אושר בממשלה: העשירים ישלמו יותר, הבנזין יוזל

"הצרכן ירגיש בכיסו את ההחלטה", אמר רה"מ לאחר אישור פרק המס בדו"ח טרכטנברג. "שינוי מהותי במערכת המס הישראלית" אמר יו"ר הוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה הערב (ראשון) פה אחד את פרק המסים בדו"ח טרכטנברג. ראש הממשלה, בנימין נתניהו בירך על ההחלטה ואמר כי "הצרכן ירגיש בכיסו את החלטת הממשלה היום. נמשיך לנהוג באחריות תקציבית כדי לחמוק מהטלטלה הכלכלית העולמית".

פרופסור מנואל טרכטנברג שעמד בראש הוועדה בירך גם הוא על ההחלטה ואמר כי "זה שינוי מהותי במערכת המס הישראלית".

ההמלצות כוללות בין היתר תוספת של 2 נקודות זיכוי לאב לכל ילד עד גיל 3, בשווי 418 שקלים בחודש (בנוסף לנקודות הזיכוי לאם), הפחתה של 40 אגורות במחיר של ליטר בנזין, ביטול מכסים והורדת מיסי קנייה על מוצרי אלקטרוניקה. ההטבות ייכנסו לתוקפן בראשון בינואר 2012.

ההמלצות מעבירות יותר מנטל המס אל בעלי הכנסות גבוהות. בין היתר המליצה הוועדה להעלות את מדרגת המס (הכנסה) העליונה מ-45% ל-48% ואת המס על ריבית, דיווידנדים, רווחי הון ומס שבח ב-5%. עוד נקבע כי יוטל מס ייסף של 2% לבעלי השכר הגבוה. גם מס החברות יעלה ב-2012 מ-24% ל-25%.

מרבית ההמלצות, אלה הדורשות שינויי חקיקה, יובאו לאישור הכנסת, שאמורה לאשר את השינויים לקראת סוף 2011. ההמלצות צפויות להיות מאושרות בכנסת, אך לא לפני שלפחות חלקן יעמדו במוקד מאבק של סיעות מתנגדות, ובהן חברת הקואליציה ש"ס. מטבע הדברים, חלק מההמלצות עשויות לעבור כמה גלגולים לפני האישור הסופי.

נתניהו וטרכטנברג, היום בצפתצילום: אבי אוחיון, לע"מ

הפרסום של לשכת ראש הממשלה בדבר אישור המלצות פרק המסים בלבד העלה חששות למסמוס המלצות אחרות בדו"ח בעקבות לחץ של אילי הון ופוליטיקאים בכירים. בין היתר הועלה החשש כי ההמלצות בעניין יוקר המחיה עלולות להיעלם מהאישור הסופי. אלה כוללות, בין השאר, הגבלות על מונופולים והגברת התחרות במיגוון ענפי המשק כדי להוריד מחירים.

בתגובה נמסר ממשרד האוצר כי שאר הפרקים בהמלצות ועדת טרכטנברג יובאו לאישור הממשלה בעוד שבועיים או שלושה שבועות. עוד נמסר, כי העובדה שהמלצות ועדת טרכטנברג בנושאים אחרים, בהם יוקר המחיה ודיור, לא הובאו היום לאישור הממשלה, אינה מעידה על כניעה ללחצי אילי הון. באוצר מדגישים כי מיד לאחר פרסום המלצות טרכטנברג, ביקש גל הרשקוביץ, הממונה על התקציבים, אישור לפצל את ההמלצות ולאשרן בהדרגה, כיוון שהעריך כי האגף ייתקל בקושי טכני להכין את כל ההמלצות כמיקשה אחת להצבעה בממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ