השנה האקדמית תפתח בצל שביתת אזהרה של הסגל הזוטר

חברי הסגל הזוטר ישבתו ליום אחד אחרי שהמו"מ בינם לבין המל"ג הגיע למבוי סתום. על פי הוראת פיקוד העורף, לא יתקיימו הלימודים באוני' בן גוריון

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שנת הלימודים האקדמית תיפתח היום (ראשון) באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ בשיבושים חלקיים. באוניברסיטת בן גוריון לא יתקיימו היום הלימודים על פי החלטת פיקוד העורף בשל ההסלמה בדרום. שיבושים נוספים יגרמו משביתת האזהרה שמקיים הסגל האקדמי למשך יום אחד, במחאה על תנאי ההעסקה. לפיכך, רק שיעורים שמועברים על ידי חברי הסגל הבכיר יתקיימו כסדרם.

באוניברסיטת תל אביב יורגשו שיבושים קשים יותר, עקב החלטת אגודת הסטודנטים להשבית את הלימודים כליל בין השעות 12:00-14:00, בתור סולידריות עם מאבק הסגל הזוטר וכחלק מהמחאה החברתית.

החלטת הסגל הזוטר התקבלה עקב כשלון המשא ומתן שקיימו ביום שישי עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ועם ועדת התכנון התקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג).

לחץ להגדלה צילום: הדר כהן

"הפגישה היתה מאכזבת מאוד", סיפר ראש צוות המשא ומתן מטעם הסגל הזוטר, ד"ר דניאל מישורי. "עמדת ראשי האוניברסיטאות הייתה לא עניינית, עד כדי כך שנשמעו טענות ולפיהן לא צריך לנהל משא ומתן. הצעות של ממש ודאי לא קיבלנו, אני ספקן לגבי ההמשך".

טענות דומות השמיעו גם בוועד ראשי האוניברסיטאות. "לא הופתענו מהחלטת הסגל הזוטר על השבתה של יום אחד", מסרו בתגובה. "הסגל הזוטר הודיע על כך כבר לפני כמה שבועות, ולצערנו לכל אורך המו"מ היה נחוש לקיים אותה בכל מחיר במקום למצוא פתרון".

יחד עם זאת, מקור במל"ג מסר כי המשא ומתן דווקא הסתיים ברוח חיובית, וכי לפי הערכתו הצדדים צפויים להגיע להסכמה כבר בימים הקרובים. בין הצדדים נקבעו שתי פגישות משא ומתן נוספות להמשך השבוע, בימים שלישי וחמישי. בסגל הזוטר הבהירו כי אם לא תושג התקדמות במגעים, יחריפו את מאבקם בשבוע הבא.

"הסכם שכר שפג תוקפו"

פורום ארגוני הסגל הזוטר מייצג 10,920 חברי סגל אקדמי זוטר, המלמדים כמחצית מכלל שעות ההוראה באוניברסיטאות. 9,300 מתוכם אמורים היו להתחיל הבוקר את שנת הלימודים, ואילו בטכניון מתקיימת השביתה כבר מהשבוע שעבר, אז נפתחה שנת הלימודים במוסד.

מדובר בעוזרי הוראה, אסיסטנטים, מדריכים, מרצים מן החוץ, עמיתי הוראה, מורים לשפות, מורי מכינות ואחרים. הם דורשים להעלות את שכרם של רבים מעוזרי ההוראה, בהם דוקטורנטים ומסטרנטים, לבטל את שיטות ההעסקה "במתכונת של עובדי קבלן", לדבריהם, שאינן מקנות כל ביטחון תעסוקתי, ולהסדיר את מערך מלגות הקיום והמחקר. כמו כן, הם דורשים להקצות כ-60 מיליון שקלים לטובת שיפור תנאי עבודתם ואפשרויות הקידום שלהם.

בוועד ראשי האוניברסיטאות אומרים עם זאת כי "ההשוואה ביניהם לבין עובדי קבלן מגוחכת. רק לפני שנתיים נחתם הסכם עם הסגל הזוטר, שבמסגרתו הוסדרו כלל התנאים הסוציאליים של העובדים והוענקו להם תוספות שכר של עשרות אחוזים". בסגל הזוטר אמרו בתגובה כי מדובר "בהסכם שפג תוקפו". הם מחו גם על כך הרפורמה בהשכלה הגבוהה, בהובלת יו"ר הוות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג, לא התייחסה כלל למאבק.

חיזוק לדבריהם התקבל בסוף השבוע כאשר "הפורום להגנת ההשכלה הציבורית" הגיש לפרופ' טרכטנברג עצומה ועליה 1,440 חתימות של מורים במערכת החינוך, סטודנטים, מרצים ואזרחים מן השורה, הקוראים "לביטולה של צורת ההעסקה הפוגענית של 'מורים מן החוץ' ו'מורי קבלן'". "מדובר בפגיעה בעתיד הסגל הבכיר הקבוע, שהולך ומזדקן, ובינתיים לא רואים מהלכים רציניים להכנסת אנשים חדשים", מספרת חבר הפורום, ד"ר איריס אגמון מאוניברסיטת בן גוריון, שהוסיפה כי הדבר מביא לפגיעה בתחומי לימוד שלמים. עותק
מהעצומה הוגש גם לשר החינוך, גדעון סער.

ב-15 השנים האחרונות התרחבה העסקתם של "מורים מן החוץ" לאין שיעור, עד שהגיעו לכמחצית מכוח העבודה באוניברסיטאות. במקור נועדה צורת העסקה זו לאפשר לבעל מקצוע, אשר עובד ומתפרנס מחוץ לאקדמיה, לסייע להכשרה המעשית בתחומי הלימוד השונים, ואולם הקיצוצים בהשכלה הגבוהה הובילו להרחבת שיטת העסקה זו. הדבר הוביל להעסקתם של אלפי אקדמאים במשרות חלקיות וללא ביטחון תעסוקתי, במקום כחברי סגל המשתתפים במחקר ובהוראה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ