לקראת שביתה: הסתיימה ללא תוצאות הפגישה בין נציגי האוצר וההסתדרות

ההסתדרות דורשת לצמצם את מספר עובדי הקבלן במגזר הציבורי, בעוד האוצר מסרב לכך. בין המקומות שצפויים לשבות: נתב"ג, נמלי הים ומשרדי הממשלה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

נציגי הסתדרות העובדים, בראשות היו"ר עופר עיני, ונציגי משרד האוצר נועדו אמש (שבת) בתל אביב, בניסיון לפתור את סוגיית עובדי הקבלן. זאת, על מנת למנוע את השביתה הכללית במשק, הצפויה לפרוץ ביום שני. המגעים צפויים להימשך גם מחר.

שר האוצר שטייניץ התייחס הערב למגעים בין הצדדים בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. "אנחנו עושים מאמצים גדולים למנוע את השביתה", אמר, "לטעמנו זו שביתה מיותרת לחלוטין". זאת, לדבריו, "דווקא בגלל שיש הסכמה מלאה בין הממשלה ובין ההסתדרות, שצריך לעשות הרבה למען עובדי הקבלן".

שטייניץ התייחס לסוגיית עובדי הקבלן ואמר כי "אנחנו המדינה היחידה, בה שכר המינימום עלה בשנה האחרונה והענקנו מס הכנסה שלילי. אנחנו מוכנים לעשות הרבה מאוד לשיפור שכר עובדי הקבלן ולשמירה על תנאיהם".

עיני ושטייניץ, לפני חצי שנה. ינסו להגיע הערב להסכמותצילום: אפלבאום תומר

ההסתדרות תפרסם הבוקר (ראשון) את רשימת מקומות העבודה המתוכננים לשבות. המקומות שיישבתו הם, בין היתר: נתב"ג, נמלי הים וקווי הרכבת; לא יינתן שירות לקהל בכל משרדי הממשלה ויחידות הסמך - כגון המוסד לביטוח לאומי, לשכות העבודה ומינהל מקרקעי ישראל, הרשויות המקומיות, מועצות דתיות, בתי המשפט, חברות ממשלתיות ומינהלות האוניברסיטאות; מעונות היום של נעמ"ת יהיו סגורים; בתי החולים הציבוריים יפעלו במתכונת מצומצמת של שבתות וחגים ומרפאות שירותי בריאות כללית לא יפעלו.

ביום שישי נפגשו עיני ושר האוצר שטייניץ, במטרה להגיע להסכמה בעניין דרישת ההסתדרות לצמצם משמעותית את היקף ההעסקה של עובדי הקבלן, הנעשית לרוב בתנאים ירודים ולעיתים תוך הפרה של החוק. למרות הפגישה, פערי העמדות בין השניים נותרו בעינם. בפגישה השתתפו גם יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן וראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ. עדיין לא ידוע האם שר האוצר יגיע לפגישה היום.

במשרד האוצר דוחים את דרישת ההסתדרות. גורמים במשרד אמרו כי לא ניתן להפוך עובדי ניקיון, למשל, לעובדים ישירים של המעסיק, מכיוון שעובדים אלה אינם מועסקים בליבת הפעילות של משרדי הממשלה. עם זאת, באוצר מציעים לשפר את השכר ותנאי ההעסקה של עובדים אלה. בנוסף, באוצר מוכנים להקצות משאבים לחיזוק האכיפה של חוקי העבודה על ענף העבודה הקבלנית, לנוכח האכיפה הרופפת הקיימת כיום. באוצר גם טוענים כי העסקת עובדי קבלן היא חלק מהגמישות הניהולית הנחוצה להנהלות במגזר הציבורי והפרטי-עסקי כאחת.

שביתה מוצדקת או לא? בואו לדבר על זה בפייסבוק

לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים), בראשות שרגא ברוש, עתרה אתמול לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה שיורה להסתדרות להימנע מהשביתה. לדבריה, במהלך השביתה ייאמד הנזק הכלכלי למשק ב-330 מיליון שקלים ביום. "העולם מצוי במשבר כלכלי קשה וישראל מושפעת ממנו במידה רבה. שביתה במשק תהיה בגדר פגיעה משמעותית במשק הישראלי ובסחר החוץ", נכתב בעתירת לשכת התיאום, שהוגשה באמצעות עו"ד עופר יוחננוף.

היום (ראשון) תשיב ההסתדרות לעתירה. לטענת ההסתדרות, השביתה הצפויה היא חוקית, מכיוון שהעסקת עובדים באמצעות חברות קבלניות נושאת אופי פוגעני עד כדי ניצול, ופוגעת בעבודה המאורגנת בישראל. אם נציגי ההסתדרות והאוצר לא יגבשו הסכמות, ההכרעה על גורל השביתה עשויה לעבור לשופטי בית הדין הארצי לעבודה, בראשות נשיאת ביה"ד נילי ארד, שיחליטו האם לקבל או לדחות את העתירה.

התאחדות הסטודנטים, בראשות איציק שמולי, תקיים ביום שני שביתת הזדהות עם מאבקה של ההסתדרות, במסגרתה הסטודנטים לא יופיעו להרצאות באוניברסיטאות. לדברי שמולי, "המאבק למען עובדי הקבלן, הסובלים מתנאי העסקה ירודים, הוא חלק מהאג'נדה שלנו כבר כמה שנים ואנו מוצאים לנכון לסייע להסתדרות בעניין זה".

גם מנהיגת מחאת האוהלים, דפני ליף, הביעה תמיכה בשביתה שמתכננת ההסתדרות. "לא יתכן צדק חברתי ללא העברת כלל עובדי הקבלן למסגרת של העסקה ישירה", אמרה ליף. לדבריה, תופעת עובדי הקבלן היא אחת הבעיות הקשות והמכאיבות ביותר, מכיוון שמדובר בעובדים נטולי זכויות וכבוד וגם בשל כך שהממשלה - האמורה להיות אחראית לאזרחיה - היא המעסיקה הגדולה ביותר של עובדי קבלן בישראל. "לפנינו הזדמנות היסטורית וחד-פעמית לשנות את המצב", אמרה ליף. "לא ניתן להשאיר מאחור אף עובד קבלן במאבק הזה. אין צדק חברתי בלא חיסול מוחלט של עבודת הקבלן במשק הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ