חודשיים אחרי הפגנות הענק: עצרת בכיכר רבין

במקביל לעצרת המרכזית בתל אביב, יתקיימו אירועים בשמונה ערים נוספות ברחבי הארץ. מארגני המחאה מקווים להשתתפות של רבבות בני אדם

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילן ליאור
אילן ליאור

כמעט חודשיים אחרי הפגנת הענק בכיכר המדינה, תחזור מחר המחאה החברתית לרחובות. מובילי המחאה מקווים להשתתפות של רבבות בעצרת המרכזית שתתקיים הפעם בכיכר רבין בתל אביב. על פי התכנון, בשמונה בערב תצא צעדה מכיכר הבימה אל הכיכר ובתשע תחל העצרת. אירועים נוספים יתקיימו בו זמנית בקרית שמונה, חיפה, הוד השרון, ראשון לציון, מודיעין, ירושלים, באר שבע ואילת.

בראיון שמתפרסם היום ב"הארץ השבוע", מביעה אחת ממובילות המחאה, סתיו שפיר, ביטחון רב בהצלחת ההפגנות. "יותר מתמיד אנחנו צריכים לצאת כדי להוכיח שלא ניתן לעצור אותנו מבלי לייצר פה את השינוי שאנחנו מבקשים. הזדמנות כזו, מחאה כזו גדולה, זה משהו חד פעמי. אני לא יודעת מתי הזדמנות כזו תבוא שוב ולכן אסור לנו לפספס אותה", היא אומרת.

שפיר תוקפת בחריפות את ראש הממשלה. "ביבי הוכיח שהוא לא אמיץ מספיק כדי להסתכל לעם שלו בעיניים. הוא מתחילת המחאה לא הסתכל לנו בעיניים פעם אחת", היא מאשימה. "הוא מרח, הוא הסתיר. שום דבר בהתנהלות שלו לא הראה על יצירת קשר. היו לו מלא הזדמנויות וזה פשוט לא קרה. הוא צריך להבין שזה לעשות או ללכת".

רגב קונטס (במרכז) ופעילים נוספים תולים כרזות לקראת העצרת בכיכר רבין, אמש. דפני ליף תהיה הנואמת המרכזית באירוע

הנואמת המרכזית בעצרת בכיכר רבין תהיה שוב יוזמת מחאת האוהלים, דפני ליף. כמו כן צפויים לשאת דברים מורה המועסקת כעובדת קבלן, רופאה ונציג המגזר החרדי. החמישייה הקאמרית תתאחד בעצרת לראשונה לאחר 14 שנים, ותבצע קטע שכתב במיוחד לאירוע הסופר אתגר קרת. כמו כן יופיע הזמר רמי פורטיס.

בחיפה, יתקיים אירוע במרכז זיו בנוה שאנן, השכונה הגדולה בעיר, במטרה להביא את המחאה לאזור בו מתגורר גם הציבור הדתי-לאומי. הפעילים בחיפה החליטו לקיים את האירוע ללא במה מרכזית, זמרים ונואמים - וגם הרחובות במרכז זיו לא ייסגרו לתנועה. "אין לנו מטרה להביא לרחובות עשרות אלפי אנשים", הסביר אחד ממובילי המחאה, יוסי ברוך. "הוכחנו כבר בעבר שאנחנו מסוגלים לעשות את זה. שינוי תודעה עושים באמצעות שיחה ואנחנו מעדיפים להתמקד באירוע הסברתי שמסביר מה המשמעות של הפרטה ושל ניצול עובדים".

לקראת האירועים מחר, העמיק הקרע בין הסטודנטים לבין יוזמי המחאה. לראשונה מאז החלה המחאה, לא היתה התאחדות הסטודנטים הארצית שותפה לארגון העצרת. יו"ר ההתאחדות, איציק שמולי, אמר כי לטעמו ההפגנה מיותרת ויש להפנות כוחות לאפיקים אחרים. עם זאת, הבהיר בימים האחרונים כי הוא תומך בהפגנה ומתכוון להשתתף בה.

אתמול טענו המארגנים כי שמולי ביקש לנאום בעצרת בתל אביב, אך הם סירבו כיוון שהתנגד לקיומה ולא היה מעורב בהכנות. שמולי אמר ל"הארץ" כי כלל לא ביקש לנאום וסיפר שליף התקשרה אליו לאחר פרסום הידיעה והתנצלה. הוא שב והדגיש כי בכוונתו להשתתף באחת ההפגנות במוצאי שבת וקרא לציבור לצאת לרחובות. לדבריו, העיסוק ביחסים בינו לבין ליף מוגזם ומזיק למחאה.

החמישייה הקאמרית בחזרות לקראת ההופעה בכיכר, אתמול

במטה המחאה אומרים כי התחושות טובות, אך קשה להעריך מה תהיה מידת ההיענות של הציבור. בימים האחרונים עשו אנשי המחאה פעילויות רבות בניסיון לעורר מודעות לעצרת. נוסף על תליית כרזות ושלטים, הסתובבה אתמול קבוצת פעילים בין בתי הקפה והמסעדות במרכז תל אביב וקראה לאנשים לצאת לרחובות במוצאי שבת. פעילות רבה יש גם ברשתות החברתיות.

עיריית תל אביב דחתה אתמול את בקשתם של מארגני העצרת לוותר על התשלום שהיא דורשת תמורת שימוש בכיכר רבין. בהתאם לבקשת המארגנים למשטרה להיערך למאה אלף מפגינים, דרשה מהם העירייה 35 אלף שקלים והמחאת ביטחון בסך עשרת אלפים שקלים. אנשי המחאה מצידם הצהירו כי אינם מתכוונים לשלם סכום זה, וציינו כי בית המשפט העליון טרם פסק לגבי סוגיית התשלום.

לקראת העצרת, תיאסר בשבת החניה ברחובות הסובבים את כיכר רבין מעשר בבוקר. כמו כן, תחסום המשטרה בשעות הערב את הרחובות הבאים ממערב למזרח: ארלוזורוב ובן גוריון (מבן יהודה עד אבן גבירול), גורדון, דיזנגוף (מהמלך ג'ורג' עד אבן גבירול), הנביאים ובן ציון. בכיוון ההפוך ייחסמו ארלוזורוב, שאול המלך וקפלן (מדרך נמיר עד אבן גבירול) והחשמונאים. רחוב אבן גבירול ייסגר לתנועת כלי רכב לכל אורכו. סמוך לעצרת, בהתאם לנפח התנועה, עשויה המשטרה לחסום את מחלפי השלום, ארלוזורוב, ההלכה ורוקח בנתיבי איילון ואת שדרות רוטשילד ורחוב קרליבך.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ