הפגיעה במדעי הרוח: ירייה אקדמית ברגל

אבירמה גולן
אבירמה גולן
אבירמה גולן
אבירמה גולן

מעניין איך יישמע הדיון בין בכירי האוניברסיטאות לבין נציגי משרד האוצר, כשהראשונים יבואו לתנות את צרותיהם התקציביות. שוב יסבירו שהאוניברסיטה היא מעוז הרוח של החברה הישראלית ואסור בשום אופן לפגוע בחופש האקדמי?

משהו רע עובר על האוניברסיטאות בישראל, ורק חלקו באשמת הממשלה. נכון, הקמת המכללות הפרטיות והפרטיות למחצה והציבוריות, והציבוריות למחצה על כל גבעה רעננה, גרמה, בין השאר, לגניבת מרצים מבוקשים ולדלדול הסגל הבכיר בחוגים הפופולריים, והקיצוץ בתקציבי האוניברסיטאות מ‑2003 פגע במחקר ובהוראה, אבל יתר הכשלים באחריותן.

האוניברסיטאות מתנהגות כמרכזי רווח עסקיים לכל דבר, בתירוץ שהן חייבות ליצור לעצמן בסיס כלכלי ולעמוד בתחרות ב"שוק הפרטי". הנהלותיהן הפנימו את הגישה הניאו-ליברלית, המודדת כל דבר במונחי היצע וביקוש, רווח והפסד. לפי המדד הזה החליט עתה ור"ה (ועד ראשי האוניברסיטאות) לבטל בונוסים ולדחוק את רגליהם של כמה ממדעי הרוח הדחוקים ממילא.

באמת, מי צריך פילוסופיה, מדע המדינה, סוציולוגיה, אזרחות וערבית? הן לא מייצרות שום קומודיטי לרווחים קלים בבורסה, והן מעוררות שאלות ורעיונות שנויים במחלוקת. ודאי שלא צריך אמנויות. או גיאוגרפיה. מי צריך להתמצא במרחב, או להבין את החברה, או להתווכח על שיטות ממשל? די באנגלית, מתמטיקה, פיזיקה ובהרבה טכנולוגיה. כי באלה אין שום ויכוח הנוגע לזהות התרבותית, או הפוליטית, חלילה. חשוב לטפח רמה טכנולוגית ומדעית גבוהה, אבל אלה יהיו עקרים ומנותקים מהקשר ללא הרוח, החברה והאמנות. למעשה, ללא חשיבה רב-תחומית אין לכישורים המקצועיים ערך פרט למקצוענות גרידא. תפקיד האוניברסיטה שונה לחלוטין.

אוניברסיטה אמורה להיות מוסד העל של ההשכלה הגבוהה, לא בית ייצור לבעלי מקצוע או ידענים, ודאי שלא מרכז רווח. היא אמורה לטפח את הרעיונות, המחשבות והמחקרים שיקראו תיגר, ויהיו משוחררים ועצמאים ולא יהיו קשורים לשלטון או תלויים בו כלכלית.

הממשלה הזאת, אף יותר מקודמותיה, מפעילה על האוניברסיטאות שליטה כלכלית ומעורבות עסקית ופוליטית (בוועדים המנהלים של האוניברסיטאות) המאפשרת התערבות בתכנים.

המדריך המקיף של עכבר העיר לתחילת שנת הלימודים

במקום להתמרד, האוניברסיטאות הניחו לדברים לקרות ברוח זו. בלי מאבקים, בחפץ לב כמעט, התאימו את עצמן לסגנון החדש, איחדו, צמצמו וסגרו חוגים ש"לא היה להם ביקוש", המציאו קתדרות ריקות מתוכן אך "סקסיות" ללימודי תעודה שונים ומשונים, ויזמו תוכניות לתואר זריז לכל המרבה במחיר. התהליך הוא כזה: העובד זקוק לתואר כדי לקבל תוספת בשכר, מקום העבודה שולח אותו על חשבונו לקורס בוקר מקוצר שמקנה לו תואר מוכר, התואר מוסיף לו נקודות, הוא משתכר יותר והאוניברסיטה מרוויחה יותר. מה הן עושות בכסף הזה? לא חשוב.

בעצם היסחפותן לתחרות העסקית ובכניעתן לדירוג המקצועות החדש, משתפות האוניברסיטאות פעולה עם השיטה הכלכלית-פוליטית של ממשלת נתניהו, ויורות לעצמן ברגל ירייה מפוארת שעלולה להביא לחיסולן ולהרס ההשכלה הגבוהה.

תגובות