בדרך לשביתה הבוקר |

הסתיים הדיון בבית הדין לעבודה: ממתינים להכרעת השופטים

למעלה מחמש שעות דן בית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה נגד השביתה. ההחלטה צפויה להתקבל בשעות הקרובות

בשעות הקרובות צפויה להתפרסם החלטת בית הדין לעבודה  בבקשה להוציא צווי מניעה נגד השביתה. הדיון הלילי ארך למעלה מחמש שעות, לאחר שמוקדם יותר נועד יו"ר ההסתדרות עופר עיני עם שר האוצר יובל שטייניץ ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אולם הפגישה הסתיימה ללא תוצאות.

אמש עזב עיני בכעס את הדיון בבית הדין לעבודה, שמתקיים במאמץ אחרון למנוע את השביתה הכללית היום. מאוחר יותר הוא שב לדיון. באולם נדונה בקשת לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים להוציא צו מניעה לשביתה הכללית במשק המתוכננת להיום בשעה שש.

עיני עזב את המקום בעת שדיבר הממונה על התקציבים באוצר גל הרשקוביץ, כשהוא מפטיר: "כמה אני יכול לשמוע את השטויות האלה?". מחוץ לאולם הדיונים אמר: "העובדים האלה כל היום עובדים בשביל 4,000 שקל. אני מקווה שבית הדין לא יפגע באותם עובדים, ששנים לא היתה להם תקווה. זו המשמעות של צדק חברתי".

מוקדם יותר הסתיימה פגישתם של עיני ונציגי האוצר ללא תוצאות. "לצערי האוצר נשאר בעמדתו גם הפעם, ואנו יוצאים מהפגישה הזו ללא בשורה", אמר עיני והוסיף כי "הדבר היחיד שיבלום אותנו זה בית הדין לעבודה - ואנו מקווים שזה לא יקרה. האוכלוסייה החלשה צריכה מענה ופתרון, ואני מקווה שבית הדין יאפשר לשביתה לצאת לדרך".

עובדי הקבלן יעבדו כרגיל בשביתה שנועדה להגנה על זכויותיהםצילום: אייל טואג

עיני דחה את הצעת הפשרה של השופטת בית הדין, נילי ארד, לפיה נציגי ההסתדרות והאוצר יקיימו משא ומתן בשבועות הקרובים, בחסות בית הדין, במאמץ לגבש הסכמה על תנאי העסקתם של עובדי קבלן.

לפי הצעת השופטת, בליבת המשא ומתן יעמדו שני סוגי עובדים: עובדי הניקיון ועובדי "שכם אל שכם" - עובדים המועסקים על ידי חברת קבלן, כשלצידם עובדים באותו תפקיד עובדים מן המניין.

נציגת המדינה טענה בדיון כי "ראש הממשלה נמצא בדיונים מרתוניים עם עיני מאז ערב סוכות. נערכות ישיבות כמעט יומיומיות בדרגים הכמעט בכירים ביותר. אי אפשר לפתור את הדיון הזה בתוך שבועיים, זה דורש אורך רוח. חוסר המידתיות וחוסר האחריות זועקים לשמיים". היא הוסיפה כי "מדובר בנושאים שקיימים במשק הישראלי מזה כמה עשורים, אי אפשר לפתור אותם ברגע אחד".

השביתה, אם תפרוץ, תקיף את מרבית המגזר הציבורי: נתב"ג, נמלי הים, רכבת ישראל, כל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, המועצות הדתיות, חברות ממשלתיות, יחידות סמך כמו הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה ומינהל מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית, בתי המשפט ומינהלות האוניברסיטאות.

שינויים בזמני ההמראות מנתב"ג

למרבה האבסורד, על אף השבתת רוב המשק, דווקא עובדי הקבלן המועסקים ברשויות המקומיות ימשיכו בעבודתם - כך הודיע השלטון המקומי. "שירותים הניתנים על ידי הרשויות המקומיות באמצעות חברות חוץ כמו הסעות, מאבטחים, שירותי ניקיון וכו', יופעלו על ידי הרשויות המקומיות גם במהלך ההשבתה".

על פי ההודעה, "מרכז השלטון המקומי מכיר במצבם הקשה של עובדי הקבלן ותומך בכל לב בשיפור תנאי עבודתם על ידי מעסיקיהם, אולם אין באפשרותו לקבל את תביעת ההסתדרות שעובדים אלו יהפכו לעובדי רשויות מן המניין".

בשל השביתה המתוכננת הודיעה רשות שדות התעופה (רש"ת) לחברות התעופה הטסות לישראל וממנה, על השבתה של המראות מטוסים החל מהבוקר ב-08:00 ועד חצות. ל"הארץ" נודע כי עקב כך החלו חברות תעופה לבצע שינויים בלוח הזמנים המתוכנן
ומקדימות את שעות המראת טיסותיהן היום. כך לדוגמא, חברת ארקיע הקדימה את טיסתה מנתב"ג לאמסטרדם מ-09:00 ל-07.30.

בחברות התעופה ביקשו מקהל הנוסעים להתעדכן באמצעי התקשורת ובאתרי האינטרנט. לנתב"ג צפויים להגיע בבוקר עשרות פעילים של הפורום לצדק חברתי שיקיימו פעילות הסברה על תנאי העסקתם של עובדי הקבלן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ