סרטונים, מגאפון וכרזות: כך מחזירים את המחאה לרחובות

לקראת חידוש המחאה החברתית במוצאי שבת, חוששים הפעילים ממיעוט מפגינים שיצאו לרחובות

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

לקראת חידוש המחאה החברתית במוצאי שבת, החלו הפעילים להגביר את מאמציהם כדי להוציא את הציבור לרחובות, כחודשיים לאחר "הפגנת המיליון". לצורך כך החלו במטה המאבק לצלם סרטונים במקומות ציבוריים - ובהם סניף בנק, בית חולים ומרכול - בהם קוראים המשתתפים "העם דורש צדק חברתי" ומזמינים את הציבור לעצרת בכיכר רבין בתל אביב.

כמו כן, בימים הקרובים מתכננים הפעילים לקיים כמה הפגנות ופעולות מחאה בניסיון להשיב את הנושא לסדר היום הציבורי. בין היתר יחלו לתלות גם שלטים ומודעות בכותרת "חוזרים לרחובות", ובסוף השבוע יסתובבו פעילים במכוניות עם ציוד הגברה ויקראו לציבור לבוא להפגנה.

מסיבת העיתונאים של ראשי המאבק החברתי, אתמול. יקיימו פעילויות בימים הקרוביםצילום: תצלום: ניר כפרי

בקרב הפעילים יש חשש ממיעוט משתתפים בהפגנה, בין השאר בשל הזמן הרב שחלף מאז העצרת האחרונה - לפני כמעט חודשיים - וכן בשל העומס בעבודה ובלימודים שלאחר החגים והאופוריה בעקבות שחרור גלעד שליט. עם זאת, מובילי המאבק משוכנעים שהציבור אינו שבע רצון מהמענה של הממשלה למחאה ועדיין מביעים תקווה שרבים יבואו להפגין במוצאי שבת.

עד עתה טרם קיבלו המארגנים את אישור עיריית תל אביב לעצרת בכיכר רבין. הפעילים הביעו תקווה שהעירייה תוותר הפעם על התשלום תמורת שימוש בכיכר, בסך 19 אלף שקלים. העירייה מסרה כי "לכשתתקבל הבקשה היא תיבחן והעירייה תשקול את נושא התשלום".

לקראת העצרת כינסו אתמול אנשי המחאה מסיבת עיתונאים, שבה תקפה דפני ליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "לעולם לא איישיר מבט אליך ראש הממשלה. אתה חי על חשבוני, אתה משתמש בי ובעמי כמקפצה. הגיע הזמן שתודה בטעותך ותבין שהזמן שלך הולך ואוזל", אמרה ליף. "חודשיים לא היתה הפגנה. במשך חודשיים ניסו לדבר עם נבחרי הציבור - סליחה, הפוליטיקאים - שיושבים שם בכנסת בירושלים. זה קצת מרגיש כמו תיכון כשנכנסים פנימה", הוסיפה. "כל פעם אני מרגישה שמנסים לטשטש או למסמס את המחאה הזאת. אני לא מבינה למה אני במלחמת הישרדות מול נבחרי ציבור".

עוד אמרה ליף: "אני בחודשיים האחרונים שכחתי מי אני. בניסיונות לפנות ללב הפוליטיקאים כמעט הפכתי לפוליטיקאית בעצמי. אני לא מבינה איך הפוליטיקאים ישנים בלילה. איך אתה, מר נתניהו, קם בבוקר עם חיוך ".

ניצולת השואה רות קריגר, שנשאה דברים באחת העצרות בתל אביב, אמרה: "אני צריכה לחיות מ-550 אירו פיצויים ו-1,550 שקל מהביטוח הלאומי. הממשלה לקחה את הכסף מהגרמנים ונתנה לנו פירורים. ישנם ניצולי שואה שחיים בלי מים וחשמל ואין מי שיעזור להם. אין אף אחד שבא לדפוק בדלת ולשאול 'רות, יש לך מה לאכול?' - זה לא מעניין אף אחד".

יובל אלטשולר, איש הייטק, נשוי ואב לשניים, ייצג את מאבק ההורים. "אני לא גומר את החודש. נכון שהיתה ועדת טרכטנברג, אבל כהורים אנחנו לא עומדים בתשלומים האינסופיים. הממשלה לא מתקדמת. לא קורה שום דבר. חשוב להגיד שאותנו יותר לא מורחים. ב-29 בחודש אנחנו יוצאים שוב לרחובות", הבטיח.

אתמול אחר הצהריים נועדו השותפים למאבק עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני. הם דנו בהמשך המחאה, ב"שביתת העם" המתוכננת ליום שלישי, 1 בנובמבר, ובסכסוך העבודה שהכריזה ההסתדרות בעקבות העסקת עובדי הקבלן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ