מרצים: הידע של מורים למתמטיקה - מחריד

באקדמיה טוענים כי הסטודנטים מגיעים ללא ידע מתאים בגלל רמת ההוראה בבתי הספר. משרד החינוך: הירידה היא באיכות התלמידים

מירב ארלוזרוב, TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזרוב, TheMarker

"משבר המורים למתמטיקה בחטיבה העליונה": זו הכותרת בראש מכתב שנשלח בשבוע שעבר לשר החינוך, גדעון סער. את המכתב שלח ראש האיגוד הישראלי למתמטיקה, פרופ' אליעזר רואן, וחתומים עליו עוד 15 אנשים - 15 פרופסורים למתמטיקה, פיסיקה ומדעי המחשב, בהם שבעת ראשי החוגים למתמטיקה של שבע אוניברסטאות המחקר בישראל.

מה גרם לכל אנשי המחקר המתמטי המובילים בישראל, בכל האוניברסיטאות גם יחד, להתאגד ולשלוח מכתב לשר החינוך? הכתוב במכתב מדבר בעד עצמו. "הידע המקצועי של המורים למתמטיקה הוא מחריד", נכתב מיד בפתיחה. "חברי סגל בכל האוניברסיטאות מתלוננים שהתלמידים הנכנסים ללימודי מתמטיקה, מדעים והנדסה מוכנים פחות מבעבר. הדבר משתלב במגמה המדאיגה של מחסור מחריף והולך במורים מתאימים למתמטיקה".

הפרופסורים למתמטיקה דוחים את ההסבר של משרד החינוך, לירידה ברמת המתקבלים לחוגים למתמטיקה, בכך שהטובים ביותר מבני הנועד פונים כיום למקצועות הכסף (מחשבים, מינהל עסקים וכלכלה) ולא למדעים המדויקים. משרד החינוך, כלומר, טוען כי אין ירידה ברמת הלימודים - יש רק ירידה באיכות הפונים ללימודי מתמטיקה. בתגובה מציינים הפרופסורים כי גם ראשי בתי הספר למדעי המחשב חתומים על המכתב - מהאוניברסיטה הפתוחה, תל-אביב, בן גוריון, מכון ויצמן והעברית - וכי במדעי המחשב מתלוננים על ירידה ברמת הסטודנטים באותה מידה.

לפי הנתונים, המפורטים במכתב לשר החינוך, רק 22% מהמורים הצעירים למתמטיקה בתיכונים (עד גיל 45) הם בעלי תואר במתמטיקה. תואר ראשון, כמובן. בדרישות משרד החינוך אמנם נכתב כי מורה יהיה בעל תואר שני או שלישי בתחום שאותו הוא מלמד, אבל הפרופסורים למתמטיקה מגחכים על כך בעצב וקובעים כי "זוהי דרישה השייכת למחוזות הדמיון". בפועל הם מתארים מצב, על גבול ההפקרות, שבו כל אדם כמעט יכול ללמד מתמטיקה בתיכונים - ולהכשיר לקראת בחינות הבגרות במתמטיקה.

כדי לנסות לשפר את מצב הוראת המתמטיקה, מציעים הפרופסורים למתמטיקה תוכנית מפורטת למשרד החינוך. התוכנית כוללת שלושה שלבים עיקריים: סבסוד לימודים במסלול הוראת המתמטיקה, העלאת שכר המורים למתמטיקה, שהם בוגרי תואר במתמטיקה וחובת רישוי למורים למתמטיקה.

משבר המורים למתמטיקה - הכתבה המלאה היום ב-TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ