אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

המוני בני אדם התאספו אמש (שבת) בכיכר המדינה בתל אביב לעצרת המרכזית של "צעדת המיליון". לפי הערכות, 300 אלף בני אדם הגיעו לכיכר. "הכיכר הזו מלאה בישראלים החדשים, שיהיו מוכנים למות בשביל המדינה הזו, אבל מצפים ממך, אדוני ראש הממשלה, 'תן לנו לחיות במדינה הזו'", פתח איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, את העצרת המרכזית של "צעדת המיליון". "הערב הזה ישראל שלנו מתעוררת למחאה הגדולה בתולדותיה".

כיכר המדינה, אמש

"אנחנו הסטודנטים מוכנים לעזור בגיבוש פתרונות. תרצו להיפגש, ניפגש. תרצו לדבר, נדבר. לא ניתן שתנסו למרוח אותנו פעם אחת נוספת", אמר שמולי. יו"ר התאחדות הסטודנטים הצהיר כי המחאה לא תיפסק עד שיהיו תוכניות מוחשיות. "נקיים מחאה חריפה כאילו אין הידברות, ונקיים הידברות כאילו אין מחאה חריפה". שמולי הצהיר כי הסטודנטים מתכוננים למחאה ארוכה. "בסופה תהיה חברה ישראלית טובה יותר", הבטיח ונענה בקריאות "העם דורש צדק חברתי".

"הקיץ הגדול של התקווה הישראלית החדשה", אמרה דפני ליף, מיוזמות מחאת האוהלים. "התקווה הזו נולדה מתחושות של ייאוש. מפערים שכמעט לא ניתנים לגישור. החברה הישראלית הגיעה לקו האדום שלה. הקיץ הזה התעוררנו וסירבנו להמשיך לצעוד בעיניים עצומות לעבר התהום. אנחנו בוחרים לראות".

"הדור שלי גדל על התחושה שאנחנו לבד בעולם", הוסיפה ליף. "של 'אני מול המסך'. גדלנו בתחושה שאנחנו חיים במרוץ שאין לנו סיכוי לנצח בו. לימדו אותנו שזה או אתה, או הוא. זה הקפיטליזם". הקיץ הזה קרה נס, קבעה ליף. "למדנו להקשיב. ואז קראו לנו שמאל קיצוני. מי אתם שתגידו מי אנחנו. כולנו בכל הארץ הבנו שאין ימין ושמאל".

הייתם בהפגנות? יש לכם מה לומר? תמונות לשתף? הצטרפו לדיון בפייסבוק

העצרת בירושלים. יותר מ-50 אלף בני אדם הגיעו אמש לבירה. תצלום: אוליבייה פיטוסי

"גם הטילים שנפלו לא הרסו את המחאה הזאת. הם הראו עד כמה המחאה חזקה, אמיתית", סיפרה ליף. "נפלו טילים, ואנחנו שתקנו לכמה ימים. צעדנו בשקט. ואז הם אמרו שהמחאה דועכת, במקום להכיר בעובדה שכאב לנו על מיליון ישראלים שחיים תחת איום טילים. שכאב לנו על האנשים שנפגעו, שנהרגו, שביתם נהרס. אבל במקום להבין שהשקט הזה בא מתוך אהבה, הם אמרו שהמחאה דועכת. את הסולידריות שלנו הם ניסו להפוך להתקפלות. איך מעיזה ממשלת ישראל לעשות הפרד ומשול. היא שהפקירה את אזרחיה. את הזקנים שלה, את החולים שלה, את העולים שלה. הם אמרו לנו שאנחנו לא סולידריים? תראו מה הולך פה".

"הקיץ הזה הביא איתו המון זכרונות טובים. נוצר שיח של חיים. זו ההתעוררות הכי חשובה שהיתה כאן. אנחנו לא כאן כדי לשרוד, אנחנו כאן כדי לחיות", קבעה ליף. "אנחנו כאן לא כי אין לנו ארץ אחרת, אנחנו כאן כי זו הארץ שאנחנו רוצים. בלי ששמנו לב, אנשים החלו לחזור מחו"ל. החלפנו את המילה צדקה במלה צדק. החלפנו את המלה לחכות במלה לשנות. החלפנו את המלה לבד במלה ביחד. זה הדבר הכי גדול שעשינו בקיץ הזה. מכאן כבר לא נסכים לחזור אחורה. אנחנו צועדים קדימה לעתיד טוב יותר".

ההפגנה במודיעין, אמש. תצלום: גילי כהן מגן

52 ימים אחרי שהחלה, המחאה החברתית זכתה להישג משמעותי נוסף ושיא חדש של מפגינים. מובילי המחאה, פעיליה והארגונים השותפים לה, עשו מאמצים להוציא המונים לרחובות. מאז תחילתה ידעה המחאה עליות ומורדות, היא זכתה לתמיכה ציבורית רחבה, וברגעי השיא הפתיעה בעוצמתה אפילו את מנהיגיה. עם זאת, המחאה הספונטנית התמסדה מעט במהלך הדרך, ומנהיגיה, חסרי ניסיון ציבורי או תקשורתי, עשו גם טעויות שאיימו על המשכה. כעת ברור כי לאירועים אמש היתה חשיבות רבה. מלבד ההמונים שהשתתפו בהפגנה בתל אביב, יותר ממאה אלף מפגינים בערים אחרות ברחבי הארץ.

בין המשתתפים הנוספים בעצרת: אייל גולן, הסופר אשכול נבו, הדג נחש, ד"ר שירי טננבאום (מחאת המתמחים) ולהקת היהודים.

מפגינים בחיפה על רקע הגנים הגנים הבהאיים. תצלום: חגי פריד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ