בג"ץ ידון היום בעתירת המתמחים: 735 מחכים להכרעה על התפטרותם

במערכת הבריאות מעריכים כי שופטי העליון יתקשו לבטל את החלטת בית הדין הארצי לעבודה, לפיה התפטרות המתמחים איננה חוקית. אם יידחה הערעור, הם יוכלו להתפטר רק כבודדים ולאורך זמן

דן אבן
רויטל בלומנפלד ואסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רויטל בלומנפלד ואסף שטול-טראורינג

בג"ץ יחל היום לדון בעניין המתמחים, לאחר שהגישו ערעור על החלטת בית הדין הארצי לעבודה המבטלת את התפטרותם. לפי הערכות במערכת הבריאות, שופטי בג"ץ יתקשו לבטל לחלוטין את פסק הדין המנומק של בית הדין הארצי לעבודה, ולפיו התפטרות המתמחים איננה חוקית, מאחר שנעשתה בצעד קולקטיבי מאורגן.

אם יוחלט לבטל את החלטת בית הדין הארצי לעבודה, ייכנסו התפטרויותיהם של לפחות 735 רופאים לתוקף - בהם 703 מתמחים ב-15 בתי חולים - באופן שיגרום לשיבושים קשים בתפקודם של בתי חולים מרכזיים במדינה. מנגד, אם ידחה בג"ץ את הערעור, הם יוכלו להתפטר רק כבודדים ולאורך זמן.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הפגנת המתמחים בתל אביב, אתמולצילום: כפרי ניר

אתמול העבירה המדינה לבג"ץ את התייחסותה לעתירת המתמחים, ובה טענה כי יש להותיר את צווי המניעה נגד ההתפטרויות על כנם, ולדחות את העתירה על הסף. "את התפטרות המתמחים יש לבחון לפי מהותה, ולא לפי הכסות שניסו הצדדים ליתן לה", נכתב בתשובה. "כל פעולה המביאה להפרעה מאורגנת של יחסי העבודה הינה בבחינת שביתה". עוד נטען בתשובה כי התפטרות המתמחים היא "תקדים מסוכן ליחסי העבודה בשירות המדינה ובמגזר הציבורי כולו... אין מדובר במאבק על עתיד הרפואה הציבורית, אלא על דרישה להעלאת שכר הרופאים במרכז".

אתמול הפגינו יותר מאלף מתמחים בתל אביב, בשיתוף התאחדות הסטודנטים הארצית, בקריאה: "המדינה נלחמת על בריאותה". להפגנה באו מתמחים רבים כשהם אזוקים בידיהם, במחאה על פסק הדין שחייב אותם לשוב לעבודה. המפגינים הניפו שלטים עם הכיתובים: "רופאים למען הרפואה הציבורית" ו"דרוש שר בריאות במשרה מלאה", וקראו להתערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשבר. כמו כן, באו להביע את תמיכתם רופאים מומחים, סטודנטים לרפואה, סטודנטים פעילים נוספים, קרובי משפחה, נציגי עובדים סוציאליים ונציגי המתמחים בפסיכולוגיה.

ד"ר יונה וייסבוך, מתמחה בבית החולים בילינסון ויו"ר אגודת מרשם, המאגדת את המתמחים, אמר בהפגנה כי "כואב לי שהמציאות השוחקת בבתי החולים סוחטת ממני את מידת האמפתיה האחרונה. מכיוון שהממשלה לא השכילה להשקיע ברופאים שלה, אני נאלץ לתכנן את המשך חיי מחוץ למערכת הציבורית. הכי כואב לי ששתקנו עד היום. נפסיק לשתוק, ובמשמרת שלנו לא נפקיר את מערכת הבריאות".

במקביל, יותר מאלף סטודנטים לרפואה בישראל לא באו אתמול ליום הלימודים השני, על מנת להביע הזדהות עם מחאת המתמחים. לדברי נציג התאחדות הסטודנטים לרפואה בישראל, אנטון ורשבסקי, "אנחנו לא באמת רוצים לשבות, אבל נהיה מוכנים להקריב את הלימודים שלנו כדי לפתור את הבעיות במערכת הבריאות", אמר.

לטענת הסטודנטים, ההחלטה על השביתה התקבלה באופן דמוקרטי, בעזרת שימוש בשאלונים בשאלה: "כיצד הסטודנטים צריכים לפעול למען המתמחים?". במקביל נפתח לשם כך דף פייסבוק.

גם פורום ארגוני הסגל האקדמי הזוטר הודיע שהשיבושים בתחילת שנת הלימודים האקדמית יימשכו עד לחתימה על הסכם חדש עם ועד ראשי האוניברסיטאות. הפורום מייצג 9,300 חברים, המלמדים כמחצית מכלל שעות ההוראה באוניברסיטאות. הפורום המתאם של הארגונים דורש להפסיק את שיטות ההעסקה "במתכונת של עובדי קבלן", לדבריהם, ולהקצות כ-60 מיליון שקל לטובת שיפור תנאי העבודה שלהם ואפשרויות הקידום שלהם.

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה להכרזת ארגוני הסגל הזוטר על ההשבתה לפני כשבוע וחצי, כי "רק לפני שנתיים נחתם הסכם עם הסגל הזוטר, שבמסגרתו הוסדרו כלל התנאים הסוציאליים של העובדים והוענקו להם תוספות שכר של עשרות אחוזים, ועכשיו הם מעלים דרישות חדשות, שעיקרן סידור עבודה לקבוצה מצומצמת מכלל הסגל הזוטר במדינת ישראל".

לימודי רפואה הם המבוקשים ביותר

המועצה להשכלה גבוהה פרסמה נתונים לפיהם לימודי הרפואה הם הלימודים המבוקשים ביותר באוניברסיטאות בשנת הלימודים האקדמית שבפתח. 1,865 בני אדם נרשמו ללימודי רפואה בשנת הלימודים האקדמית הקרובה, ומהם רק 455 התקבלו ללימודים בעדיפות ראשונה - יחס של 4.1 בין מספר המועמדים למספר המתקבלים.

במקביל, לרגל שנת הלימודים שבפתח, התאחדות הסטודנטים הארצית יזמה סקר שממנו עולה תמונה כללית של פרופיל הסטודנט הישראלי. על פי הסקר, שנערך על ידי מכון המחקר "מאגר מוחות" - ושעליו השיבו 5,608 סטודנטים וסטודנטיות מכלל המוסדות להשכלה הגבוהה - 26.29% מהסטודנטים בגילאים 24-25, 42% מהסטודנטים הם בגילים 26-30, ו-10% מהסטודנטים מבוגרים מגיל 30. 74% מהסטודנטים עובדים במקביל ללימודיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ