פרס בביה"ס לרפואה בצפת: "אתם חלוצים"

שנת הלימודים האקדמית נפתחה בצפת במעמד נשיא המדינה ושר החינוך. בצהריים תתקיים במקום ישיבת הממשלה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שנת הלימודים הראשונה בבית הספר לרפואה החדש בצפת החלה הבוקר (ראשון). טקס חנוכת בית הספר התקיים במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך גדעון סער ואישי ציבור נוספים. בצהריים צפויה להתקיים במקום ישיבת הממשלה.

במחזור הלימודים הראשון ילמדו בבית הספר 127 סטודנטים והסגל יכלול 15 חוקרים ועוד כ-50 מרצים מנוסים. החל מ-2015 יסיימו את הכשרתם בבית הספר כ- 150-130 רופאים בכל שנה. הצפי הוא שבתוך מספר שנים ילמדו במגוון התוכניות הרפואיות והפרה-רפואיות, מעל 1,000 סטודנטים.

הנשיא שמעון פרס נואם בטקס חנוכת בית הספר בצפתצילום: קמינסקי ירון

הנשיא פרס פנה הבוקר לסטודנטים החדשים בטקס פתיחת השנה האקדמית: "זו זרימת מוחות חזרה הביתה. אתם חלוצים וראשונים. כל אחד מכם חלוץ. לצד שליחות שהיא רפואה יש שליחות שבחרתם והיא ישראל והבאת מדע לצפון. אתם הבאתם את העתיד".

במהלך הטקס התייחס פרס לאירועי הימים האחרונים בדרום. "באנו לדון בחזון הצפוני אבל החזית היום היא בחלקה הדרומי של ישראל", אמר פרס. "טילים נורים על אזרחים בניסיון ברור לפגוע בהם ללא הבחנה. הם משוגרים מעזה, שהחמאס טוען שהוא שולט בה. היכן כל אלה בעולם הטוענים שישראל מגינה בדיספרופורציה? האם ירי טילים הוא הפרופורציה המקובלת? ישראל תגן על עצמה. אין צורך לפרט את האמצעים. כל מדינה בעולם היתה עושה זאת".

המתמחים מפגינים בצפתצילום: קמינסקי ירון

שר החינוך גדעון סער אמר כי "זה יום שמסמן מפנה. אנו מעלים את ההשכלה הגבוהה על דרך המלך". הפרופסור מנואל טרכטנברג שהגיע גם הוא לאירוע אמר: "זהו אירוע מכונן למדינה, להשכלה הגבוהה, לגליל ולרפואה בישראל. זהו רגע היסטורי".

במשרד לפיתוח הנגב והגליל אמרו כי זהו אחד הפרויקטים החשובים ביותר במדינת ישראל כיום, שעתיד לחולל שינוי אסטרטגי משמעותי ביותר בצפון הארץ ובמדינת ישראל כולה. בית הספר לרפואה בגליל הוגדר כפרויקט עדיפות לאומית. במשרד אמרו כי בית הספר יביא לצפת ולאזור תוספת של 5000 מקומות עבודה ולשדרוג מערכות הבריאות באזור הגליל כולו.

הטקס לפתיחת בית הספר לרפואה בצפתצילום: קמינסקי ירון

לדברי המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, "השינוי בצפת כבר ניכר. מאה שלושים סטודנטים ועשרות אנשי סגל כבר עוברים אל העיר ויזרימו בה דם חדש, אנרגיות חדשות ויניעו את גלגלי הכלכלה באזור. בנוסף לאוכלוסייה החדשה שעוברת לאזור, הקמת בית הספר תביא לתוספת של 5000 מקומות עבודה נוספים אשר יחזקו את האוכלוסיה הקיימת. תרומה משמעותית נוספת של בית הספר היא שדרוג בתי החולים בגליל, כך שיעמדו בסטנדרטים הנדרשים להוראה ולמחקר קליני. צעדים אלו יביאו לצמצום הפערים בין הפריפריה למרכז וימשכו בעקבותיהם עוד תושבים רבים לגור באזור".

הרופאים המתמחים קיימו משמרת מחאה מחוץ לבניין הפקולטה החדשה בה התקיימה ישיבת הממשלה. מנציגות המתמחים הצעירה נמסר כי "פתיחת בית ספר נוסף לרפואה יכשיר ויכניס רופאים חדשים למערכת הבריאות בישראל בתנאים של עבדות, וידחק מתמחים נוספים לעבודה בחו"ל. הבשורה על פתיחת בית הספר החדש מתגמדת נוכח המשבר החריף במערכת הבריאות וההתעלמות הבוטה וחוסר הנכונות לפתור אותו". הסטודנטים שהחלו היום את הלימודים בצפת הצטרפו למשמרת המחאה של המתמחים כדי להביע את הזדהותם במאבק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ