מהפכה של סולידריות

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

מה שקרה בחיפה כימיקלים בלילה שבין שני לשלישי הוא לא פחות ממהפכה. בהסתדרות יכולים לטעון שהשביתה היתה מיותרת, שבתיווכה היו העובדים מקבלים אחוז פה ושם יותר - אבל זוהי מהפכה, שתחולל שינוי תודעתי, ובעקבותיו מעשי, בשוק העבודה.

ההישג החשוב ביותר של העובדים הוא השוואת תנאי השכר של עובדי דור ב' עם אלה של עובדי דור א'. ההפרדה לדורות ולדורי-דורות בעבודה היא אחת הרעות החולות שנוצרו בתעשייה, וזלגו אל תחומים אחרים בשוק העבודה הפרטי והציבורי. כך השיגו המעסיקים, בהסכמת ההסתדרות ולאורה המפוקפק של שיטת "הפרד ומשול", הטבות לשכבה דקה של עובדים ותיקים כדי שאלה לא ישבתו לטובת חבריהם מדור ב', וודאי לא לטובת עמיתיהם המועסקים בחוזה אישי, שלא לדבר על אלה העומדים בתחתית הסולם, עובדי הקבלן.

עובדי חיפה כימיקלים שברו את הכלים. לנוכח הלקח המר של כישלון השביתה ב-96', הם דרשו עתה מעמד שווה לכולם וניהול משא ומתן דמוקרטי ופתוח. לא נציג ההסתדרות ידבר בשמנו עם ההנהלה, אמרו, אלא הוועד, וזה לא יוכל לסכם דבר וחצי דבר ללא הסכמת כלל העובדים. העיקרון הזה יצר את הקרע ביניהם לבין ההסתדרות.

אבל אותו עיקרון עצמו הוא זה שיצר גם את הבסיס לשיתוף הפעולה בין העובדים לבין "כוח לעובדים". שיתוף הפעולה הזה, בין פעילים שרובם משכילים, אידיאולוגים ודעתנים, לבין אנשי עמל קשי יום המבקשים בסך הכל להתפרנס בכבוד, הוליד את אחת השביתות הארוכות, המרתקות ויוצאות הדופן בתולדות העבודה בישראל. במשך יותר מחצי שנה שבתו כל העובדים, לרבות אלה הקשורים למפעל בחוזה קיבוצי, לא קיבלו שכר ועמדו בלחצים ובאיומים, כאיש אחד, למען מטרה אחת.

המושג "סולידריות" קיבל לפתע אוויר וגוף. המעסיק לא הצליח לסכסך בין העובדים, ו-19 מיליון השקלים שלא שולמו במהלך השביתה לא שברו את רוחם. בסופו של דבר, הם השיגו עוד הישג חשוב - השמירה על היקף העבודה המאורגנת במפעל. במקום כל עובד שיפרוש, ייכנס אחד מעובדי דור ב' או החוזה האישי. ואת העובדים האלה, שמספרם הוגבל ל-50 בהסכמה, לא ניתן מעתה לפטר מבלי שייערך להם שימוע בהשתתפות הוועד.

אבל ההיבט המהפכני של ההסכם איננו נוגע רק לעובדי חיפה כימיקלים, אלא לשוק העבודה כולו. כללים חדשים, היוצקים למושג "זכות ההתארגנות" תוכן דמוקרטי ושוויוני, נקבעו תוך כדי המשא ומתן והשביתה לטובת המאבקים הבאים במשק, ובעיקר לטובת כל עובדי "דור ב'" לסוגיהם - עובדים סוציאליים, עובדי מערכת הבריאות ומורים המועסקים בעמותות, עובדי הסגל הזוטר באוניברסיטאות ועוד.

ההישג העיקרי הוא של העובדים, ולא פחות מזה של "כוח לעובדים". אבל אפשר בהחלט לשער שזהו גם הישגה של הרוח החדשה המנשבת כאן, וכנראה הגיעה עד לחלונות הגבוהים של ההנהלה: רוח המחאה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ