נשות ירושלים מחזירות עצמן לשלטי החוצות

תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי בי-ם הולידה יוזמה חדשה: תצלומים של תושבות ייתלו בקרוב על מרפסות בעיר, כדי "להחזיר את העיר למצב הטבעי"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

השקת קמפיין החורף של חברת האופנה הוניגמן בימים האחרונים חשפה שוב את סוגיית הדרתן של נשים מהמרחב הציבורי בירושלים. בעוד שבערים אחרות מופיעה בפרסומת תמונתה של הדוגמנית סנדי בר, הרי שבירושלים מופיעה אותה התמונה כשהיא חתוכה בגסות, ומדמותה של הדוגמנית נותרת רק זרוע הנושאת תיק.

יוזמה חדשה של קבוצת פעילים חברתיים בירושלים החליטה לתלות על מרפסות ברחבי העיר תמונות של נשים ובכך "להשיב את הנשים לרחובות ירושלים". הרב הקונסרבטיבי אורי איילון, מיוזמי הרעיון, אומר כי מטרתם היא "להחזיר את המרחב העירוני למצב הטבעי שלו". לדבריו, "כך נהפוך את הופעתן של נשים לדבר משעמם, שלא שמים לב אליו". הרב איילון גם ייסד קבוצה בפייסבוק בשם "לא מצונזרת", שדרכה גויסו הנשים ליוזמה.

יוזמה זו נולדה בעקבות גל של פרסומים בחודשים האחרונים על אפליית נשים בחברה הישראלית והדרתן מהמרחב הציבורי והצבאי. בין היתר פורסם באחרונה על הפרדת מעגלי ריקודים של חיילות ממעגלי החיילים בשמחת תורה, ועל סירובם של צוערים דתיים בצה"ל להאזין לשירת זמרות באירוע צבאי בנימוק ש"קול באשה ערווה".

עידית קרני ובנותיה עדן וברצילום: בשמת איבי

במסגרת היוזמה נאספו אתמול שש נשים בביתה של הפעילה שירה כץ-וינקלר מתנועת "ירושלמים", הפועלת לחיזוק הפלורליזם בעיר, כדי להתמסר למצלמה של הצלמת בשמת איבי. כולן מבהירות שהן נגד קמפיינים סקסיסטיים ושימוש מסחרי בגוף האשה, אולם הן גם מתנגדות להעלמה המוחלטת של נשים משלטי חוצות בעיר. המאבק, יש להדגיש, אינו על דוגמניות חשופות, שנעלמו כבר לפני שנים מהמודעות בירושלים, אלא על נשים בכלל, מילדות ועד זקנה, בסיטואציות רגילות.

אחת המתנדבות שהצטלמה אתמול, צפירה שטרן-אסל, מכירה את סוגיית הדרת הנשים מקרוב. היא מנהלת בית ספר למחול ומתקשה בפרסומו. היא מספרת שנאלצה להוציא מפרסומת שהוכנה את דמות הרקדנית ולהותיר רק את הנעל. "הדרישה להצטמצם לנעל או איזה בד מתנפנף בהחלט פוגעת באפקטיביות של הפרסום. אני לא בעד שנשים יחשפו את גופן אבל נוכחות של רקדנית זה בסיסי. זה כבר תחושה של פחד, שאין לנו חירות להיות פה באופן חופשי ומחר כבר לא אוכל ללכת עם גופייה במרכז העיר", אומרת שטרן-אסל. "יש לזה משמעות רחבה מאוד, לכך שאין נשים במרחב הציבורי. זה משפיע על איך שגברים תופשים נשים ואיך שנשים תופשות את עצמן", אמרה איה בן עמוס, מתנדבת נוספת.

מאיה חסון ואיה בן עמוסצילום: בשמת איבי

עשו לנו לייק וקבלו את העדכונים, הפרשנויות והידיעות של הארץ אצלכם לפיד

בשלב הראשון יודפסו 100 כרזות שייתלו החל מהיום על מרפסות ברחבי העיר. בהמשך, בהתאם לביקוש, יודפסו מודעות נוספות. היוזמים מבקשים להתמקד במרכז העיר. הבעיה, לדעת יוזמי קמפיין הנשים, היא צנזורה עצמית מצד מפרסמים וחברות מדיה שחוששים מהחרדים. בשבוע שעבר פורסמה יוזמה דומה המזמינה את כלל הנשים בארץ לשיר בקול תרועה ב-11 בנובמבר בשעה 11:00, במחאה על האיסור ההלכתי להאזין לשירת נשים. עד עתה הצטרפו לדף הפייסבוק של היוזמה למעלה מ-1,400 נשים וגברים.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Jerusalem women challenge ultra-Orthodox ban on them appearing on posters

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ