הישיבה ביצהר תסגר בגלל אלימות כלפי פלסטינים

משרד החינוך החליט לסגור את ישיבת "דורשי יחודיך" בעקבות מעורבות תלמידיה ומוריה במעשי נקמה. הישיבה בתגובה: "זו התנהגות לא דמוקרטית"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מנכ"ל משרד החינוך לשעבר, שמשון שושני, קיבל את המלצת שירות הביטחון הכללי והורה לסגור באופן מיידי את ישיבת "דורשי יחודיך" ביצהר, בשל מעורבות של מנהליה, רבניה ותלמידיה בפעילות אלימה נגד פלסטינים וכוחות הבטחון. בשבוע שעבר, זמן קצר לפני שסיים את תפקידו, החליט שושני לסגור לאלתר את הישיבה.

ישיבת דורשי יחודיך היא חלק ממוסדות עוד יוסף חי, בראשות הרב יצחק גינזבורג. מדובר בישיבה תיכונית שפועלת לצד ישיבה גבוהה, מכון הוצאת ספרים ומוסדות נוספים. שניים מראשי הישיבה, הרבנים יוסי אליצור ואיציק שפירא, חיברו את הספר "תורת המלך" השנוי במחלוקת, הנוקט בגישה משוחררת לגבי התנאים בהם מותר להרוג גויים. הישיבה התיכונית קיבלה מהמדינה כ-1.3 מיליון שקל בשנת 2009. מלבד זאת, היא חייבת רישיון ממשרד החינוך כדי לפעול.

התקציב לישיבה הגבוהה הופסק לפני כשנה. לפני חודש, פורסם ב"הארץ" כי שירות הביטחון הכללי המליץ למשרד החינוך לסגור את הישיבה מכיוון ש"בשירות הביטחון הכללי הצטבר מידע רב על תלמידים בישיבה באשר למעורבתם בפעילות לא חוקית חתרנית ואלימה המופנית כלפי פלסטינים וכוחות הבטחון. מהמידע עולה בין השאר כי רבני הישיבה וראשיה מודעים לחלק מהפעילות ומאפשרים לתלמידים לקחת בה חלק".

בעקבות ההמלצה, נערך שימוע לישיבה. בא כוחה, עו"ד יצחק בם, טען כי הוצג להם פרט מידע גלוי אחד, על פיו אחד מהתלמידים היה מעורב באלימות כלפי פלסטינים. לדברי בם בשימוע, התלמיד הורחק מהישיבה ללא קשר לתקרית. שושני התריע בישיבה כי המשך הפעלתה הוא עבירה פלילית שעונשה מאסר, וטען כי פעילותה הישיבה אינה עולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ועם ערכים חינוכיים מינימאליים.

שושני הוסיף שמכלול החומר הגלוי והחסוי מלמד כי תלמידי דורשי יחודיך מעורבים באלימות נגד ערבים וכוחות הביטחון, גם בשעות הלימוד, ורבנים מרכזיים בישיבה תומכים ומעורבים בפעילות האלימה ואף מעבירים לתלמידים תכנים המסיתים תלמידים לפעילות כזו. שושני ציין עוד כי נגד חלק נכבד מתשעת מורי הישיבה, ישנו חומר חסוי הקושר אותם לפעילות אלימה.

המידע של השב"כ מתייחס גם לאירוע מחודש אפריל האחרון. אז ירדו מספר מתנחלים צעירים מיצהר, חלקם רעולי פנים, לעבר הכפר עסירא א קבליה. הם החלו ליידות אבנים והציתו רכב בכפר. בסרטון נראה בבירור הרב איציק שפירא עומד סמוך לנערים.

"הישיבות לא זקוקות להסכמה ממי שפרק עול מלכות שמים"

"ההחלטה מתבססת על הספר 'תורת המלך' שנכתב על ידי רבנים בישיבה, ועל חומר חסוי - שמשרד החינוך לא מסכים לחשוף - שהועבר למשרד החינוך על ידי שי ניצן ושירות הביטחון הכללי, בעוד כל הטענות שהגיעו כחומר גלוי התגלו כעורבא פרח", אומרים בהנהלת הישיבה.

"לאורך כל השנה האחרונה מתנהג משרד החינוך כמחתרת שעושה מעשיה במחשך ומסרבת לחשוף לאור יום את מעשיה. השימוש בחומר חסוי שאי אפשר להתגונן בפניו ולהוכיח את היותו שקרי אינה התנהגות של ממסד מתוקן אלא של שלטון לא דמוקרטי.

"על כל פנים – ישיבות בהן עסקו בתורה היו בעם ישראל לפני משרד החינוך, וגם יתקיימו בעזרת ה' בהמשך; וודאי שישיבות לא זקוקות להסכמה מאנשים שפרקו מעליהם עול מלכות שמים. למרות ההתנכלויות – הלימודים בישיבה נמשכים כסדרם, ובעזרת ה' ימשיכו לאורך ימים ושנים".

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:
Israel closes down Yitzhar yeshiva due to violent acts against Palestinians

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ