העלבון לבן האדמו"ר מבעיר את מאה שערים

דלתו של הבן נמשחה בדבק והוא החמיץ את תפילות הושענא רבא. בתגובה התנפלו חסידי גור על גבר בן 36 ופצעו אותו קשה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

יומיים אחרי שקבוצת חסידים התנפלה בירושלים על גבר בן 36, תקפה אותו בברוטליות ופצעה אותו בכל חלקי גופו, תושבים באזור מאה שערים חוששים כי האלימות תגבר, ומתלוננים כי המשטרה לא מגינה עליהם. אברהם הירשמן, אב לשישה, הותקף ביום שלישי בלילה באלות, בעיטות ואגרופים - במה שהביא לרתיחה סכסוך מתמשך בשכונת בתי ורשה. "הם אמרו לי 'אנחנו נרצח אותך'", סיפר הירשמן ל"הארץ", "המשטרה ידעה מראש שהם יתקפו, אבל לא נקפה אצבע".

מדובר בסכסוך שכנים אלים, אבל הציבור החרדי כולו מרותק אליו. אולי מפני שהנצים באים מקבוצות שחרדים רבים עוינים אותן: חסידי גור, האימפריה החסידית הגדולה, והסיקריקים, הקיצונים שבקיצונים ממאה שערים. שלשום נערכה בשכונה הפגנה בעקבות התקיפה ותפילת רבים לשלום הירשמן, שאושפז בהדסה כאשר גופו מאוחה בעשרות תפרים, ידיו מנופחות ולסתו שבורה. מאות המשתתפים גינו את "הגערערס", חסידי גור שבעצמם לא מכחישים קשר למתקפה, ובאחד הפשקווילים שפוזרו הוזכר הנציג הבכיר של גור בכינוי "הצורר הארכי-טרוריסט יעקב ליצמן".

לא כולם שותפים לגינויים: העיתונות החרדית מכל הפלגים מתעלמת לחלוטין מהפרשה ויש שמגלים סימפטיה כלפי התוקפים דווקא. כזה הוא יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, שיצא בגלוי נגד הירשמן וחבריו: "צריך לכסח אותם", אמר ל"הארץ". "כמו שבטורקיה מדברים טורקית, כך צריך לדבר עם הסיקריקים: בכוח. הם לא יכולים להשתמש באלימות כל השנה, וכעת להזיל דמעות תנין".

כיצד לדעתכם המשטרה צריכה לטפל באירועים במאה שערים? דברו על זה בעמוד הפייסבוק של הארץ

שכונת בתי ורשה, רצועת בתים המשתרעת לצד רחוב מאה שערים, הוקמה בתקופה העותמאנית כהקדש למען אברכים יוצאי פולין; משפחותיהם זוכות כאן ביחידות דיור זעירות תמורת דמי מפתח או שכירות נמוכה. לגור הפולנית תמיד היתה נציגות בוועד השכונה אך בשנים האחרונות אנשיה השיגו בו שליטה כמעט מלאה. כעת יש בידיהם תוכנית להרחבת השכונה הנמצאת באזור שבו נדל"ן הוא זהב. רוב הדיירים אינם חסידי גור, אלא שייכים לחסידויות וקהילות ירושלמיות, כולל גם כמה סיקריקים. אף שהם אינם מכירים במדינה, בצעד חריג הם הגישו תביעה לבית המשפט בניסיון לבלום את גור, שאמורה להתברר בשבועות הקרובים. זה הרקע להתחממות הגזרה באחרונה.

איש לא הופתע מהמתקפה האחרונה. לכולם היה ברור כי חסידי גור מחפשים נקמה על התנכלות שביצעו אלמונים לפני כשבוע וחצי נגד רב דוד אלתר, בן האדמו"ר מגור. אלמונים משחו את דלת ביתו בדבק מגע ומנעו ממנו לצאת מהבית לתפילות הושענא רבה. המעשה שבר טאבו המבטיח את כבודם האישי של האדמו"רים. להכאת הירשמן קדמו שני ביקורים לא ידידותיים של חסידי גור במאה שערים בימים האחרונים, בחיפושים אחר איש הדבק. המשטרה לא מנעה מחסידי גור לבוא לשכונה בשלושת המקרים, למרות שהוזהרה מראש.

אנשי גור אומרים כי לא יכלו למחול על כבוד האדמו"ר. "אנחנו נגד אלימות, אבל כולם יודעים שכשאנחנו מכים אנחנו מכים בשתי ידיים", אמרו. משלא אותר איש הדבק, התוקפים בחרו בהירשמן, פעיל מרכזי במאבק נגד גור שלא חושש לפנות לבית המשפט ולהתראיין לעיתונות הלא-חרדית, כולל ל"הארץ". לפני חצי שנה המון זועם כבר פרץ לביתו, העלה אותו באש ורק ברגע האחרון חולצו אשתו ובתו התינוקת. ביום שלישי בלילה הוא יצא מבית הכנסת לעבר ביתו, שעה שהתנפלו עליו "בין עשרה ל-15 חסידי גור, חלקם רעולי פנים, שהגיעו ברכב מסחרי", סיפר. לדבריו, הוכה באכזריות בעודו שוכב על הכביש מדמם. הוא אמר, כי זיהה לפחות אחד מהתוקפים ומסר את שמו למשטרה. אולם המשטרה לא עצרה איש עדיין.

המשטרה עצרה בחודשים האחרונים כמה חשודים בקשר לסכסוך בבתי ורשה, איש מהם אינו חסיד גור. גם בהצתת ביתו של הירשמן לא נעצר איש. מהמשטרה נמסר, כי שלשום נחקר חסיד גור בפרשה, ועל אף שלא נעצר "אנחנו אופטימיים שנצליח לאתר את התוקפים". במשטרה דחו את טענות הסיקריקים כי המשטרה לקחה צד בסכסוך, ואמרו: "אנחנו לא בכיס של אף אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ