עוז רוזנברג

כשנארק גארבידיאן, קנדי ממוצא ארמני, בא לישראל ללמוד בסמינר הכמורה של הכנסייה הארמנית בירושלים לא חשב שייאלץ לספוג עלבונות קשים מעוברי אורח. לדבריו, כשנה וחצי הוא סובל מיריקות וגידופים ששולחים לעברו חרדים כשהוא חולף על פניהם בעיר העתיקה. "כשאני הולך ברחוב ורואה חרדי הולך מולי אני תמיד שואל את עצמי אם הוא יירק לכיווני", אמר בשבוע שעבר.

לפני כחודש זה קרה לו שוב, אלא שבניגוד לרוב הפעמים היריקה הפעם פגעה בבגדיו. נארק, שחקן פוטבול לשעבר, החליט שהפעם הוא לא שותק. "דחפתי את שני הצעירים החרדים, הצמדתי אותם לקיר ושאלתי: ‘למה אתם עושים את זה?' הם נורא נבהלו ואמרו: סליחה, סליחה, אנחנו מצטערים. אז עזבתי אותם".

בירור אקראי עם אישים בכנסייה הארמנית מעלה כי התופעה לא פסחה על איש, מראשון החשמנים ועד אחרון פרחי הכמורה. המקרה האחרון אירע בליל חמישי, כשקבוצת חסידים התארגנה ליריקה המונית מול שערי הכנסייה הארמנית בעיר העתיקה. אלא שהמשטרה, שידעה על כך מראש, סיכלה את תוכניותיהם והציבה שוטרים מול הכנסייה.

כומר ארמני וחרדי ברקע. ממשטרת מחוז ירושלים נמסר כי בשלוש השנים האחרונות הצטמצמה התופעה באופן דרמטיצילום: תומר אפלבאום

איך צריך להתמודד עם התופעה? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

ברוב המקרים אנשי הדת יעדיפו להתעלם מן היורק ולהמשיך הלאה, אך לעתים יגישו תלונה למשטרה. במשטרה טוענים כי בכל מקרה בו הוגשה תלונה נתפס היורק, הודות למצלמות האבטחה בעיר העתיקה. אלא שבפסק דין שהתקבל לפני כשבוע וחצי בבית המשפט השלום בירושלים קבע השופט דב פולוק אחרת. "רשויות האכיפה אינן מצליחות למגר את התופעה ואינן תופסות את היורקים".

יוהנס מאראטרסיאן, פרח כמורה ארמני, פסע במאי 2008 ברחובות העיר העתיקה כשצעיר חרדי ירק בסמוך אליו בהתרסה. מארטאריסאן, בתגובה, הנחית לפרצופו אגרוף שגרם לו לדמם. הפרקליטות הגישה נגד מארטארסיאן כתב אישום על תקיפה, אולם בפסק דין שהתקבל באחרונה, ביטל בית המשפט בירושלים את כתב האישום בגין הגנה מן הצדק. השופט פסק כי "בהעמדת הנאשם לדין בשל מכה בודדת שנתן לאדם שירק בפניו, כשהוא סובל שנים את הביזוי של יריקות בעת שהוא מסתובב בגלימה של הכנסייה יש משום סתירה מהותית לעקרונות של הצדק".

הכנסייה הארמנית לא לבד, מסתבר. גם אנשי הפטריארכיה היוונית סובלים שנים רבות מהיריקות. האב גבריאל באדור בן ה-78 מספר כי "לרוב אני מתעלם, אבל זה קשה. יוצא שלפעמים אני עוצר ושואל את היורק ‘למה אתה עושה את זה, מה עשיתי לך?'. פעם אפילו צעקתי על כמה שירקו לידי ביחד. הם ברחו".

בישוף הפטריארכיה אריסטורכוס מאשר: "זה קורה הרבה. אתה הולך ברחוב ופתאום יורקים עליך בלי סיבה. אני מודה שלפעמים זה גורם לי לרתוח, אבל אותנו לימדו לשלוט בעצמנו, אז אני מנסה בכל כוחי. לרוב זה מצליח ואני פשוט ממשיך הלאה".

לדברי האב גוסאן אלג'אניאן, מראשי הקהילה הארמנית, הגם שהוא עצמו מצליח אמנם להבליג כשיורקים לעברו ברחוב, לפרחי כמורה צעירים וטמפרמנטים קשה יותר לשלוט בעלבון. כך קרה לפני כחודש, כאשר שני פרחי כמורה צעדו לכנסיית הקבר נתקלו בצעיר חרדי שהסתכל להם בעיניים, ירק לעברם, ומלמל תפילה קצרה. השניים לא נותרו חייבים והכו אותו, תקיפה שעלתה להם בשבועיים הרחקה מהעיר העתיקה.

לפי שעה משתדלים האב גוסאן וחבריו לקהילה למעט בהסתובבות ברחובות המועדים לספוג יריקה, המרכזי שבהם הוא זה המוביל מהכנסייה הארמנית לכיוון שער יפו. האב גוסאן: "פעם קרה שבדרך הקצרה הזאת 4 אנשים ירקו עלינו".

ממחוז ירושלים נמסר כי "המשטרה מתייחסת באפס סובלנות כלפי כל תקיפה. כל מקרה של תלונה על תקיפה הדדית מטופל באופן החמור ביותר, ובעבר קרה לא פעם שהדבר הסתיים בהגשת כתבי אישום ובגירוש מהארץ של הכמרים המעורבים בתקיפה. בניגוד למצב שלפני כשלוש שנים, תכיפות מקרי התקיפה ביריקה ירדה באופן דרמטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ