הלימודים באוניברסיטאות נפתחים היום בשביתת אזהרה של הסגל הזוטר

ראשי האוניברסיטאות ואנשי הסגל הזוטר דיווחו על מבוי סתום במו"מ. במל"ג אופטימיים: פתרון במרחק נגיעה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שנת הלימודים האקדמית תיפתח היום באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ בשיבושים קשים, הן בשל המצב הביטחוני בדרום, שהביא לביטול הלימודים באוניברסיטת בן גוריון, והן עקב החלטת הסגל האקדמי הזוטר לקיים שביתה למשך יום אחד, כמחאה על תנאי העסקתם. לפיכך רק שיעורים שמועברים על ידי חברי הסגל הבכיר יתקיימו כסדרם. באוניברסיטת תל אביב החליטה אגודת הסטודנטים להשבית מחר את הלימודים כליל בין השעות 12:00-14:00, כסולידריות עם מאבק הסגל הזוטר.

החלטת הסגל הזוטר התקבלה עקב כשלון המשא ומתן שקיימו ביום שישי עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ועם הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). "הפגישה היתה מאכזבת מאוד", סיפר ראש צוות המו"מ מטעם הסגל הזוטר, ד"ר דניאל מישורי. "עמדת ראשי האוניברסיטאות היתה לא עניינית, עד כדי כך שנשמעו טענות ולפיהן לא צריך לנהל משא ומתן. הצעות של ממש ודאי לא קיבלנו". טענות דומות השמיעו גם בוור"ה. "לא הופתענו מהחלטת ההשבתה", מסרו בתגובה. "הסגל הזוטר הודיע על כך כבר לפני כמה שבועות, ולצערנו לכל אורך המו"מ היה נחוש לקיים אותה בכל מחיר במקום למצוא פתרון". יחד עם זאת, מקור במל"ג מסר כי המשא ומתן דווקא הסתיים ברוח חיובית, וכי לפי הערכתו הצדדים צפויים להגיע להסכמה כבר בימים הקרובים. בין הצדדים נקבעו שתי פגישות משא ומתן נוספות להמשך השבוע, בימים שלישי וחמישי. בסגל הזוטר הבהירו כי אם לא תושג התקדמות במגעים, יחריפו את מאבקם בשבוע הבא.

פורום ארגוני הסגל הזוטר מייצג 10,926 חברי סגל זוטר, המלמדים כמחצית מכלל שעות ההוראה באוניברסיטאות. 9,300 מתוכם אמורים היו להתחיל הבוקר את שנת הלימודים, ואילו בטכניון מתקיימת השביתה כבר מהשבוע שעבר, אז נפתחו הלימודים במוסד. הם דורשים להעלות את שכרם של רבים מעוזרי ההוראה, לבטל את שיטות ההעסקה "במתכונת של עובדי קבלן", לדבריהם, שאינן מקנות כל ביטחון תעסוקתי, ולהסדיר את מערך מלגות המחקר. כמו כן, הם דורשים להקצות כ-60 מיליון שקלים לטובת אפשרויות הקידום שלהם. בוועד ראשי האוניברסיטאות אומרים עם זאת כי "ההשוואה ביניהם לבין עובדי קבלן מגוחכת. רק לפני שנתיים נחתם הסכם עם הסגל הזוטר, שבמסגרתו הוסדרו כלל התנאים הסוציאליים של העובדים והוענקו להם תוספות שכר של עשרות אחוזים". בסגל הזוטר אמרו בתגובה כי מדובר "בהסכם שפג תוקפו". הם מחו גם על כך שהרפורמה בהשכלה הגבוהה, בהובלת יו"ר הוות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג, לא התייחסה כלל למאבקם.

חיזוק לדבריהם התקבל בסוף השבוע כאשר "הפורום להגנת ההשכלה הציבורית" הגיש לפרופ' טרכטנברג עצומה ועליה 1,440 חתימות של מורים, סטודנטים, מרצים ואזרחים מן השורה, הקוראים "לביטול צורת ההעסקה הפוגענית", לדבריהם, של הסגל הזוטר. "מדובר בפגיעה בעתיד הסגל הבכיר הקבוע, שהולך ומזדקן, ובינתיים לא רואים מהלכים רציניים להכנסת אנשים חדשים", מספרת חבר הפורום, ד"ר איריס אגמון מאוניברסיטת בן גוריון, שהוסיפה כי הדבר מביא לפגיעה בתחומי לימוד שלמים. עותק מהעצומה הוגש גם לשר החינוך, גדעון סער.

ב-15 השנים האחרונות התרחבה העסקתם של "מורים מן החוץ" לאין שיעור, עד שהגיעו לכמחצית מכוח העבודה באוניברסיטאות. במקור נועדה צורת העסקה זו לאפשר לבעל מקצוע, אשר עובד ומתפרנס מחוץ לאקדמיה, לסייע להכשרה המעשית בתחומי הלימוד השונים, ואולם הקיצוצים בהשכלה הגבוהה הובילו להרחבת שיטת העסקה זו. הדבר הוביל להעסקתם של אלפי אקדמאים במשרות חלקיות וללא ביטחון תעסוקתי, במקום כחברי סגל המשתתפים במחקר ובהוראה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ