הארנונה באזור התעשייה ציפורית - 29 ש'; בכפר כנא הסמוך - 67

הארנונה באזור התעשייה בכפר כנא הוכפלה ובעלי עסקים מזהירים כי ההחלטה עלולה "להיות קטלנית, ולשלוח מאות פועלים לאבטלה"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

המועצה המקומית כפר כנא החליטה להעלות את מחיר הארנונה באזור התעשייה החדש שבתחומה ביותר ממאה אחוזים. זאת בעקבות החלטה לשנות את סיווג העסקים במקום, כדי להתאים אותו לקריטריונים של משרד הפנים. כעת, ישלמו בעלי העסקים 67 שקלים לכל מטר רבוע, במקום 30 שקלים למטר ובניגוד למקובל ביישובים הסמוכים. לדברי בעלי העסקים במקום, ההחלטה עלולה "להיות קטלנית, ולשלוח מאות פועלים לאבטלה".

22 בעלי עסקים מהאזור עתרו לפני שבועיים לבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת, באמצעות עורך-הדין האשם דלאשה, וביקשו להשיב לעסקים את הסיווג הקודם על פיו שולמה הארנונה עד כה. המועצה המקומית כפר כנא מנוהלת על ידי ועדה קרואה, שמונתה לפני כשלוש שנים על ידי משרד הפנים, לאחר שהמועצה הנבחרת פוזרה בשל אי סדרים כספיים. כ-30 עסקים ומפעלים קטנים נמצאים באזור התעשייה ובהם מועסקים יותר מ-500 עובדים.

הכעס של בעלי העסקים גדול עוד יותר נוכח הפערים הקיצוניים בינם לבין שכניהם: באזור התעשייה "ציפורית", המרוחק רק קילומטר מכפר כנא ושייך לעיריית נצרת עלית, הארנונה היא 29 שקלים למטר רבוע. זאת בעוד שהפיתוח הסביבתי שם טוב בהרבה ופועלת בו מינהלת מסודרת, בניגוד לאזור התעשייה בכפר כנא המתקיים ללא מינהלת כלל. סכום דומה משלמים המפעלים באיזור התעשיה "קדמת גליל" שליד צומת גולני ושנמצא בבעלות המועצה האיזורית הגליל התחתון ועיריית טבריה.

תעשייני כפר כנא מצביעים על שטח נוסף הצמוד לאיזור התעשייה ומיועד לשיווק, אך נותר שומם. "מי יבוא לפה?", משתוממים עדנאן ועלא מטר, "עכשיו כשהכפילו את הארנונה פי שניים ויותר, ודאי שלא יגיעו לכאן עוד יזמים".

"פארק תעשיה ציפורית, מרוחק ק"מ אחד מאזור התעשייה של כפר כנא אבל במושגים של זמן הוא מרוחק שנות דור", כתב ועד איזור התעשייה בכפר כנא שהוקם לצורך המאבק בגזירה. לדברי הוועד "בניגוד לעסקים בכפר כנא, העסקים בציפורית נהנים מכל ההטבות שאזור פיתוח א' יכול להציע, ובהם מערכת כבישים רחבה, תאורת רחוב, גינון ושמירה, ומענקים נדיבים של משרד התמ"ת".

אזור התעשייה החדש בכפר כנא, אתמול. "הגזירה החדשה עלולה להיות קטלנית"צילום: תצלום: ירון קמינסקי

עדנאן מטר ובנו עלא כואבים את המצב הקשה אליו נקלעו; בבעלות המשפחה מפעל קטן לחידוש צמיגי משאיות שבו מועסקים 25 פועלים. "אני חושש שהעסק עלול להיהרס", אמר האב. לדבריו "ההוצאות רק הולכות וגדלות, על קוב מים אנחנו משלמים 14 שקלים, החשמל עולה, וגם חומרי הגלם. עכשיו הגיעה הגזירה החדשה של הארנונה שעלולה להיות עבורנו גזר דין מוות".

מהמועצה האזורית כפר כנא נמסר בתגובה כי "מטרת החלטת ההנהלה הנוכחית היא לתקן טעות חמורה מאוד ופעולה לא חוקית שנעשתה לפני עשר שנים על-ידי הנהלת המועצה הקודמת, שמבלי לקבל את האישורים הרלוונטיים ממשרד הפנים שינתה באופן לא חוקי את סיווג אזור התעשייה. ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "מבדיקה עולה כי הרשות המקומית כפר קנא לא הגישה בקשה לשנת 2011 להעלאת ארנונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ