מאהל המחאה באוניברסיטת ת"א פונה מ"שיקולי ביטחון"

מרצים קיימו במקום הרצאות חופשיות, כחלק מהבעת הסולידריות עם מאבק הסגל הזוטר. היום ישובו נציגי הסגל הזוטר לשולחן המו"מ

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

הנהלת אוניברסיטת תל-אביב הודיעה כי לא תאפשר את המשך פעילותו של אוהל המחאה שהקימו סטודנטים בכניסה הראשית לקמפוס בשל "שיקולים ביטחוניים".

עם פתיחת שנת הלימודים שלשום, הקימה קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת תל-אביב, ובהם גם אחת ממובילות המחאה החברתית, סתיו שפיר, אוהל מחאה תחת הכותרת "אוניברסיטת העם". לדברי המארגנים, האוהל קיבל את האישורים הביטחוניים הנדרשים והתקיימו בו ביומיים האחרונים הרצאות של מרצים מתוך האוניברסיטה ומחוצה לה, לצד דיונים ושיחות קבוצה שארגנו הסטודנטים, עד שהגיעה הודעת הפינוי אתמול.

"מדובר בהחלטה תמוהה ואני מקווה מאוד שיימצא פתרון להמשיך את הפעילות", אמרה אמש שפיר, שלומדת בעצמה באוניברסיטה. "לא ייתכן שאחרי קיץ כל כך משמעותי של מחאה פשוט נחזור ללימודים כאילו שום דבר לא קרה". לדבריה, "מדובר בניסיון לשנות את סדר העדיפויות גם באוניברסיטה ולהחיות את האווירה הרדומה, תוך המשך השיח על צדק חברתי ודרישות המחאה".

אוהל המחאה בכניסה לאוניברסיטה, אמשצילום: בהדר כהן

דן ואלפיש, סטודנט לפילוסופיה והיסטוריה הפעיל במאהל, ציין כי "בעבר היו אוהלים ופעילויות באותן סדרי גודל ומשום מה אז לא הייתה שום סכנה". לדבריו, "כל פעילות מסחרית שיש בקמפוס מקבלת את כל האישורים הביטחוניים הנחוצים, אבל פעילות אותנטית של הסטודנטים מסולקת ומדוכאת. זה מצביע בדיוק על תהליכי ההפרטה שהאוניברסיטה עוברת, שכנגדם אנו מוחים".

לזעקתם הצטרפה גם המרצה פרופ' דפנה יואל, מהחוג לפסיכולוגיה, שהייתה צפויה להרצות מחר במאהל. "בהנחה שישנה בעיה, היה מקום להציע אלטרנטיבה - בתוך הקמפוס למשל". פרופ' יואל סיפרה בנוסף כי המקום מגשים את עקרונות שיתוף הידע. "דווקא מאוד שמחתי כשראיתי שהפיצו הודעה על המאהל לכל הסגל וביקשו ממרצים להתנדב להרצות. ישר התנדבתי להרצות על 'שינוי השיח בעקבות המהפכה'. זה רעיון מצוין לחלק ידע ואין מקום מתאים מאשר כאן בבית, אחרי הקיץ בשדרות רוטשילד ובשאר המאהלים".

ב"מניפסט" שניסחו המארגנים נכתב כי "האוניברסיטאות והמכללות לא צריכות לפעול לפי היגיון של ביקוש-והיצע, ולמכור לנו תארים באריזות נוצצות שמסתירות ריקבון וזלזול עמוק. ההשכלה הגבוהה בארץ היא עדיין פריווילגיה"

מאוניברסיטת תל-אביב נמסר בתגובה: "אוהל המחאה מושך תשומת לב ומחייב אבטחה הולמת. מאחר שהאוהל הוקם מחוץ לגדר האוניברסיטה, לא ניתן לספק אבטחה מתאימה ולכן נאלצת האוניברסיטה לסרב לבקשתם".

מאגודת הסטודנטים נמסר כי "כאשר נודע לנו שההנהלה הורתה על פינוי המתחם גם אנחנו פנינו אל הביטחון בבקשה לאפשר את הפעילות, אך מכיוון שהבקשה המקורית לא הגיעה דרכנו, פנייתנו לא התקבלה ע"י קצין הביטחון".

אתמול השביתו אגודות הסטודנטים בתל-אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים את הלימודים לשעתיים וקיימו הפגנות ועצרת בנוכחות מעל אלף איש, בשיתוף חברי הסגל הזוטר וועדי המנקים, במחאה על תנאי העסקתם.

המשא ומתן בין הצדדים צפוי להתחדש היום עם קיומה של פגישה בין הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר לבין ועד ראשי האוניברסיטאות והוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ