ארקדי גאידמק עזב את ישראל: זכותי, כאזרח, לצאת ולהיכנס כרצוני

איש העסקים זועם על הידיעות כי עזב את ישראל: "אחזור כשאחליט", אמר בראיון ממוסקווה. במשטרה אישרו כי יצא מישראל כדין

נתן שבע
לילי גלילי
יהונתן ליס
בהכנת הידיעה השתתף:
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתן שבע
לילי גלילי
יהונתן ליס
בהכנת הידיעה השתתף:

איש העסקים הרוסי, ארקדי גאידמק, עזב את ישראל ומתכנן ככל הנראה להגיע לקזחסטאן. ל"הארץ" נודע כי קודם ליציאתו שילם גאידמק סכום של 2.5 מיליון דולר מהערבויות הכספיות שהוטלו עליו במסגרת צו עיכוב היציאה מהארץ. הוא עזב את ישראל במטוסו הפרטי כשהיעד המוצהר בהמראה היה מוסקווה, כאמור, כנראה ימשיך משם לקזחסטאן. במשטרה אמרו כי גאידמק יצא מהארץ כדין ואמרו כי אין ברשותם מידע אם הוא מתכוון לחזור או לא.

בריאיון טלפוני לקול ישראל, תקף גאידמק את מה שכינה "כלי תקשורת שמופעלים על ידי מניפולציות". כמו כן, שב ותקף את החברה הישראלית על יחסה כלפיו. "או שתגידו לי תודה, או שתשתקו. אני לא חייב לכם שוב דבר", התריס בטלפון. עם זאת, הדגיש כי זכותו כאזרח לצאת ולבוא ככל העולה על רוחו. לדבריו גם הפעם יחזור לכשיחליט לעשות זאת, ואולי יהיה זה אחרי תחילת השנה האזרחית החדשה. ככל הנראה, ההחלטה אם לשוב לישראל או להישאר במוסקווה תתגבש על על פי ההתפתחויות המשפטיות בישראל ועל פי ההתפתחויות הכלכליות ברוסיה.

לפני כחודש וחצי החליף גאדימק את רוב צוות שומרי ראשו דוברי הרוסית בצוות דובר צרפתית. כבר אז רווחו ההערכות, כי חילופים אלו יכולים להיות סימן ראשון לתוכנית יציאה מהארץ.

ממזרחי טפלות ועד בית"ר: הנסיקה והנפילה של גאידמק

גאידמק, שהגיע לישראל ב-2003, לאחר שהוצא נגדו צו ההסגרה בצרפת הפך מיד לאחת הדמויות הבולטות במדינה. באחרונה מתח ביקורת חריפה על מדינת ישראל ורמז כי אינו רואה בה את עתידו. בין שאר פעליו, רכש גאידמק את קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, התמודד בבחירות לראשות העיר ירושלים , הקים את מפלגת "צדק חברתי" ורכש (ומכר) את רדיו 99.

בחודש שעבר נעתר בית משפט השלום בפתח תקוה לבקשת הפרקליטות, ואסר על יציאתו של גאידמק מהארץ, אלא אם יפקיד 2.5 מיליון דולר במזומן או בערבות בנקאית, ובנוסף ישעבד נכסים בסכום זהה, לשביעות רצון הפרקליטות. הפרקליטות ביקשה שבוע קודם לכן מבית המשפט לחייב את גאידמק להפקיד ערבות בנקאית בסך חמישה מיליון דולר, להבטחת התייצבותו בהמשך הליכי החקירה המתנהלים נגדו בגין החשדות החדשים נגדו בפרשת הלבנת ההון של בנק הפועלים.

החקירה לגבי פרשייה זו החלה ב-2005, עת נחקר גאידמק בחשד לעבירת הלבנת הון כחלק מחקירת פרשיות הלבנת ההון בסניף הירקון של בנק הפועלים בתל אביב. ב-2006 נערך לו שימוע ובתחילת 2007 נוספו חשדות לעבירות חמורות יותר בהקשר של אותה פרשה. לפני כמה חודשים הוחלט על שימוע נוסף בסעיפי העבירה.

רק לפני חודש אמר ארקדי גאידמק: "אני ישן טוב בלילה ולא בורח לשום מקום". גאידמק התמודד אז על ראשות העיר ירושלים - הליך שהתחיל ברעש גדול והסתיים אף הוא בקול ענות חלושה, עם 5,000 קולות בלבד.

לפני שנה וחצי פרץ גדאידמק לשוק ההון הישראלי עם רכישת ארבע חברות מרכזיות. הרכישות בוצעו בפרמיה גבוהה על המחיר בשוק. גאידמק רכש בפסח שנה שעברה את השליטה באוסיף לפי שווי של מיליארד שקל שהיה אז גבוה ב-60% משוויה בשוק. בחודשים לאחר מכן הוא רכש גם את פטרוגרופ, בית ההשקעות גילאון וגם את ויליפוד בעסקות במחירים מפולפלים. פעילותו העסקית כמעט ולא הניבה תוצאות ושנה לאחר מכן הוא החל להיפרד מכל הנכסים האלה במחירים הנמוכים בעשרות אחוזים מכפי שנרכשו, ובהפסדים של מאות מילוני שקלים.

הנפילה העסקית שכבר היתה באוויר החלה עם בקשת החזר החוב של בנק מזרחי בסך 100 מיליון שקל בחודש יולי, לאחר שהמניות שועבדו לבנק. לפני חודש נמכרו המניות של אוסיף לשלמה אייזנברג בתמורה ל-135 מיליון שקל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ