סטודנטים בת"א ובי-ם שובתים בהזדהות עם הסגל הזוטר

בדרום נפתחת שנת הלימודים האקדמית באיחור של יום; אתמול התקיימו רק מחצית מהשיעורים במוסדות שפעלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות ההסלמה בדרום, תיפתח היום באיחור של יום שנת הלימודים במוסדות האקדמיים בדרום, ובראשם אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. לצד האירועים הביטחוניים, על פתיחת שנת הלימודים ברחבי הארץ העיבה אתמול שביתת האזהרה שקיים הסגל האקדמי הזוטר במרבית האוניברסיטאות, שהביאה לביטול מחצית מהשיעורים. נציגי הסגל הפגינו אתמול בצהריים בקמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית בירושלים. בטכניון תיכנס היום ליומה השביעי שביתת 1,800 חברי הסגל הזוטר הטוען להעסקה פוגענית במיוחד במוסד.

10,920 חברי הסגל הזוטר בארץ דורשים להעלות את שכרם ולבטל את שיטות ההעסקה "במתכונת של עובדי קבלן", שאינן מקנות ביטחון תעסוקתי, ולהסדיר את מערך מלגות הקיום והמחקר. כמו כן, הם דורשים הקצאה של כ-60 מיליון שקלים לטובת שיפור תנאי עבודתם ואפשרויות הקידום שלהם. מחר (ג') ייפגש הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ועם ות"ת (ועדה לתכנון ותקצוב) בניסיון להגיע להסכם עקרונות ולמנוע את החרפת צעדי המאבק בשבוע הבא.

היום בין 12:00 ל-14:00 ישביתו הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטה העברית את הלימודים, לאות תמיכה במחאת הסגל הזוטר. באוניברסיטת תל-אביב תתקיים עצרת בשיתוף חברי הסגל הבכיר, הזוטר והמנהלי, בקריאה להנהלת האוניברסיטה "לחדול מהעסקה פוגענית באמצעות חברות קבלן, ולשמור על תנאי העסקה הוגנים לכל עובדיה". באוניברסיטה העברית תיערך הפגנה ויתקיימו לימודים אלטרנטיבי בהם יועברו שיעורים בנושא זכויות עובדים. סטודנטים בבצלאל הודיעו כי ישביתו מחר (ג') את הלימודים במוסד ויקיימו אירוע בסימן "לא מורידים עיניים מהכנסת", סמוך למשכן.

במקביל, שנת הלימודים הראשונה נפתחה אתמול בבית הספר לרפואה החדש בצפת. טקס חנוכת הפקולטה של בר-אילן בגליל התקיים במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, שר החינוך גדעון סער ואישי ציבור נוספים. לאחר חנוכת הפקולטה נערכה במקום ישיבת הממשלה.

פתיחת שנת הלימודים בבצלאל, אתמול. הסטודנטים ישביתו מחר את הלימודים במוסד ויפגינו מול הכנסתצילום: תצלום: תומר אפלבאום

במחזור הלימודים הראשון ילמדו בבית הספר 127 סטודנטים והסגל יכלול 15 חוקרים ועוד כ-50 מרצים. החל מ-2015 יסיימו את הכשרתם בבית הספר כ-130-150 רופאים בכל שנה. דיקן הפקולטה, פרופ' רן טור-כספא, ציין כי כל סטודנט ילווה על ידי רופא.

נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' משה קווה, אמר כי הפקולטה לרפואה החזירה לארץ 12 מדעני צמרת ישראלים שיתגוררו בגליל. לטענתו, התכנון הוא שבתוך שבע שנים ילמדו בפקולטה כ-1,000 סטודנטים לרפואה, שילמדו בה דרך קבע. בהקמת אתר הקבע יושקעו 400 מיליון דולר - מחצית הסכום תושג על ידי תרומות והמחצית השנייה מתקציב הממשלה.

הנשיא פרס פנה לסטודנטים החדשים בטקס פתיחת השנה האקדמית ואמר "זו זרימת מוחות חזרה הביתה. אתם חלוצים וראשונים, כל אחד מכם חלוץ. לצד שליחות שהיא רפואה, יש שליחות שבחרתם והיא ישראל והבאת מדע לצפון. אתם הבאתם את העתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ