טלילה נשר

גדי פרודובסקי הוא ד"ר לפילוסופיה כבר 20 שנה, בן 54 מירושלים, נשוי ואב לשניים. עם תואר ראשון ושני מהאוניברסיטה העברית, דוקטורט מאוניברסיטת אוקספורד היוקרתית, ופוסט-דוקטורט שהשלים בארץ, גם הוא "סגל זוטר". ב-11 השנים האחרונות הוא משמש מרצה מן החוץ ועמית הוראה בשתי אוניברסיטאות שונות, מכתת רגליו בין 7 קורסים שבועיים שונים ב-5 מסגרות שונות, ומלמד גם 8 שעות שבועיות בבית ספר.

בימים האחרונים הוא שומע את התוויות שוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) מנסה להדביק למאבק הסגל האקדמי הזוטר, וזועם. "אני אוהב ללמד ולא חי בתחושה של החמצה. אני מוכן לקבל את העובדה שהפסדתי במרוץ למשרה תקנית באוניברסיטה, שמי שזוכה בה מקבל שכר גם עבור מחקר וגם עבור הוראה. אבל אם רוצים שאלמד - שישלמו כמו שצריך עבור הוראה. וצריכים אותנו: העובדה הזו ברורה לכל מי שפותח את שנתוני האוניברסיטאות ורואה את רשימת הסגל אקדמי של 'מורים מן החוץ'".

לדבריו, הסכנה אינה רק לעתידם האישי של המרצים, אלא בראש ובראשונה לעתיד ההשכלה הגבוהה בארץ. "אפשר לדבר הרבה מאוד על חופש אקדמי, אבל אם בעשרות אחוזים מהקורסים המורים נתונים לחסדיהם של המעסיקים או של 'הלקוחות' (הסטודנטים, ט"נ) כדי להמשיך לעבוד בשנה הבאה, יקרו דברים חמורים שחלקם כבר קורים: ינסו לרצות את כל מי שנמצא בסביבה כדי להבטיח פרנסה, יתוגמלו בצורה שולית ולכן גם יעשו מטלות באופן חלקי".

"ור"ה כל הזמן מתפארת על שנתנה תנאים סוציאליים לעמיתי הוראה לפני 3 שנים, אבל עמית הוראה כמוני, שסוחב 20 שנות עבודה ללא ביטחון תעסוקתי והפרשה פנסיונית, רק מבקש ביטחון כדי שבבוא היום אגיע לפרישה מכובדת. זה שרמת חיי תצנח בגיל 67 זה ברור, השאלה היא אם זה יהיה מכובד".

"חופש אקדמי הוא לא סיסמה", הוא מסכם, "השלד שלו נעוץ בביטחון התעסוקתי של המרצים".

ד"ר גדי פרודובסקיצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ