שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרשויות עיכבו טיפול בתינוקת עם אוטיזם ביותר מחצי שנה

ביורוקרטיה מסורבלת מקשה על הורי ילדים אוטיסטים לרשום אותם למעון טיפולי, ודורשת אינספור טפסים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דנה ויילר-פולק

ילדים הסובלים מאוטיזם צריכים לחכות לטיפול למעלה מחצי שנה בשל הליך אבחון וטיפול מסורבל שיוצר חסמים טכניים וביורוקרטיה אימתנית בחסות משרד הבריאות, משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי.

משפחות שילדיהן אובחנו כאוטיסטים נאלצות לצאת למסע ייסורים רק על מנת להעניק לילדיהן טיפול מתאים. "עברנו שמונה חודשים של טרטורים כשהמשרדים תקועים בניוטרל בדרישה לטופס כזה או אחר", אומר אביה של ש', בת שנה ותשעה חודשים, שאובחנה כאוטיסטית. בשל ההליך הביורוקרטי הארוך שהחל בפברואר והסתיים רק החודש נאלצת ש' לנסוע מדי יום למעון יום שיקומי בהרצליה בעוד המשפחה מתגוררת בראש העין.

בגיל שנה הופנתה ש' על ידי אחות טיפת חלב לאבחון רפואי-התפתחותי במכון להתפתחות הילד השייך למשרד הבריאות. מכונים אלו עמוסים מאוד ולכן ניסיון לקבוע תור בפברואר הסתיים רק באוגוסט.

ש' אובחנה רשמית ומקצועית כאוטיסטית בעלת הפרעת תקשורת חמורה. "ביום שקיבלתי את הבשורות הרגשתי שאין לי אוויר. אשתי כמעט התפרקה וממש חשנו תחושת אבל מסוימת כשהמציאות המושלמת מתפוצצת לך בפנים", אומר האב. ההורים ביקשו להבטיח כי ש' תשולב במסגרת חינוכית-טיפולית מתאימה לקראת שנת הלימודים ולכן פנו לאלוטף, מעון יום שיקומי הפועל בכפר סבא, אך שם הבינו כי הדברים לא פשוטים כל כך כשאינם יכולים לרשום את בתם למעון ללא אישור זכאות לקצבת ילד נכה של המוסד לביטוח לאומי.

ההורים הגישו תביעה לקבלת קצבת נכות, הליך הדורש מלבד מילוי אינספור טפסים גם הופעה בפני ועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי. התור הראשון לוועדה היה חודש מאותו היום, אמצע ספטמבר, מה שאמר כי תחילת שנת הלימודים תתפספס. ההורים הופיעו בפני רופא מטעם הוועדה שטען כי אינו צריך לבדוק את הילדה ויסתפק באבחון המכון כדי לאשר זכאותה לקצבת ילד נכה.

ההורים שמחו מאוד על הדברים וביקשו אישור בכתב אלא שבמוסד לביטוח לאומי סירבו לעשות כן וטענו כי לא ניתן למסור אישור כזה במקום והוא יישלח בדואר בתוך זמן קצר. לחץ נוסף שהפעילו ההורים הוביל לקבלת מכתב בכתב יד מהמוסד, יומיים לאחר הוועדה, אלא שמפקחת מטעם משרד הרווחה סירבה לקבלו ודרשה מסמך מודפס.

בינתיים חלף הזמן, המעונות השיקומיים התמלאו וכך גם המעון בכפר סבא. בקשת ההורים לשריין מקום במעון סמוך לעיר מגוריהם נתקלה בתגובת מפקחת משרד הרווחה שלפיה גם לאחר שאושרה זכאותה של ש' לקצבה, בלי מסמך רשמי מודפס לא ניתן לקלוט אותה או לשריין מקום. חודש לאחר הוועדה התקבל האישור המודפס.

כאן לא תם המסע - כשהתברר כי המפקחת המטפלת בנושא ממשרד הרווחה נמצאת בחופש באותו שבוע - לא היה לאן להעביר את האישור. כשבוע וחצי לאחר מכן נערכה ועדת השמה במשרד הרווחה, אז שובצה ש' למעון בהרצליה מפאת חוסר מקום במעונות סמוכים יותר למגורי המשפחה.

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד שאליה פנתה המשפחה לסיוע, פנה לשר הרווחה משה כחלון וביקש התערבותו לקיצור ההליך: "יש לקצר את משך ההמתנה לאבחון ולבטל את ההתניה של זכאות למעון בקבלת קצבת ילד נכה - דבר שהופך את ההליך למסע ייסורים".

ממשרד הבריאות נמסר: לקביעת אבחנה של אוטיזם יש צורך באבחון של רופא ופסיכולוג. זמן המתנה לבדיקה במכון להתפתחות הילד צריך להיות עד 3 חודשים לתינוקות עד גיל שנה ועד 4 חודשים מעל גיל שנה. האבחנה מועברת על ידי ההורים למוסד לביטוח לאומי למתן קצבת ילד נכה.

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר: בניגוד לנאמר, התביעה לגמלת ילד נכה עבור התינוקת הוגשה לביטוח הלאומי ב-23.8.2011. הוועדה הרפואית בעניינה התקיימה ב-18.9.2011. אישור זכאות לקצבת ילד נכה נמסר להוריה ביד ב-20.9.2011. לעניות דעתנו הטיפול בתביעה והנפקת האישור היו מהירים במיוחד.

ממשרד הרווחה נמסר: במקרה הנ"ל לא הגיע לידי ועדת ההשמה של המשרד מכתב מהרופא של ביטוח לאומי ועל כן לא היה ניתן לדון בהשמת הילדה בגן המבוקש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ