גיוס החרדים לצה"ל צפוי להיבלם בשל מחסור בתקציב

העברת 140 מיליון שקל מהאוצר לצה"ל מתעכבת, ועלולה למנוע כבר השנה את גיוסם של 200 חרדים; 45% מהישיבות עלולות לאבד ב-2012 את הפטור משירות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

עיכוב בהעברת תקציב של 140 מליון שקל ממשרד האוצר לצה"ל, צפוי לבלום את מגמת הגידול בגיוס חרדים לשורות הצבא - כך התברר היום (ראשון) בדיון של הצוות לבחינת יישום חוק טל, הפועל במסגרת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. התקציב נועד לצורך היערכות לקליטת האוכלוסייה החרדית לצבא, בין השנים 2008-2011 .

תא"ל אמיר רוגובסקי, ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה״ל, ציין בדיון כי הפער התקציבי צפוי למנוע את גיוסם של כ-200 חרדים למסלולי שח"ר (שרות חרדים) כבר בשנת 2011. ״בשלב הנוכחי אין בציבור החרדי התנגדות להרחבת מסלולי הגיוס לצה"ל, ועל כן ניתן להעריך שללא מגבלה תקציבית ניתן להמשיך להגדיל את מספר המתגייסים בכל שנה, כל זמן שהגיוס לא יתרחב משמעותית״, אמר רוגובסקי.

לדבריו, 45% מהכוללים והישיבות החרדיות צפויים לאבד בשנת 2012 את הזכות לקבל ממשרד הביטחון פטור משרות צבאי, אם לא יצליחו למלא את מכסת התלמידים המינימאלית, כפי שדורשות תקנות שר הביטחון. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי התקנות הן "גול עצמי", שכן הן יגרמו לכך שתלמידי ישיבות ימנעו מלהתגייס לצה"ל, כדי שלא לפגוע במספר התלמידים שיישארו בישיבה.

עוד הוסיף ח"כ גפני, כי "מבלי להיכנס למספרים, ישנו אחוז גדול מאוד בציבור החרדי שמבקש לצאת לשוק העבודה, אך בשל העדר מדיניות של המדינה שתעודד אותם הם נבלמים". הוא סיפר כי הוא "מכיר חרדי שביקש להתקבל לקורס הדיילים של חברת אל על, אך החברה סירבה לקבל אותו משום שאין לו מספיק שנות לימוד, וזאת למרות שלמד שנים רבות בישיבה".

חרדים מחוץ ללשכת הגיוס בירושליםצילום: בר און דניאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ