"בלי שירותים, בלי אפשרות לאכול - מרגיש כמו חיה"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

"עבודה בחברת קבלן זו עבודה בעיניים", אומר חגי חניה, מאבטח שעבד בכמה חברות קבלן. "רק מנסים לנצל אותך. "כשאתה מגיע לראיון העבודה מציגים לך הכל בוורוד, אך מיד עם תחילת העבודה מבינים שזה לא כך. מנסים למחוק לך שעות עבודה, נסיעות לא קיבלתי וכשמנסים לברר מה קרה - אין עם מי לדבר".

לפי ההסתדרות, שכרם של עובדי הקבלן בישראל כיום אינו מגיע בדרך כלל למחצית מהשכר של העובדים הקבועים בארגונים, ובמקרים רבים לא מקפידים על זכויותיהם הסוציאליות. עוד אומרים בארגון כי שיעור עובדי הקבלן מקרב העובדים בשירות המדינה מגיע ל-20% - הרבה יותר מהמדינות המפותחות בעולם. במגזר הפרטי שיעור עובדי הקבלן הוא 6%-10%."המזל של החברות האלו הוא שאלה עבודות נוחות לסטודנטים ולאנשים מבוגרים בלתי מקצועיים שמתקשים למצוא עבודה", מוסיף חניה. "אלו אוכלוסיות שאין להן כוחות להילחם על הזכויות שלהן - כאן המדינה צריכה להיכנס".

לדבריו, גם התנאים הפיזיים לעתים קשים מאוד. "התחלתי לעבוד כמאבטח בניין. זורקים אותך באתר בנייה בלי שירותים, בלי קורת גג, בלי אפשרות לאכול - אתה מרגיש כמו חיה. אחרי שבוע אמרתי שאני לא ממשיך. כשהגעתי להחזיר את הנשק לא החזירו לי את רישיון הנשק שלי, ובלעדיו אני לא יכול להתקבל למקום עבודה אחר".

"התנאים קשורים פעמים רבות למעסיק", אומר יאיר, שעבד עד לאחרונה במערך האבטחה בנמל התעופה בן גוריון. "כשמדובר במעסיק גדול שמכריח את חברת הקבלן לספק תנאים משופרים היא נאלצת לעשות זאת. נאמנות זה לא חלק מהעניין במקומות האלו, הם מנסים לחסוך על גבך. המדינה צריכה לאכוף את התנאים כך שיהיו זהים לתנאים של העובדים מן המניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ