פעילי מחאת האוהלים פולשים למבנה נטוש בת"א

הפעילים מחריפים את המאבק ופולשים לבית צעירות מזרחי שנבנה בשנות ה-40 ועומד נטוש משנת 1999. עימותים בירושלים בין פעילי המחאה למאבטחי ראש העיר

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

עשרות צעירים, פעילי המחאה החברתית, פלשו אחר הצהריים (שני) לבניין נטוש בן ארבע קומות ברחוב דב הוז במרכז תל אביב. הבניין, בבעלות עיריית תל אביב, אינו מאוכלס זה 12 שנה ובעבר שימש כבית ספר, מכללה ומעונות לבנות. בשבועות האחרונים נכנסו אליו פעילי המחאה וניקו אותו. הפעילים תלו על מרפסות הבניין שלטים שבהם נכתב "בית העם - דיור, קהילה, תרבות", "בניין משוחרר" ו-"לשחרר בתים לשימוש הציבור עכשיו". הם קראו "העירייה סגרה, התושבים פותחים".

המבנה הנטוש ברח' דוב הוז בת"א, היום. תצלום: דניאל בר-און

על קירות הבניין נתלתה הודעה בה נכתב: "אנחנו, קבוצה של צעירים בגילאי ה-30, העובדים, לומדים וחיים בתל אביב, החלטנו לקחת על עצמנו את החזרת המבנה הזה לייעודו המקורי: חלל לפעילות תרבותית וקהילתית ודיור למי שזקוק לכך. אנחנו לא מנסים להשתלט על הנכס למטרות פרטיות ולא טוענים לשום בעלות עליו. כחלק מגל המחאה המתעורר ברחבי הארץ, אנחנו מזמינים כל מי שרוצה לתרום להחזרת הנכס לתועלת הציבור להצטרף".

לטענת הפעילים "עיריית תל אביב מחכה שהמבנה יתפורר כדי שתוכל להרוס אותו ולבנות עוד מגדלים לעשירים בלבד במקומו. אנחנו לא ניתן לזה לקרות", הצהירו. עמר שץ, אחד מיוזמי הפעילות, אמר כי הפעילים מוחים על אזלת ידה של העירייה. "באנו לעשות את מה שהעירייה לא עושה כבר למעלה מ-12 שנה - להעמיד את הנכסים הפנויים שבבעלותה לשימוש הציבור ולטובתו. דהיינו, גני ילדים שחסרים לתושבי השכונה הזו, סדנאות אומנים וחללי תערוכות ובעיקר דיור ציבורי לאנשים שזקוקים לכך. התושבים שאני מייצג מבקשים להכשיר ולהשמיש את הנכס למטרות הללו עד אשר העירייה תתעשת ותעשה את אותו הדבר בדיוק וברגע הזה נסתלק מכאן".

האם אתם חושבים שהמהלך של הפעילים נכון? דברו על זה בפייסבוק

בין הפעילים במקום גם כמה מיוזמי המחאה החברתית ובהם דפני ליף, יגאל רמבם וג'וליאן פדר. גם חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ודב חנין (חדש) וחברי מועצת העיר תל אביב יואב גולדרינג ושרון לוזון (עיר לכולנו) הגיעו לפעילות כדי להביע תמיכה.

ח"כ חנין קרא לעירייה לעשות שימוש במאות מבנים בבעלותה העומדים לדבריו נטושים, במקום לשרת את הציבור. "זו שערורייה במצב שבו בעיר הזאת ישנה מצוקה כל כך קשה. שבנו והעלינו את הסוגיה הזאת במועצת העיר. האוזניים נותרו אטומות - מבנה כל כך יפה בתוך שכונה מאוד צפופה שצריכה שטחי ציבור נותר סגור ונעול ומוזנח. זה מקום שהפך למפגע", אמר.

חנין אמר כי הוא מברך על היוזמה. "לקחת את המקום הזה, לנקות, לסדר ולהשמיש אותו לשימושים ציבוריים זה מרגש. זו דוגמה של יוזמה ציבורית שבאה מהשטח. זו המטרה של המחאה הזו - לייצר חברה צודקת וסולידרית. בקליפת אגוז אנחנו מייצרים פה את השינוי שאנחנו רוצים לראות בעיר". עוד הוסיף כי איננו רואה כל פסול בפלישה למבנים נטושים: "העירייה היא אנחנו. למי שייכים נכסי העירייה? לתושבי העיר. כאשר המנהלים לא מנהלים בצורה נכונה את נכסינו הגיע הזמן שניקח את נכסינו לידינו בחזרה. התקווה שלי היא שלאחר שהעירייה תראה את הדבר הזה היא תבין שצריך לתמוך בו ותיתן לאנשים האלה תקציב".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "הפלישה אינה חוקית ומהווה עבירה פלילית. מעבר לכך, מדובר במבנה מסוכן והפולשים מסכנים את חייהם במחיר של פרובוקציה זולה".

עוד נאמר בהודעה כי "עיריית תל אביב יפו בנתה עשרות אלפי מ"ר של מבני רווחה, חינוך, ספורט ותרבות לתועלת הציבור הרחב. המבנה ברחוב דב הוז 16-18 הוא מבנה ציבורי המיועד לגני ילדים ומוסדות חינוך באזור בו יש עלייה במספר המשפחות הצעירות וכבר כיום יש בו מחסור בגני ילדים ומוסדות חינוך".

"אפשר לספור על שתי ידיים את מספר המבנים העירוניים שאינם בשימוש, כולם מיועדים לשימוש ציבורי. חבל שיש נבחרי ציבור המסיתים לעבור על החוק ולהפוך מחאה לגיטימית ויפה, המתאימה לערכים התל אביביים, לפעילות עבריינית", מסרה העירייה.

עיריית תל אביב אף הגישה תלונה למשטרה נגד הפולשים וביקשה לפנות אותם מהמקום. סמנכ"ל התפעול בעירייה, רובי זלוף, בא הערב לבחון את ההתרחשויות מקרוב. "זה נכס שצריך להיות גן ילדים, לא ניתן לאף אחד להשתלט עליו. אנשים לא יכולים לקחת את החוק לידיים", אמר זלוף ל"הארץ". בהתייחס לטענות פעילי המחאה החברתית כי הבניין עומד נטוש זמן רב וכך גם בניינים נוספים בבעלות העירייה, אמר זלוף: "העירייה היא גוף ציבורי והיא פועלת בהתאם לנהלים ציבוריים".

עמר שץ, מיוזמי הפלישה לבניין, אמר בתגובה להגשת התלונה כי "חבל שחולדאי מתעסק בניסיון לפנות את התושבים הפועלים לטובת הקהילה במקום לעסוק בהעמדת מבנים ציבוריים בבעלות העירייה אשר עומדים נטושים ומוזנחים לרשות הציבור. זהו תפקידו ועד שיפסיק למעול בו התושבים יעשו זאת במקומו".

פעילי מחאה בירושלים התעמתו עם מאבטחי ראש העיר

הערב (שני) במהלך דיון שנקבע בין ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, והמועצה לפעילי המחאה, קטעו פעילות ממאהל האמהות החד הוריות שלא הוזמנו לדיון, את דבריו של ראש העיר והחלו לצעוק לעברו.

הפעילות האשימו את ברקת כי הוא דוחק אותן הצידה ומזניח אותן. ראש העיר ביקש מהמאבטחים להוציא את הפעילות בכוח והעביר את הדיון לאולם אחר, אליו לא הורשתה כניסת התקשורת. 30 מהמפגינים צעקו מחוץ לדלת הישיבה "ניר ברקת ראש העיר, אתה קפיטליסט חזיר" והעם דורש דיור ציבורי. בהמשך הוזמן למקום כוח משטרתי כדי לפזר אותן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ