המדינה אינה מכירה בנישואי ישראלי לפיליפינית: "הוא רוצה עוזרת בית"

משרד הפנים סירב להכיר בזוג, אך ביטל את אשרת העבודה של האשה בשל "חיי זוגיות"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

זוג מעורב שפנה לרשות האוכלוסין וההגירה בבקשה למתן מעמד לבת הזוג, אזרחית הפיליפינים, מתוקף זוגיות, נדחה בגין העדר משק בית משותף. עם זאת, לאחר הגשת הבקשה, הודיעה הרשות כי תשלול את אשרת השהייה של האשה בשל קיום חיי זוגיות בישראל. בקשה נוספת שהגישו בני הזוג, לאחר שהתגוררו יחדיו, נדחתה שוב - הפעם בגין משק בית משותף שהעיד, על-פי הרשות, כי האישה מעוניינת אך ורק במעמד, ואילו הגבר הישראלי מעוניין בעוזרת בית.

רפי וסיליה יהל הכירו באוקטובר 2004 כשסיליה סעדה את אמו המבוגרת של רפי, איש מחשבים במקצועו. בין השניים נוצר קשר רומנטי ובשנת 2005 הפכו לזוג. על מנת למסד את יחסיהם פנתה סיליה לרשויות בפיליפינים וביקשה לפתוח בהליך להתרת נישואיה. ההליך לקח זמן רב ובינתיים מתה האם.

עד להתרת הנישואים לא יכול היה הזוג להגיש בקשה למעמד. על כן, מחוסר ברירה החליטו כי סיליה תמשיך לעבוד בסיעוד גם כשהדבר כרוך במגורים בבית המעסיק, וזאת על מנת לשמור על אשרתה. היא החלה לעבוד אצל אדם מבוגר המתגורר בסמוך, והשניים נפגשו בשעות החופשיות ובסופי השבוע ושמרו על קשר זוגי קרוב.

בהמשך ערכו בני הזוג הסכם זוגיות דרך ארגון משפחה חדשה, חתמו על הסכם ממון ואף פתחו חשבון בנק משותף. בסוף שנת 2008, עם התרת הנישואים, הכין הזוג את המסמכים הנדרשים, להם צירף גם תמונות מטיולים שונים לחו"ל, והגיש בקשה למעמד מתוקף זוגיות. משלא רצתה סיליה לפגוע במעסיקה שנקשר אליה, המשיכה לעבוד ולהתגורר בביתו עד למציאת עובד חלופי.

בתשובה לבקשה, הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה לזוג כי בקשתם מסורבת בשל העדר משק בית משותף ואי שכנוע פקידי הלשכה בכנות הקשר. עם זאת, כמה ימים לאחר מכן, הודיעה הרשות לסיליה כי אשרת העבודה שלה מבוטלת לאור קיום חיי זוגיות בישראל. הזוג ערער על ההחלטות, ורשות האוכלוסין קבעה כי אשרתה של סיליה לא תבוטל, אך הותירה בעינה את החלטתה בעניין היעדר מעמדה מתוקף זוגיות. בשנת 2010 נישא הזוג בפיליפינים, ועם קבלת המסמכים הרלוונטיים הגיש בקשה נוספת למעמד מתוקף זוגיות. עם הגשת הבקשה קיבלה סיליה אשרה לחצי שנה, שתוקפה הוארך מדי תקופה עד לסיום בדיקות הרשות.

במאי האחרון נערך לזוג שימוע. הראיון נערך באולם רועש, רובו בעברית וכך גם תיעודו נעשה בעברית בלבד, תיעוד עליו נאלצה סיליה לחתום. מפרוטוקול השימוע עולות סתירות: כשסיליה נשאלה באשר למקום עבודתו של רפי, ענתה בפירוט רב הכולל את תפקידו, מקום העבודה ומיקומו, אך בסיכום הדברים נכתב בפרוטוקול כי "הנדון ציינה כי אינה יודעת היכן מקום עבודתך".

בהמשך הודיעה הרשות לזוג כי בקשתם נדחית, הפעם "עקב התרשמות נמוכה מכנות הקשר. נראה כי הנדון מעוניינת בקבלת מעמד בישראל בלבד ואילו הנך מעוניין בה על מנת שתטפל בך ובמשק הבית". כמו כן, לא נאמר לבני הזוג כי הם רשאים לערער על ההחלטה בתוך 45 יום, והודיעו לסיליה כי עליה לעזוב את ישראל בתוך 14 יום.

"האשמת רשות האוכלוסין, לפיה מר יהל מעוניין באשתו לשם טיפול במשק ביתו ואילו גב' יהל מעוניינת אך ורק במעמד מועלית בעלמא ללא ראשית יסוד ראייתי", אומרת עו"ד עדי לוסטיגמן המייצגת את בני הזוג, "הקלות הבלתי נסבלת בה התקבלה ההחלטה אינה עולה בקנה אחד עם הזכות החוקתית לחיי משפחה".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: מהראיון שנערך לבני הזוג ב-2009 עלה כי בת הזוג מתגוררת בבית מעסיקה מרבית השבוע. אי לכך, בשלב האמור הוחלט לדחות את בקשתם.

ב-2011 הציג הזוג ראיות למרכז חיים משותף. בשימוע נוסף עלו סתירות מהותיות בגרסאות שהעלו תהיה לגבי הקשר הזוגי ולהתרשמות נכונה מקיום משק בית משותף. לאור עובדה זו, הוחלט לדחות את בקשת בני הזוג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ