יניר ינגה

פרויקט מיוחד של משרד הדתות, משטרת ישראל, ארגון בטרם והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים קיבץ כ-23 אימאמים ושייחים מהמגזר הבדואי כדי להפחית את מספר התאונות במגזר. מנהיגי הדת עברו בחודשים האחרונים שיעורים שבועיים שבהם למדו על תרבות נהיגה כדי שיפיצו את המסרים בדרשות יום שישי במסגדים.

על פי נתונים של המשטרה, רק בשנה האחרונה נהרגו במגזר הבדואי כשישה פעוטות מנהיגה לאחור בתוך חצרות הבתים. "בחמש השנים האחרונות יש לנו 14 הרוגים בתאונות דרכים רק ברהט", אומר סלמאן אל -קרנאווי, מנהל הבטיחות ברהט והאחראי על הקורס. "זה נתון שהפחיד אותנו". לדברי מפקד התנועה במרחב נגב, יוסי פרגון, "המגזר הבדואי מונה כ-15% מכלל האוכלוסייה בנגב, אך רמת המעורבות שלו היא 50%-56% מכלל התאונות הקטלניות והחמורות בנגב. צריך לחשוב על שינוי תפישת העולם בנושא תרבות הנהיגה".

בין הנושאים שנידונו בקורס: חשיבות חגורת הבטיחות וכיסא הבטיחות בנסיעות עצמן, הנסיעה המהירה ביישובים ואי-השגחה של הורים על ילדיהם. "במשרד התחבורה והמחלקה המוסלמית במשרד הפנים הגיעו למסקנה שלאנשי הדת יש השפעה וכוח בקרב התושבים. כשהאימאמים מדברים, הציבור שותק ומקשיב", סיפר אחד המשתתפים בקורס, השייח' חליל אל באז מתל שבע. "אנחנו חייבים להסביר לצעירים שלנו שאסור לעלות לרכב כשהם שתויים".

שיעור זהירות בדרכים לשייחים ברהט, אתמולצילום: אלי הרשקוביץ

"אצלנו במגזר אין בכלל תרבות נהיגה", הוסיף. "כשישבנו בכיתה הבנו שגם אנחנו, אנשי הדת, כלל לא מבינים את הסכנות שישנן בנהיגה. נכון שבהרבה מקומות אצלנו במגזר אין משטרה, אבל אנחנו חייבים להיות אחראים". משתתף אחר, השייח' אבו זרגל גמע מרהט, הוסיף כי "עכשיו כשהקורס הסתיים, אנחנו רק מתחילים את העבודה שלנו במסגדים, באירועים ואפילו בחתונות. נזכיר ונדבר על חשיבות העניין בכל מקום".

גם נציגי המשטרה שהגיעו לבקר בפרויקט התרשמו מהנכונות של אנשי הדת לצמצם את היקף התאונות במגזר הבדואי. "אין ספק שכל כנס כזה הוא נדבך קטן לשינוי בתרבות הנהיגה", סיפר פרגון. "הכנס פה שונה בגישה שלו ולדעתי יצליח גם בהעברת המסרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ