ישראל במקום ה-55 בעולם בפער בין גברים לנשים

לפנינו ברשימה, לפי דו"ח שבחן 135 מדינות: מונגוליה, קירגיזסטאן ונמיביה. הדירוג נעשה על פי קריטריונים כמו פערי שכר, תוחלת חיים ועוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

במדד הפער המגדרי שפרסם היום (רביעי) "הפורום הכלכלי העולמי" הידרדרה ישראל שלושה מקומות מהשנה שעברה והתמקמה במקום ה-55 מתוך 135 מדינות שנבדקו, כשמעליה נמצאות בין היתר מונגוליה, קירגיזסטאן ונמיביה. למקום הראשון הגיעה איסלנד, ואחריה מדורגות נורווגיה ופינלנד.

עוד עולה מהרשימה כי ישראל נמצאת במגמת הידרדרות מאז שנת 2006, אז דורגה במקום ה-35. הנסיגה המשמעותית אירעה בין 2007 ל-2008, כשצללה מהמקום ה-36 למקום ה-56.

דירוג המדינות נעשה על פי מדידת הפער בין גברים ונשים בארבעה תחומים: השתתפות והזדמנות כלכלית, שבו נבדק פער המשכורות, כמו גם אחוז הנשים העובדות, ואלה מתוכן העובדות בעבודות המצריכות כישורים גבוהים; השכלה, שכולל את כל תחומי החינוך; בריאות, שבו הושוותה תוחלת החיים; והעצמה פוליטית, שבו נבדקה נציגות הנשים במוסדות שלטון.

נשים מהוות כיום כמעט מחצית מכוח העבודה האזרחי בישראל, פי שניים משיעורן בשנותיה הראשונות של המדינה. הן מהוות קרוב לשליש מכלל המנהלים במשק, 47% מבעלי המקצועות האקדמיים בישראל, מחצית ממספר השופטים, ורוב בקרב הסטודנטים.

לכל הדיווחים והפרשנויות - היכנסו לעמוד הפייסבוק של "הארץ" ולחצו לייק

אך במושגים של שוויון, המצב רחוק מלהיות משביע רצון. הדברים בולטים במיוחד בתחום השכר. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מ-2007, ההכנסה החודשית הממוצעת של שכיר היא כ-9,300 שקל, גבוהה בכמעט 60% מהשכר החודשי הממוצע של שכירה: כ-6,000 שקל בלבד. חלק מהפער מוסבר בהבדלים בשעות העבודה: גברים עובדים בממוצע 46 שעות בשבוע לעומת נשים שעובדות עשר שעות פחות, אך גם בביטול גורם זה, הנובע בחלקו מכך שהמדינה אינה מסייעת במידה רבה לאימהות עובדות, פער השכר בין גברים לנשים הוא 20%.

הקיפוח קיים גם בקרב נשים בעמדות בכירות. בישראל, ההכנסה החודשית של מנהל היא 20 אלף שקל בחודש, ואילו של אשה מנהלת 13 אלף שקל בחודש בלבד, פער של 52%. "זה מצוין שיש נשים כמו דורית ביניש, ציפי לבני, גליה מאור או עדה יונת, אבל צריך לבחון את הסטטיסטיקה לעומק וזו מראה את האמת הכאובה. יש כאן אפקט של עלה תאנה: אשה זוהרת שבאמת הצליחה לנפץ את תקרת הזכוכית, המסתירה את ההדרה החברתית של נשים", אומרת ד"ר שלומית יניסקי-רביד, ראש מרכז נשים בעבודה בקריה האקדמית אונו.

נשים מפגינות במאהל ג'סי כהןצילום: בר און דניאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ