרזה עדות לכך שהמהפכה הנכספת אכן הגיעה. ואולם, היות שמדובר בישראלים, ההתייחסות אל המחאה הייתה כאל קוריוז קיצי חולף. זו גישה מוטעית. כל אחד מהמפגינים ראוי להערכה על הקמת תנועה עממית רצינית, שלא התבטאה במהומות והתפרעויות, אלא ביקשה לבחון את ערכיו של העידן ההיפר-קפיטליסטי, שבו כולנו, במידה זו או אחרת, משתפים פעולה", כותב הגרדיאן.

דפני ליף. תצלום: מוטי מילרוד

דפני ליף היא הפנים של המחאה? הצטרפו לדיון בפייסבוק

הבית של דפני מפונה בעוד 72 שעות

לוחם במילואים העניק את הצל"ש שקיבל לדפני ליף

"לדפני ליף, אחת המארגנות של מחאת האהלים המקורית, מגיעים שבחים מיוחדים", קובע הגרדיאן. "לא רק על הנאום שבו היא הביטה לדמוקרטיה ישר בעיניים ("לא כאוסף של בודדים שיושבים כל אחד מול קופסה אחת, הטלוויזיה, ופעם בארבע שנים שמים פתק בקופסה אחרת, הקלפי"), אלא על הכללת אלה שנמצאים בתחתית החברה, הבדואים. האפליה ממנה סובלים ערביי ישראל, המהווים חמישית מהאוכלוסייה, היא עובדה שמתעלמים ממנה בכל דיון אודות צדק חברתי. זו דרישה אוניברסלית, לא מגזרית, ומשיצאה לדרך, יהיה קשה לחסום אותה. מי צפה שמחאת אוהלים תביא לתקריות מהסוג שהיו עדים להן בשבת האחרונה? ליף התייחסה לא רק לאי השוויון השורר כעת בחברה הישראלית, אלא גם לאי השוויון המובנה בה. מי ייתן וקו מחשבה זה יימשך".

העיתון הצרפתי "לה מונד" משבח גם הוא את המחאה, במאמר מערכת משלשום. "'הזועמים הישראלים ניצחו במערכה. לא 'אסטרטגית הפינוק' שטיפחה נגדם הממשלה, ולא הרפלקס הביטחוני המותנה שעורר הפיגוע הרצחני בנגב, דיכאו את המחאה החברתית שפרצה במחצית יולי", נכתב בלה מונד. "להפך. הכעס על עליית יוקר המחייה ועל התקדמות המדינה לעבר דגם חברתי פחות ופחות שוויוני - המפנה עורף לעקרונותיה הנושנים - התעצם ב 3 בספטמבר, כאשר קרוב לחצי מיליון בני אדם יצאו להפגין ברחובות תל אביב וערים מרכזיות אחרות במדינה. תופעה חסרת תקדים.

"התגייסות כזו עשויה להפתיע את ראש הממשלה ממפלגת הליכוד, בנימין נתניהו. קנאי ניאו ליברל זה בנה את שיבתו לפוליטיקה החל ב 2003, אחרי כהונה קצרה בראשות המדינה מ 1996 עד 1999, על פירוק מה שנשאר ממדינת הרווחה הישראלית. אלא אם כן ידבק פתאום באופן לא סביר בסגולות הסוציאל-דמוקרטיה, הוא עשוי להתפתות לבנות על הפילוגים הבלתי נמנעים היכולים להתהוות בתנועת המונים, בשאלת האסטרטגיה שיש להמשיך לאמץ. ואולם דבר אינו מעיד על כך שבחירה זו תוכיח עצמה.

ההפגנה בכיכר המדינה בשבת. תצלום: תומר אפלבאום

"נכון יותר להמר שהמסר של 'הזועמים' הישראלים מרחיק לכת, כפי שסבור בעל הטור הנודע של ידיעות אחרונות, נחום ברנע, אל מעבר לפרדוקס של מדינה, היודעת מחד צמיחה נאה אך מאידך מספר ענייה אינו קטן. הדמוקרטיה הישראלית, שהיתה מופת במשך שנים רבות, אמנם חולה. היא חולה במערכת הבחירות היחסית שלה, המפוררת את הייצוג הלאומי על פי מספר מפלגותיה; היא חולה, גם כאן באופן פרדוקסלי, בקונסנזוס הכמעט אוטומטי בסוגיות ביטחון, לעתים עד כדי אובססיה, המונע כל דיון ציבורי. וחולה מדי בהתנהגות שליחי הציבור שלה, המועמדים לעתים קרובות מדי לדין בעוון שחיתות וניצול לרעה של שררה מכדי שלא לעורר זעם וחשדנות בקרב הציבור. העלייה בשיעור ההימנעות בבחירות במדינה שרק לפני שנות דור נהגה להתגאות בהם, היא עדות מובהקת לכך.

"חוסר האמון כלפי המפלגות אינו פוסח על אף אחד. הוא מכה בליכוד ובבעלות בריתו הלאומניות, ממש כשם שהוא מכה במפלגת המרכז קדימה, או במפלגת העבודה. התעודה הרפואית של הכלכלה משביעת רצון: הצמיחה איתנה - יותר מ 4%; האבטלה נמוכה - קרוב ל5%; אולם זוהי צמיחה המשאירה בצדי הדרך חלק נכבד מהמעמד הבינוני ואת מיעוטי היכולת.

"לפוליטיקאים יש שנתיים, עד בחירות 2013, כדי להתחבר בחזרה למדינה", מסכם לה מונד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ