84 ארכיאולוגים קוראים לעצור את פרויקט מוזיאון הסובלנות

הארכיאולוגים, בהם חוקרים בעלי שם עולמי, מוחים על הפגיעה בבית הקברות המוסלמי שנמצא באתר שבו ייבנה המוזיאון

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

84 ארכיאולוגים בכירים ממוסדות המחקר המובילים בעולם קוראים למרכז שמעון ויזנטל, לעיריית ירושלים ולרשות העתיקות לעצור לאלתר את הקמת מוזיאון הסובלנות במרכז הבירה. במכתב שנשלח בסוף השבוע לשלושת הגופים טוענים הארכיאולוגים כי הקמת המוזיאון על שטח של בית הקברות המוסלמי ממילא מנוגד לכללי האתיקה הנהוגים בעולם הארכיאולוגיה ואף לחוק העתיקות הישראלי. במאי 2010 פרסם "הארץ" תחקיר מקיף על פינוי השרידים החשאי מבית הקברות.

"ההחרבה של בתי קברות היסטוריים היא מעשה כוחני נגד התושבים הקודמים של ירושלים", אומר פרופ' הארווי וייס מאוניברסיטת ייל, גדול החוקרים של ראשית העיור בעולם. "החילול של ממילא הוא טרגדיה תרבותית והיסטורית מתמשכת".

הטענות העולות במכתב, העוסקות בין השאר בטיפול בשלדים שנמצאו בבית הקברות, נידונו בשנים האחרונות בערכאות שונות בישראל. בג"ץ הכריע נגד העותרים.

יונתן מזרחי, אחד ממייסדי הארגון הארכיאולוגי השמאלי "עמק השווה" ואחד מהחותמים על המכתב, מבהיר כי מדובר ביוזמה של אקדמאים מחוץ לארץ, "ללא התייחסות לאירוע נקודתי", כהגדרתו. "מכיוון שמבחינת מדינת ישראל העניין כבר הוכרע, הוחלט להפעיל לחץ על הגופים בארה"ב שמממנים את הפרויקט. החשיבות של המכתב היא בדמויות שחתומות עליו, מדובר בארכיאולוגים בעלי שם עולמי".

בפסקה האחרונה של המכתב קוראים הארכיאולוגים למנהלי מרכז ויזנטל לנהוג בכבוד בבית הקברות המוסלמי, "כפי שהם עצמם דורשים לנהוג בכבוד בבתי קברות יהודיים ברחבי העולם", וברוח ערכי הסובלנות שהם מבקשים לקדם.

על המכתב חתומים כמה מדמויות המפתח במחקר הארכיאולוגי: פרופ' ג'יי ניקולס פוסטגייט ופרופ' ג'ואן אוטס מאוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה, המתמחים במחקר של מסופוטמיה, וכן חוקרים מאוניברסיטאות בארה"ב, בריטניה, שווייץ, צרפת, ספרד, יפאן ולבנון. חותמי המכתב נתמכים על ידי המרכז לזכויות חוקתיות בארה"ב, והעתקים ממנו נשלחו גם לנציב זכויות האדם של האו"ם ולארגון אונסק"ו.

ממרכז שמעון ויזנטל נמסר כי "הטענות המובאות במכתב ישנות, שגויות במהותן ובדויות מבחינה עובדתית. כל העבודות במתחם בוצעו על פי החלטות בית המשפט העליון לאחר שכל העתירות שהוגשו בעניין נדחו. בפסיקתו קבע בית המשפט הגבוה לצדק כי המתחם אינו משמש כבית קברות זה 50 שנה, והוא שימש הלכה למעשה כחניון ציבורי בלי שנשמעה ולו טענה בודדת על כך. איש לא התייחס למתחם כבית קברות - לא הקהל הרחב ולא הקהילה המוסלמית".

ממרכז ויזנטל נמסר עוד כי חפירות ההצלה במתחם בוצעו בפיקוח רשות העתיקות וכי השרידים הועברו לקבורה במתחם בית הקברות המוסלמי הסמוך. "המכתב הוא חלק ממאבק פוליטי נגד בנייה חוקית בשטחיה הריבוניים של ירושלים המערבית. כל הטענות המועלות במכתב הוצגו באין ספור עתירות לבית המשפט העליון וזה דחה אותן אחת לאחת". הם הוסיפו כי העבודות להקמת המוזיאון יתחילו בשבועות הקרובים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "סוגיית תכנון מוזיאון הסובלנות עברה את כלל הערכאות התכנוניות והמשפטיות במדינת ישראל, וזאת גם לאחר שבג"ץ פסק בנושא ואישר את הקמת המוזיאון - פסיקה שהובילה לסופיות הדיון המשפטי והתכנוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ