ההסתדרות התייצבה נגד עובדי הקבלן בבית הדין

למרות שמחר תצא לשביתה בשמם, מתנגדת ההסתדרות לתביעת עובדי נקיון באוניברסיטה העברית שדורשים שיופרשו להם כספים לקרן פנסיה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

מחר צפויה ההסתדרות להשבית את המשק למען עובדי הקבלן, אבל זה לא הפריע לנציגיה להתייצב לצד המעסיקים ונגד עובדי קבלן, בדיון בתביעה שהתקיים בשבוע שעבר בבית הדין לעבודה בירושלים.

את התביעה הגישו עובדי ניקיון שהועסקו בניקוי מעונות העובדים בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים. העובדים הגישו בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת א. דינמיקה, שהאוניברסיטה העסיקה שנים ארוכות כקבלן ניקיון. לפי כתב התביעה החברה גבתה מהם 15 שקלים בחודש במשך שנים על "דמי ועד עובדים" בלי שהיה ועד עובדים. עוד נטען שהחברה לא שילמה שנים ארוכות קרן פנסיה לעובדים. בתצהיר של יואב יעקבי, מנכ"ל החברה, הוא מכחיש לחלוטין את הטענות.

בשל העובדה שעובדי הניקיון נכללים בהסכם הקיבוצי של ההסתדרות, ביקשה השופטת דיתה פרוז'ינין את עמדת ההסתדרות בתביעה. ביום רביעי שעבר מסרה ההסתדרות שהיא מתנגדת נחרצות לקבלת התביעה הייצוגית. בהסתדרות מסבירים שההתנגדות היא משפטית ולא עקרונית. לטענתם, במקום שיש הסכם קיבוצי לא ניתן לפי החוק להגיש תביעות ייצוגיות. לטענת ההסתדרות היא פועלת כלפי החברה, ועל העובדים היה לפנות אליה כדי לפתור את הבעיות ולא לבית המשפט.

איור: עמוס בידרמן

העובדים, שהקימו ועד דרך ארגון "כוח לעובדים", טוענים מנגד שההסתדרות התעלמה מבעיותיהם שנים. עתה, כשהם תובעים זכויות, היא בוחרת להתייצב לצד המעסיק. עו"ד אריה אביטן, המייצג את העובדים, תקף בחריפות את ההסתדרות. "יש כאן צביעות קשה. במקום להתייצב לימין העובדים הם בועטים בהם. ציפיתי שההסתדרות תשלח עורכי דין לתמוך בנו. במקום זה הם יצאו נגדנו", אמר.

אביטן, מומחה ליחסי עבודה בין עובדי קבלן למעסיקיהם, ששכרו האוניברסיטה וגופים אחרים לפקח על חברות כוח האדם, מותח ביקורת נוקבת על עמדת ההסתדרות בעניין זכויות עובדי הקבלן. לדבריו, בזכות ההסכמים הקיבוצים נהנתה ההסתדרות מעשרות מיליוני שקלים בשנה שמקורם בעובדי הקבלן, אך כמעט לא עשתה דבר למענם. "מי שיכול היה להגן על עובדי הקבלן הם הוועדים, אבל הם דאגו לעצמם. דווקא המדינה השתפרה מאוד והוסיפה תקציב כדי שלא יהיו מכרזי הפסד. היום ההסתדרות מנסה להכות על חטא".

מההסתדרות נמסר בתגובה שמדובר בהתנגדות משפטית. "במקום שיש הסכם קיבוצי אין מקום לתביעה ייצוגית. מי שמרוויח ממזה הוא העו"ד שגוזר קופון שמן. אנו פועלים למען העובדים האלו במישור הקיבוצי".

באגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית ובארגון "במעגלי צדק", הביעו שביעות רצון ממכרז שפרסמה באחרונה האוניברסיטה ובו שונה הרכב שכר העובדים באופן שבו התאפשרה שמירה על זכויותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ