עיריית ת"א לדרי המאהלים: קבלו מענק כספי והתפנו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בניסיון להביא לפירוק המאהלים בשכונת התקווה ובגן השניים ביפו, מציעה עיריית תל אביב ליושביהם מענק חד פעמי בסך אלפי שקלים לתשלום שכר דירה. ל"הארץ" נודע כי בתמורה, מבקשת מהם העירייה להציג לה חוזה שכירות ולחתום על התחייבות להתפנות מהמאהלים ולא לשוב אליהם. על פי עדויות של דרי המאהלים, גובה המענק המוצע הוא עד 10,000 שקל. את ההצעה הציגו בימים האחרונים נציגי העירייה לרבים מיושבי המאהלים, אך בינתיים ההיענות נמוכה יחסית.

עוד נודע ל"הארץ" כי בעירייה החליטו לפעול לפינוי המאהלים בתוך כמה שבועות. לבכירי העירייה ברור כי לא כל דרי המאהלים יסכימו להתפנות בתמורה למענק, ועל כן הם נערכים לפנותם בכוח. עם זאת, בעירייה שואפים למצוא פתרונות דיור זמניים ליושבי האוהלים ולהביא לעזיבתם, לפני הפינוי. בעירייה חוששים מהתנגדות אלימה לפינוי, כיוון שבמאהלים גרים בעיקר אנשים קשי יום, שאין להם פתרון דיור חלופי.

בתום מאבק משפטי, פינתה העירייה את מאהלי המחאה בשדרות רוטשילד, בן גוריון ונורדאו ובגן לוינסקי לפני ארבעה שבועות. עם זאת, ראש העירייה, רון חולדאי, החליט לאפשר את המשך הפעילות במאהלים בשכונת התקווה וביפו. בעירייה הסבירו לאחר הפינוי כי ההחלטה נבעה מכך שמאהלים אלה שוכנים בגנים ציבוריים ואינם משבשים את שגרת החיים בשדרות העיר. עוד ציינו כי לדרי מאהלים אלה מצוקת דיור אמיתית, והם אינם ברחוב לשם מחאה בלבד.

במאהלים מתגוררים בימים אלה כ-180 איש - 150 בשכונת התקווה וכ-30 ביפו. רבים מעידים כי הם זכאים לדיור ציבורי, אך ממתינים שנים בתור לדירה. האוכלוסייה מגוונת: אמהות חד הוריות עם ילדיהן, משפחות, קשישים ונכים. יושבי המאהלים מודעים לאפשרות שהעירייה תפעל לפנותם, אך מבהירים כי אין להם כל כוונה לעזוב את המקום. בימים האחרונים אף החלו להיערך לחורף ופרשו יריעות שיגנו עליהם מפני הגשם.

"אנחנו נערכים לשהייה ממושכת", מספר איציק אמסלם, מראשי המאהל בשכונת התקווה. "האוהל כאן הוא לא מחאה, הוא פתרון דיור. אצלנו לא נגמר הקיץ והולכים הביתה. אין פה לאף אחד בית, אין לאף אחד יכולת לשלם שכירות גבוהה", הוא מוסיף. אמסלם מתקיים מקצבת הבטחת הכנסה ומתגורר באוהל עם ארבעה מילדיו. "אני לא מסוגל לשכור דירה לעצמי", הוא מדגיש ומציין כי זמן קצר לפני המחאה הרסה המדינה את דירתו, בטענה שפלש אליה.

בימים האחרונים מסייע אמסלם לרבים מדרי המאהל להיערך לחורף. הוא פועל לגייס תרומות של אוהלים עמידים במים, יריעות וגופי חימום. במאהל יש גם שירותיים כימיים, מקלחת, כיור, מקרר וקרוואן ובו אספקת ציוד ומזון. למרות זאת, תנאי המחיה קשים ואמסלם מביע חשש מכך שיהיו מי שייענו להצעת העירייה. "העירייה מנסה לפרק את המאהל ללא עזרה רצינית. אנשים פה מפחדים מהחורף, ומהחולשה הם עלולים להסכים", הוא אומר.

אמסלם מעריך כי לא תהיה התנגדות אלימה לפינוי. "יחסי הכוחות לא יהיו שווים. 200 יס"מניקים מול 100 חסרי ישע. ניתן להם לסחוב אותנו ולגרור אותנו. פעילים מכל הארץ יהיו פה עם מצלמות", הוא אומר. "הציפייה של האנשים היא שיהיה פתרון דיור הולם ומכובד. המדינה הומנית כלפי הטורקים - שלחה להם סוודרים ושמיכות. אנחנו שוכבים פה ארבעה חודשים ואף אחד לא דואג לנו. להפך, ניתקו לנו חשמל ומים", מאשים אמסלם.

באוהל אחר, לא רחוק מהאוהל שלו ושל ילדיו, מתגוררת אורלי כהן, אם חד הורית, עם ששת ילדיה. היא מספרת כי קיבלה באחרונה צו פינוי מדירתה, בשל חובות. "אני מיואשת. להצליח לעבור פה את החורף יהיה קשה", היא אומרת. לדבריה, היא אינה חוששת מפינוי. "אני פוחדת מדבר אחד - אלוהים למעלה. אם יבואו לפנות, נסתתר, נלך, נחזור. אין מה לעשות".

וופא אבו שמיס, שמתגוררת עם בעלה ושלושת ילדיה במאהל ביפו, מספרת כי בימים האחרונים הוצע לה מענק חד פעמי, אך לדבריה אין לה כוונה לקבלו. "אמרו שייתנו לנו 9,500 שקל, שכר דירה לחצי שנה. אבל זה מספיק לחודשיים וחצי, לא לשישה חודשיים. אני לא הולכת ולא מסכימה לעסקה הזאת כי אני זכאית לדיור ציבורי ולא מקבלת. אומרים לי 'תחכי בתור'. אם יגידו לי 'פה אסור לך להיות', אני אבנה בשטח השני", היא אומרת ומצביעה על המדשאה הסמוכה.

בעירייה אישרו כי מתנהלים מגעים במטרה להגיע לפינוי מוסכם של המאהלים.

תגובות